1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. Valerianche

    Valerianche Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,јас сум нова на форумов и ми треба совет од некоја што имала проблем како мене.
    Нон стоп имам вагинално бело прање имам појдено и на гинеколог пред 7 месеци поради тоа мислејќи на инфекција ,ми направија пап тест,брисеви и ехо и се беше во ред на резултатите сум немала ништо.
    Денес имав јадеж и како жолто-зеленкаст светол секрет и непријатно чувство долу,сакам да одам повторно на гинеколог но треба да ми дојди менструација за 3 дена,така да најверојатно треба да почекам додека ми заврши и да закажам,но загрижена сум дека многу дена се во прашање а не знам за каква инфекција се работи и дали е опасно и не знам што да правам.
    Што мислите вие дали некоја од вас имала ваков проблем?Со што да го намалам јадежот и како да постапам?
     
    На meggle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Штом секретот бил со жолтеникаво-зелена боја, сигурно се работи за некаква инфекција и те советувам повторно да отидеш на лекар. За јадежот убаво е да се измиваш со чај камилица таа смирува, но нема да ти помогне во целосно решавање на проблемот.
     
  3. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам за совет имам 17години, акни на лицето,хормонски дисбаланс односно покачен тестостерон и DHEA,имав и циста што пука мала на левиод јајник,редовна менструацуја но често имам бело прање,зависно бело или жолто зеленкасто до сега сум немала сексуален однос па ме интересира за ваше мислење
     
  4. feministika

    feministika Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш си проверила присуство на инфекција ? Самите бои на исцедокот укажуваат на процес (не)инфективна природа, особено ако се проследени и со други симптоми како чешање, црвенило, често мокрење и слично. Нормалниот вагинален исцедок е проѕирен.
     
  5. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    не не сум испитала
     
  6. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Имам чешање, печење, исдедок густ како светло зелена боја без мирис и ме болат јакниците. Моментално сум на одмор, надвор од скопје, тек за недела дена на гинеколог а тогаш треба и да добијам оффф и земав полигинакс вагиналети и пијам чаеви, друго како да се лечам дур стигнам до гинеколог?
     
  7. Nora02

    Nora02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    35
    Здраво девојки, деновиве забележав дека имам некој кафеав вагинален секрет а понекогаш и многу малку крв и се исплашив а утре одам на одмор, од што може да биде? Невиност изгубив пред месец и нешто а последен пат секс имав пред 2 недели
     
    На Patricija11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SaraTrajkova

    SaraTrajkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    22
    Zdravo bev na odmor vo dojran (1-5), menstruacija imav od 8 do 13/14 mi zavrshi potoa na 15 otidov na 2 dena do dojran i vchera na 18ti pri brshenje zabelezhav krvarenje, denes koga se razbudiv imav isto kako mentruacija protekuvanje, no eve pomina cel den uloshkata mi e chista (no na brshinje ima pak kako krvavo sluzav iscedok), dali nekomu mu se ima deseno toa?
     
  9. Lena_3366

    Lena_3366 Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Здраво, не знам колку е прашањето за овде, но сепак ќе го поставам. Породена сум пред скоро 6 месеци со царски рез. Уредно добив циклус после месец дена од пораѓање и ми беше прилично редовен. Пред неколку дена забележав многу секрет како лигаво и растегливо, потоа го снема. Но, вчера додека спиев ме разбуди силен напон за мокрење, мислев нема да издржам до вц. Штом отидов, не измокрив многу, но на хартијата забележав розеникаво-кафена крв, истото само многу помалку и утрово и толку престана. Да добијам е рано, има уште две недели. Најмногу ме буни што по мокрењето, повторно чувствувам како да ми се мокри. Утре ќе се јавам кај матичната, само сакав да чујам и ваши искуства. Поздрав!
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    http://healthrights.mk/index.php/14-vesti/748-циститисот-може-да-биде-здодевен.html
     
    На Lena_3366 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana Jasna 20

    Jana Jasna 20 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, веќе одреден период за време на однос (Заштитен, само со дечко ми) ми се појавува бело прање ама многу е густо и во поголема количина. Бев на гинеколог пред 6 месеци и ми рекоа дека се' е во ред, немам инфекција. Водам редовна хигиена, исто така и дечко ми и не знам од што може да се појавува така често. Дали хранта има некоја улога или пак станува збор за инфекција. Инаку, секојдневно имам бело прање, но во нормална количина, немам чешање и сл.

    Фала однапред <3
     
  12. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Во последно време забележувам жолтеникав исцедок, за време на овулација е течен, а откако ќе заврши неколку дена пред да добијам е растеглив и погуст, со мирис. Во меѓувреме ми е проѕирен без мирис. Чекам резултати од пап, ама ме интересира дали можеби станува збор за инфекција.
     
  13. Moni_____

    Moni_____ Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Според мене и мое искуство од гинеколог, како што жената ми кажа, бледо бело-жолтеникав секрет е сосема нормален
     
  14. Moon2255

    Moon2255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Здраво, од пред 2 3 дена имам зголемен млечно бел до жолтеникав исцедок без мирис, а притоа сум на средина од циклус, во овулација. Немам ниту печење ниту јадеж. Дали ова е нормално? Прв пат ми се случува да имам пообилен секрет..:(
     
  15. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Девојки, пред 1 месец правев пап и сега ме известија дека сè било во ред сум немала ништо. Арно ама јас веќе 2 месеци константно имам жолт исцедок, некогаш со јак мирис. Други симптоми немам никакви. Ако имам инфекција претпоставувам ќе покажеше на папот или пак резултатите не се во ред?
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    8.760
    Пол:
    Женски
    Нормално е :)
     
  17. dejziii

    dejziii Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    117
    Здраво девојки 14тиот ден од циклусот ми се појави кафен секрет(до сега никогаш не сум имала таков) и тоа во големи количини, мислам дека постојано сум влажна од него… Дали можеби некој знае од што би можело да е
     
  18. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да се консултирам со вас. Вчера приметив дека со вагиналниот секрет кое е во бело-жолтеникава боја има и малку крв. Менструацијата ми заврши пред недела . Што би можело да биде?
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Овулација
     
  20. EmilijaKolev

    EmilijaKolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    10
    Овулација