1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. yahoo123

    yahoo123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    39
    Dali nekoja od vas ima koristeno vaginaleti na svoja raka? Ginekologot mi e vo drug grad, ne sum vo moznost da odam, a i ne e dostapen na tel, lani imav Ureaplasma, koristev 2 pati vaginaleti. Sega pak imam iscedok bel i cesanje i crvenilo, pa dali istite vaginaleti da gi zemam, ili vidov so kantarion ima nekoi, dali da probam nekoi drugi?
     
    На Ceci16 и Kikyi им се допаѓа ова.
  2. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Вагиналети кантарион ако имаш чешање и црвенило може само моментално да смират али не и да ја решат состојбата.
    Јас не би земала на своја рака кога незнам за што се работи.
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кандида е. Полигинакс земи ( не се сеќавам дали идеа на рецепт), ако не барај Канестен тие барем не идат на рецепта, и земи крема да се мачкаш надворешно. Ќе ти дадат во аптека кажи за кандида.

    Друго,избегнувај благо и бел леб,повеќе јогурт.
     
  4. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojkii. Ova mislam da go prasam podolgo vreme no sega resiv dali e normalno koga se ima menstruacija da ima I malku kako sluz niz nea onaka se si e normalno. Imam slusnato deka e takva menstrualnata krv malku sluzava. Mozebi prasuvam gluposti Ali ajde...
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Гинекологот ми препиша Нео Пенотран Форте. Сношти ставив прв пат. Од сабајле имам некој чуден секрет као бледо розов, како бледо портокалово и ме печи на отворот. Звонев кај матичен никој не ми крева, изгледа е на одмор.
    Се загрижив, сега не знам што да правам, а има уште 6 за користење.
     
  6. ЕциСпеци

    ЕциСпеци Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И сега како ќе најдиме решение за ова? Јас уште не сум се осмелила да одам на преглед :worried:
     
  7. Dejanaaaa

    Dejanaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, веќе 5ти ден каде што имам кафеав-црн исцедок, првите 2-3 дена беа на гаќички неколку капки, а сега пообилно со болки во долниот дел од стомакот. Менструацијата ми доцни 1 ден, до сега не ми била вака и не сум имала ваков исцедок а менструација не ми е 100%. Незаштитен однос, да сум имала. Забележав дека периодов имам и болки во грб, и спијам по 13 часа. Зборев со моја другарка што е на медицина, ми кажа дека можеби сум вонматерично. Закажан преглед имам дури во понеделник на гинеколог. Ви се десило вака? Искуства?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Здраво! Вака, пиев антибиотик поради заб, немав ништо тогаш, но еве неколку дрна после тоа се избришав со влажна бекутан и ми се зголеми исцедокот, со што ми се јави и чешање, густ жолт секрет, имаше дури и како мали парченца со потемна боја. Пред циклус сум инаку. Зедов канестен, се мачкам, малку подобро ми е, исцедок како урда темнп жолт пак ми потече и денеска, значи само еднаш. 25-26 ден ми е од циклус...Дали ви се има случено неколку дена пред да добиете да имате вака промена на боја?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.576
    Пол:
    Женски
    Да, ќе се регулира само од себе, мислам дека немаш потреба од грижа.
     
  10. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ти благодарам. Прв пат ми се алучува вака темни парченца да ми потечат. Завчера еднаш имав и денес пак, а не ми доаѓа... Се надевам од тоа е, ова со чешањево знам дека е кандида. Меѓутоа тој темно жолт накај кафеав исцедок ме исплљши
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Devojki treba da dobijam denes uste nema a mi se pojavuva cat pat iscedok kako koga sum vo ovulacija no vo pomali kolicini I privremeno. Sekogas mi se pojuvuva pred da dobijam den dva ili istiot den I potoa prokrvaruvam a sega uste ne mi doaga. Inaku ne e ovulacija bidejki koga bev vo ovulacija togas si imav takov sekret. Sto mislite ke dobijam li po sekretot I bolkite vo gradite mnogu se plasam bidejki nikogas ne mi docni..
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Girlyly

    Girlyly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Пред некој ден забележав светло плав вагинален секрет и сега сум малку загрижена. Вака последен сексуален однос ми беше на нова година и не знам дали може да е сексуално пренослива инфекција. Исто во последно време пијам витамини Магнезан неуро , не знам од нив дали би можело да е . Дали имала некоја сличен проблем?
     
    На Ceci16 и Nucci им се допаѓа ова.
  13. feminka18

    feminka18 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    pomagajteee devojki iam 18 skoro 19 godini nikogas vo zivotot ne sum imala seks ama sekoj den mi tece neso kao zeleno kao slajmi belo pranje li e ne znam so e ama mnogu mnogu mi tece ne mirisa samo e zelen kao slajmi mnogu mi tece dali imate ili imavte takov problem i so moze da e
     
    На Ceci16 и Nucci им се допаѓа ова.
  14. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    8.112
    Пол:
    Женски
    Кажи на мајка ти или некој близок или пак имаш доволно години да отидеш на гинеколог. Исцедокот може да ти е од прелада, инфекција…
    Не мора да имаш односи за да се фати инфекција. Отиди на гинеколог , ќе ти даде насока што и како да правиш, со оглед на тоа дека не си сексуално активна.
    Денес пробај одмиј се со содабикарбона или камилица, ама утре обавезно на гинеколог.
     
    На feminka18 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. feminka18

    feminka18 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    fala mnogu
     
    На Друштвена му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Дали некој бил со сличен проблем. Значи вака веќе некое време ми се појавува кафеав вагинален исцедок со траги и од крв ама е водлест на момент на бришење ќе ми се појави па ќе го снема. Направив пап тест, колпоскопија, вагинално ехо, хормони се е во ред но сепак се паничам од што може да се случува. Докторката ми вика дека е од многу јаки овулации но сепак не знам секој месец веќе одредено време истото. Ќе одам повторно да проверам хормони и да правам ехо после менструација(која ми е редовна) но сепак не знам веќе што се случува.Некој искуство?
     
    На Друштвена и Dinče55 им се допаѓа ова.
  17. Друштвена

    Друштвена Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2023
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, да прашам дали некоја од вас се соочила со овој проблем. Веќе неколку години имам бело прање,правев и ПАП тест и микробиолошки брисеви и не покажаа присуство на ниту еден микроорганизам. Се е во граници на нормала. Исто и партнерот правеше тестови и е чист. Веќе пробав секаков вид на вагиналети, ако може да ми кажете нешто на природна база што може да ми делува?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Mozi da e bacterija, zatoa treba da odis na lekar. Ke ti dadat soodvetna terapija I ke pomine.
     
    На feminka18 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. мацка64

    мацка64 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам некој секрет бел и некој исцедок воден ѓаќите мисе воденат понекогаш мириса малце понекогаш не, повремено имам чешање на моменти знае даме зачеша и да помине одма, брисеви чисти, што може да биде што да проверам уште? Немам урина проверено можное од бактерија на урина да се симптомите или да повторам брисеви на приватно?
     
  20. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Имав мензис до пред 3 дена. Денес жи е 10 ден. Сабајле ми се појави крв на бришење во тоалет. Имам не баш на секое ама на преку бришење. Се испотресов отидов на гинеколог ме гледсше на ехо. Плодни денови ми оделе , се спремала фоликула. Малку ми ечудна оваа работа. Дали е тоа нормално. Ногу сум вознемирена