1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагиналети

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kacita, 26 јули 2010.

 1. kacita

  kacita Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  1
  дали додека примате терапија со вагиналети може да се има однос? користам флажил, и имам однос , дали е тоа грешка ;)
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не треба да се има односи во твојот случај.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  84
  vaginaleti stavas pred spienje , prethodno mozes da imas odnos ama isklucivo so prezervativ
   
 4. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Јас знам дека во периодот кога ставаш вагиналети треба да апстинираш од односи.
   
 5. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  461
  додека се користат вагиналети не треба да се има односи,барем јас така знам
   
 6. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.298
  Пол:
  Женски
  Ако е обична кандида можеш да имаш односи, не е штетно. Ако е некоја инфекција која си ја добила од дечко ти, а тој не прима терапија нема да имаат ефект вагиналетите.
  Само треба да знаеш дека повеќето вагиналети го разградуваат латексот (состојката од која се направени кондомите) па може да дојде до пукање на кондомот.
   
 7. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  5.425
  Јас користам моментално вагитории и го прашав гинекологот ми рече дека може да имам односи бидејќи вагиториите се ставаат пред спиење
   
 8. kacita

  kacita Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  1
  a kakvi koristis ti violet ;)
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  Mојот гинеколог ми кажа дека не смее да се има односи додека трае терапијата со вагиналети.
   
  На melani4 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  5.425
  Gineks forte
   
 11. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  се извинувам, како терапија против што се користат истиве? прашањево го поставувам бидејки прв пат слушам за нив...
   
 12. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  5.425
  Имаат антивирусно дејство и се користат против ХПВ вирусот. Напоменувам дека гинкологот со сигурност ми кажа дека може да имам однос, иако ги користам, а за други не сум сигурна
   
 13. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  "violetblue

  Имаат антивирусно дејство и се користат против ХПВ вирусот. Напоменувам дека гинкологот со сигурност ми кажа дека може да имам однос, иако ги користам, а за други не сум сигурна[/quote]

  "violetblue, фала ти многу за одговоров! ;)
   
 14. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  znaci vaka - za vreme na terapija so vaginaleti, seksot ne e zabranet, megutoa ne e ni nesto must have. zasto? ako stavate edna vaginaleta navecer, vo tekot na denot del od nea ke bide na dnevnata vloska a ostatokot ke se zadrzi vo vaginata. so seksualen cin, ke napravite dodatna senzitivnost na vaginalnata sluzokoza koja treba da ja apsorbira aktivnata komponenta od vaginaletata, t.e ke se namali kolicinata na vaginaletat sto treba da deluva. radi toa, nekoi ginekolozi preporacuvaat apstinencija. od druga strana vaginaletite na baz ana kantarionovo maslo se mrsni, za nekogo so neprijatna mirizba pa se preporacuva apstinencija.

  generalno: pravo na licen izbor e dali ke imas odnos za vreme na terapijata ili ne. vo korist na terapijata e apstinencijaaaa ;)
   
  На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
 15. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Gynex - вагиналети

  Dali nekoja od vas gi ima koristeno i dali se efikasni? Gi ima vo Zegin i se mislam dali da gi koristam...
  [mod-kirilica:8njsa340][/mod-kirilica:8njsa340]
   
 16. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  5.425
  ginex 4 - вагиналети

  јас имам користено гинекс форте тие се против хпв вирус, го читав упатството имаше и други видови гинекс. И како тоа се мислам дали да ги употребувам? не ти се препишани од гинеколог?
   
 17. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  ginex 4 - вагиналети

  epa ne mi se,mislam deka se izdavaat bez recept.Sakav da prasam dali se efikasni,za toa se mislam dali da gi koristam...
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.997
  Пол:
  Женски
  ginex 4 - вагиналети

  А зошто сакаш да ги користиш, имаш некаква потреба од нив, или онака? Јас не би ти препорачала на своја рака да ги земаш, прво мораш да се консултираш со гинеколог.
   
 19. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  ginex 4 - вагиналети

  Овие информации ги има на сајтот на Фитофарм, но добро те посоветуваа другите девојки, немој на своја рака са ги земаш, ако имаш проблем консултирај се со гинеколог. Можеби одредени симптоми да те наведат да си мислиш дека имаш одреден проблем, а да излезе нешто трето. Најубаво е да си одиш на преглед. А еве, од палетата на Гинекс има 4 типа таблети. Јас не сум ги користела.
  Колку што гледам во составот, на природна база се, само некои лекловите треви содржат, не антибиотици, но сепак, не е препорачливо сама да си препишуваш терапија.


  Gynex 3 вагитории

  СОСТАВ: Екстракт од чајно дрво (Melaleuca alternifolia) етерично масло од Ајдучка трева (Achilea millefolium) + Витамин Е(α- tocopherol).

  ДЕЈСТВО: Екстрактот од чајно дрво има јако антибактериско, антимокотично и благо антивирусно дејство против Herpes simpleks, со изразени противвоспалителни и имуностомулативни својства, додека етеричното масло од Ајдучка трева има антисептично, адстрингентно и антиинфламаторно дејство. Овие дејства на активните компоненти во вагиториите GINEKS 3 даваат одлична комплементарна терапија на постоечката конвенционална.

  Се препорачува при:
  • Вагинална кандидијаза (Candida Albicans);
  • Бактериски вагинози;
  • Трихомонијаза (Trihomonas vaginalis)ч
  • Цервицитис.

  УПОТРЕБА ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ И ЛАКТАЦИЈА: Нема информации за тератогени или нетератогени ефекти за време на бременоста и кај доилките. Затоа не треба да бидат ординирани за време на бременост и доење без медицински надзор.

  Gynex 4 вагитории

  СОСТАВ: Сок од Алое (Aloe Vera) со сертифицирано органско потекло, екстракт од Ехинацеа (Echinacea purpurea) и масло од Невен (Calendula officinalis) + Витамин Е(α- tocopherol).

  ДЕЈСТВО: Алое вера има антиинфламаторно, антибактериско, антимикотично и благо аналгетично дејство со што се намалува болкта и чувството на пецкање во случаи на цервицитис, вагинози И други воспалителни состојби пропратени со зголемен вагинален секрет. Делува директно вирацидно на Herpes simplex тип 1 и 2. Маслото од невен има бактерициден и противвоспалителен ефект, а заедно со Алое вера учествува и во епителизацијата на слузницата при што помага при нередовна и болна менструација. Способноста да се зголеми резистенцијата на бактерии и вируси е преку стимулација на локалниот имун систем од страна на Алое вера и Ехинацеа. Исто така и Ехинацеата е корисна при хронични вагинални габични инфекции.

  Се препорачува при:
  • Вагинален херпес;
  • Кандидијаза (Candida Albicans);
  • Бактериски инфекции;
  • Зголемена вагинална секреција (Leucorrhoea);
  • Воспаленија на слузокожата на вагината и грлото на матката;
  • Оштетувања и ранички на слузокожата.

  УПОТРЕБА ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ И ЛАКТАЦИЈА: Производот не се употребува за време на бременост и лактација.

  Gynex 5 вагитории

  СОСТАВ: Масло од Кантарион (Hypericum perforatum , етерично масло од Ајдучка трева (Achilea millefolium), масло од Невен (Calendula officinalis) и екстракт од Овчарска торбичка (Capsella bursa pastoris) + витамин Е (α- tocopherol).

  ДЕЈСТВО: Вагиториите ГИНЕКС 5 се комбинација на масла од кантарион, невен И ајдучка трева кои делуваат антиинфламаторно и антибактериски. Маслото од кантарионот и етеричното масло од ајдучка трева имаат адстригентно и спазмолитичко дејство и заедно со својствата на овчарската торбичка со хемостатски ефекти доведуваат до забрзана гранулација, епителизација и до сопирање на крварењето. Маслата од кантарион и невен делуваат во епителизацијата и зараснувањето на раничките на грлото на матката.

  Се препорачува при:
  • Зголемено менструално крварење (menorrhagia);
  • Крварења вон циклусот (metrorrhagia);
  • Зголемена вагинална секреција (leucorrhoea);
  • Воспаленија на слузокожата на вагината и грлот од матката;
  • Оштетувања и ранички на слузокожата;
  • Промена на слузокожата кај жени во менопауза.

  УПОТРЕБА ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ И ЛАКТАЦИЈА: Производот не се употребува за време на бременост и лактација поради тоа што содржи утеротоници.


  Gynex forte вагитории


  СОСТАВ: Екстракт од чајно дрво (Melaleuca alternifolia), екстракт од Маточина (Melissa officinalis), екстракт од Милодух (Hyssopus officinalis), екстракт од Равенсара (Ravensara aromatica) + витамин Е (α- tocopherol).

  ДЕЈСТВО: ГИНЕКС Форте вагиториите содржат комбинација од екстракти со изразено антивирусно дејство на што се должи ефикасноста против полово преносливите болести предизвикани од ХПВ (Human papilloma virus) и гениталниот херпес симплекс. Активните состојки од овие билки покрај дирекното антивирусно дејство имаат и локално имуностимулативно дејство со што допринесуваат во ерадикација на вирусот. Екстрактите од чајно дрво, равенсара И маточина имаат дополнително И антиинфламаторни, антибактериски И антисептични ефекти што се од големо значење при вагиналните бактериски инфекции.

  Се препорачува при:
  • ХПВ инфекции со дисплазија во грлото на матката ( ASCUS CIN1 и CIN2);
  • Херпес - вирусни инфекции (Herpes simplex);
  • Кандидијаза (Candida Albicans);
  • Трихомонијаза (Trihomas vaginalis);
  • Бактериски вагинози.

  УПОТРЕБА ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ И ЛАКТАЦИЈА: Производот не се употребува за време на бременост и лактација поради тоа што содржи утеротоници.
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  ginex 4 - вагиналети

  Јас ги имам користено со препорака од гинеколог, само не знам кои гинекс беа точно. Ми помина инфекцијата кога ги користев, ама по некое време пак се врати. И овие не се ништо посебно, само се нервирав што се 10 вагиналети. Не ги земај без препорака на гинеколог.