1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагиналети

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kacita, 26 јули 2010.

  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    а вагиналети со бацилус додерлајн? какви се тие, има користено некоја од вас? :^)
     
  2. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Gynex - вагиналети

    Пред некоја минута се вратив од гинеколог,па да споделам со вас.Се зареков оваа 2012 ке одам редовно на контролa.Во февруар бев имам CIN1 но немам HPV испитував во Ману.
    По резултатите и моите дијагнози докторот ми ги препиша Гинекс форте вагиналетите секој месец да употребувам по една кутиичка т.е јас како што разбрав десет дена секој месец да ги користам и ми препиша и антибиотик да пијам исто секој месец се до септември.Контрола ми закажа крајот на септември.Брзав за на работа и не поминав во аптека со рецептите да прашам колку пари се на приватно се.Ке ги земам и ке настојувам да бидам педантна во овие пет месеци паке видам каков исход ке има.
    :hai: :hai:
     
  3. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    5 fluorouracil вагиналети

    Ве моламм,дали некоја од вас користела вакви вагиналети????каков е ефектот од нив?,,,јас имам нискоризичен хпв тип 84...докторот ми ги препиша овие и рече многу се јаки,...дали некоја од вас ги користела?ве молам многу мие важно
     
  4. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Општи прашања

    Колку е Канестенот? И кремот и вагиналетките. Аман веќе да видам дали со тоа ќе ми пројде. Зашто од дома се што имав пробав не бидува.
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    А да идеш на лекар да не изиграваш сам свој мајстор, ете јас да не пишев случајно на форум ќе ја зезнев работата со антибиотикот. Иди на лекар, може да не се работи за лесна инфекција и да зезнеш работа. Иначе канестенот е околу 100 денари, а вагиналетките мислам дека беа нешто повеќе. Башка канестенот колку што знам е за габична инфекција, ако се работи за нешто друго да не ставаш за џабе ;)
     
  6. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Општи прашања

    Леле Angel каде е кремот Канестен 100 денари?? :worried: Јас последен пат кога земав пред некој месец вака останав :o кога ми го наплатија околу 180-190 денари..
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Канестен кремот чини од 230-260 денари, зависи од алчноста на аптекарот :D А вагиналетките се 290 до 320, исто зависи од алчноста :D
    Кансен, Клотримазол, Антифунгол, замена демек некоја(али недостојна) коштааш нешто помалце од 100 денари, ама ќе потрошиш едно пет-шест, врска немаат, не помагаат.

    Сепак, матичниот лекар посети го, ќе ти даде стручно мислење и ќе те упати правилно. :)
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Очигледно мајка ми не ми ги давала точните информации, шта чеш мајка, да не ти земе многу пари :lol:
     
  9. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Се надевам некој ќе знае д а ми одговори, прашав во аптека ама не добив баш некој одговор. Почнав да ставам вагиналети, искористив 3 и добив, ми остануваат уште 4, ете не размислив кога треба да добијам кога почнав со нив, е сега ако ја прекинам терапијата ништо не сум направила а ги купив околу 500 денари, ме интересира може да се ставаат кога имаш добиено и всушност дали ќе имаат ефект во овие денови?
     
  10. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335

    Мислам на рецепт оди и затоа AngelOfArh пишала околу 100 ден.
    :)
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Обично тоа го пишува внатре во упатството, секој лек е различен. Кај некои пишува да не се прекинува лечењето, кај некои да продолжиш откако ќе ти заврши.
     
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јас имам користено и моментално користам препорачливи се а и како што велат помагаат...
     
  13. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Ништо не е нагласено во упатството, има наведено причини кога да се прекине овој мојов случај не е наведен, тоа да си го сфатам како да си продолжам или?
     
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Терапијата не треба да се прекинува кога имаш добиено, само никогаш не ми било јасно колку ќе е делотворна кога нели ти тече. Тоа би требало докторите да го знаат, ама никогаш немам прашано.
    Инаку денеска ги добив резултатите од ПАП тестот, докторот рече дека се супер, само Кандида имало. Ми рече може да си ставиш вагиналети, а сега по новото не мора. Ова последново ама ич не му го разбрав :?:
     
  15. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Совет ако може, имав ХПВ 51,53 на пап тестот ништо не покажа, сега најновите резултат ХПВ 51.53.58 и на пап покажа абнормалности. Пиев витамини цело време, бета каротен, а, е ц, селен, омега3, што уште не.
    Сега пак гинекологот ми вика само витамини, ми препиша неколку врсти, ама сите чинат по најмалку 3000 денари, што неможам да си ги дозволам.
    Прочитав гинекс форте вагиналетите биле ок, помагале за ХПВ, дали да ги земам на своја рака? Чекајќи го гинекологов да се одлучи, само полошо може да ми биде изгледа, не иде така.
     
  16. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Женски ќе ве замолам да ми одговорете на едно прашање, примав терапија од 14 вагиеналети бетадине. Последната ја ставив во петок навечер, а во недела навечер има заштитет однос и сега сабајле кога бев по вц на тоалетната имав остатоци од вагиналетката како мастика за џвакање со портокалова, кафена боја и се исплашив не знам дали е од вагиналетката или пак да не ми е крв.(се извинувам за деталниот опис) Ве молам за одговор поздрав
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    ^^^Најверојатно е од вагиналетата,зошто и мене ми се дешавало,тоа што останува е баш такво како гума за џвакање ;)
     
  18. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Фала Ели, и јас си мислам дека ми е од тоа оти после поручек па така ми претече на кафено портокалова боја исто како бетадинето вагиналетката ама исплаши се ко виде да не крварам после однос, сега малку ми е подобро не се нервирам :) позз
     
  19. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Земи си гинекс форти или бетадине не ти се штетни и двете
     
  20. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Правев ПАП резултатите ми беа ЦИН 1,уреоплазма и ешерихија коли,гинекологот ми даде сумамед на мене и партнерот и плус јас да ставам вагиналетки незнам како се викаа...е сега се тоа се заврши а јас имам некои бели парциња што немаат никкаов непријатен мирис,и плус после однос партнерот осеќа цешање во интимниот дел...не ми е јасно од што мозе да е тоа,некоја идеа,одговор?