1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагиналети

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kacita, 26 јули 2010.

  1. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    а направите ли си контролни микробиолошки брисеви и двајцата за да видете дали имате уште уреоплазма и е.коли? д
     
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво Девојки,

    Јас еве две месеци по ред имам многу болки ме чеша и едната страна ми е отечена од срамните усни.
    Кога и се јавив минатиот месец на мојот гинеколог ми рече дека да земам вагиналети канестен.
    Кога ги употребив тие ми помина после све.
    Сега еве пак овој месец многу ме пече исто така кога имам односи и се чешам.
    од вчера почнав да употребувам канестен маст но нема подобрување.
    Последен пап тест ми е направен во лето и немав никаква инфекција.
    Сега пред неколку дена ми имаат дијагностицирано хеликобактер дали е можно од таа бактерија да имам ова инфекција?
    Поздрав
     
  3. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    не ти е од хеликобактери, може да ти е ако си пила антибиотици за хелокобактери и да имаша појака кандида, отиди до гинеколог и земи си микробиолошки брисеви позз
     
  4. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Земи polyginax вагиналети, малку се појаки од Канестенот, секоја вечер по едно. мислам дека се околу 350 денари, така нешто.
    Поззз
     
  5. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Не сеуште не сум почнал со употребата на антибиотиците за хеликобактер треба од понеделник да почнам со терапија имам закажано кај докоторот.
     
  6. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Направи си микробиолошки испитувања да не имаш некоја бактерија,на папот не ги покажува тие бактерии и габи,побарај си од гинекологот да ги испитате и тие и не земај вагиналети сама.
    Инаку најверојатно ти е кандида,нарушена ти е микрофлората во организмот, и доколку ти се повторува најдобро е да земаш и орално флуконазол штом станува отпорна на канестенот како и линекс лејди.
    Штом имаш и хеликобактери во желудникот земи грицкај сушена брусница секој ден,ја уништува хелокобактери и кандидата исторемено и заборави на благо некое време.
     
    На thelittle17 и slimy им се допаѓа ова.
  7. malo27

    malo27 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите.Пред месец дена бев на гиниколог ми напрај ПАП-тест ми најде некоја бактерија несто како ХПВ.ми дадоја гинекс-форте и еден сируп на природна база.и ми реце за 4-6месеци треба пак да прап Пап и некој си друг тест со несто како микроскоп се правел незнам со е то.Ми реце дека таја бактерија мози да се добија на нерна база,од настин мози и од партнеро ама досега само со застита сум имала односи.Помајгајте ако некој има исто искуство оти вистина премногу ми е страв.поз
     
  8. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    Гинекологот ми даде вагиналети Гинодактарин. Некоја да ги има користено овие и да ми каже збор-два за нив?
     
  9. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да ве прашам дали имате користено вагиналети Гинекс 4 и дали ви помогна бидејќи јас ги имам користено веке 2 пати дека имав зголемен секрет и непријатен мирис но не ми помагаат кажете ми дали имате користено вагиналети канестен и како сте задоволни од нив... :)
     
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Сакам да прашам некоја од вас дали е можно од вагиналетите полигинакс да ти касни менструацијата?
    Јас кога ми заврши менструацијата ги употребив една кутија исто така едно апче дифлазон?
    Можно ли е од тие да касни менструацијата?

    Поздрав
     
  11. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    јас пак сакав да правам пап ама поради големо количество на секрет ми препорачаа по менструацијата да одам а во меѓувреме ми дадоа терапија вагитории Нео-Пенотран и по една капсула Флуконазол(за мене и партнерот) ако има некој користено таква терапија нека ми каже нешто повеке, а иначе исто и јас имам такви бели парчиња еден подолг период и затоа сакав да направам пап и сега со оваа терапија ке видиме како ке биде па ако има подобрување ке ви кажам :) позз
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Јас ги користев вагиналетите Нео-Пенотран Форте додека бев бремена и сум презадоволна. Тие ми го решија проблемот со вагиналната инфекција.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. done21

    done21 Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Каде можам да најдам Простин вагиналетки?

    Ми треба помош, ако некој знае каде би можела да најдам проспин вагиналетки. Ми рекоа дека ги има во една аптека во карпош, оделе 4 комада во едно пакување ,и биле 4000 денари. Мене ми треба една ако некој има ??? Нека пише.. благодарам Однапред
     
  14. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Не сум чула за такви да не мислиш на polygynax?
     
  15. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    јас пак сакав да правам пап ама поради големо количество на секрет ми препорачаа по менструацијата да одам а во меѓувреме ми дадоа терапија вагитории Нео-Пенотран и по една капсула Флуконазол(за мене и партнерот) ако има некој користено таква терапија нека ми каже нешто повеке, а иначе исто и јас имам такви бели парчиња еден подолг период и затоа сакав да направам пап и сега со оваа терапија ке видиме како ке биде па ако има подобрување ке ви кажам :) позз[/quote]

    Јас ги користев вагиналетите Нео-Пенотран Форте додека бев бремена и сум презадоволна. Тие ми го решија проблемот со вагиналната инфекција.[/quote]


    Девојки да ви кажам дека сум задоволна од вагиналетите Нео-Пенотран и капсулата Флуконазол ја испив и ми се намали секретот и веќе ја нема таа непријата миризба :)
     
  16. colombiana

    colombiana Нов член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали некој знае колку често можам да ги ставам вагиналетите Канестен ?Ги ставав пред месец и половина,кога на гинеколог ми кажаа дека имам кандида ,и сега повторно ги имам истите симптоми,знам дека се вратила..Па затоа сакам да прашам дали некој знае бидејки сакам повторно да ги употребувам? :worried:
     
  17. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
     
  18. mila-david

    mila-david Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo devojki...me interesira vase mislenje...imav napraveno pap test uste ne mi e kazano precizno sto e tocno najverojatno bilo cin 1 ili ascus.... i otidov kaj drug ginikolog mu go kazav ovaj slucaj i taa mi napravi kolposkopija i mi kaza deka ne treba da panicam ne e strasno ne mi zede povtorno bris mi kaza deka se raboti za vospalenie ili infekcija znaci mozno e da se raboti za cin 1....i mi napisa vaginaleti neo penotran forte i gineks forte i plus za imunitetot beta-g imuno posto napraviv krvna slika zelezoto mi bese slabo... i koga ke ja doprimam terapijata togas da otidam povtorno pa togas da mi napravi povtorno pap test.... kazete mi dali ima mesto za panika ili ne....ginikologot mi kaza deka ne e nisto strasno.... ve molam za mislenje...sto da ocekuvam ponatamu...blagodaram
     
  19. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    ако си во можност да си одиш на преглед во некоја од приватните болници ... и мене ми се има случено слична грешна дијагноза .. бев на второ мислење во плодност.. па за џабе стравот се беше во ред со мене. се надевам дека и со тебе е се во ред.. пиши како ке поминиш..
     
  20. laly.k

    laly.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki imam edno prasanje koristam vaginaleti neo penotran forte ama dobiv mestruacija dali da prodolzam so koristenje ili me?