1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагиналети

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kacita, 26 јули 2010.

  1. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Не се користат вагиналетите за време на менс.
     
  2. milaa22

    milaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Ми препишаа вагиналетки кансен и малку сум збунета околу користењето... Пробав синоќа и не ги трпам, имам премногу непријатно чувство. Дали можеби не ги ставам правилно? Совет?
     
  3. kuklaaa

    kuklaaa Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво :) Дали некој можи да ми кажи нешто повеќе за вагиналети. Како се употребуваат? Дали можеби се штетни? Какво искуство имате вие?
     
  4. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    имаш секакви вагиналети, зависи од намената.
    ако имаш гинеколошки проблем подобро обрати се во соодветната тема
     
  5. Sweet7

    Sweet7 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Sakav da prasam koj vaginalni se najdobri za procistuvanjee, I zastita od infekcii??
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.631
    Допаѓања:
    95.636
    Пол:
    Женски
    Вагинални што? Вагиналети мислиш? Тоа треба да ти препише гинеколог, но доколку сакаш да земеш на своја рака земи си вагиналети на база на кантарион, ги има во ДМ, но и во повеќето аптеки. Би ти советувала средба со гинеколог и тој да ти препиша врз основа на тоа што и како ќе забележи. Исто можеш да земеш и Линекс лејди, добри се а не се скапи.
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Можеш Бетадине вагиналети, баш се тоа што бараш, нешто како антисептик. Мојот доктор ги препорачува секогаш после однос да си ставам.
     
  8. Sweet7

    Sweet7 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Колку се и цена :)мE="Kitten, post: 2236339, member: 2247"]Можеш Бетадине вагиналети, баш се тоа што бараш, нешто како антисептик. Мојот доктор ги препорачува секогаш после однос да си ставам.[/QUOTE]
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @Sweet7
    Мислам дека не беа повеќе од 200ден.
     
    На Sweet7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Јас сум презадоволна од вагиналетите POLIGINAX, малку се поскапи но мене навистина ме прочистуваат.
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Полигинаксот е лек, со широк спектар на дејство врз бактерии и габи. Тој се препишува кога веќе постои конкретна инфекција.
     
  12. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Дали може да се земат без рецепт овие вагиналети дека кај мене во аптека ми бараа рецепта (на приватно нели се не знам зашто рецепта).И јас ги користев за кандида сум задоволна
     
  13. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Јас знам дека одат без рецепт, мислам 100% сум сигурна пошто сум ги купувала на приватно. прашај во друга аптека
     
    На ivence69 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    jas gi koristam za prv pat POLYGYNAX koi mi gi preporaca ginekologot, i sakam da prasam dali e normalno nautro dolniot ves da vi bide mokar(nema miris nitu boja) i ima nesto slicno ko belo pranje? toa pretpostavuvam deka e od vaginaletata, no malce me zbunuva toa sto e mokro? Dali nekoj go iskusil ova?
     
  15. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Сосема нормално и очекувано е.
     
  16. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Девојки последен пат кога бев на гинеколог беше пред 1 година и ми кажаа дека имам кандида,габична инфекција и ми препишаа ваганалети, но јас не ги земав (од тогаш до денес не сум имала односи) но имам многу бело прање. Па читав овдека за тоа кој какви користел. Што ке ми препорачате треба да ги земам тиа вагиналетките, како се викаат нез не ни памтам што ми кажа и како се ставаат,никад не сум користела и старв ми е да ги ставам...:|:?:
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Од што страв?
    Постојат еден куп лекови против кандида, антимикотици. Таков е на пример Канестен, Кансен, Гинодактарин...
     
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Земи вагиналети КАНСЕН, исти се како Канистен, но се поефтини-околу 100 денари и ке земеш таблети за пиење ФЛУКОНАЗОЛ 150 мг, тие се околу 40 денари. И сега, навечер пред легнување ке ставиш една вагиналета, ама не заборавај и да ставиш влошка, но не секојднева, туку оние за цилкус. Гледај вечерта да не стануваш и да мокриш, освен нели ако мораш :). Најдобро е да се испразниш убаво пред легнување и после да немаш мака. Вагиналетите ти се за 3 дена а таблетите за пиење само за 1 ден. Од флуконазолот ке се напиеш утредента ама немој на празен желудник. Навечер пред да ја ставиш вагиналетата најдобро е да се плакнеш со камилица чај ( ама внимавај да не се изгориш тамо доле- да биде млак). Кога ке го свариш чајот ке почекаш да се олади, ама немој да му доставаш ладна вода. Најдобро е да свариш 1,5 л и во таа вода да ставиш 6-7 кесички чај. После плакнењето со чај немој да се плакнеш со вода, туку нежно со тапкање избриши се и стави ја вагиналетата. Утредента кога ке станеш напиј се чај од ајдучка треба или увин чај. Е овие чаеви се јаки, ама можеш само 100 мл од нив а тоа е еден филџан за кафе.
    И после во текот на денот можеш да си пиеш слободно од овие чаеви и после јадење. Овие 3 дена можеш и бело лукче да каснеш, ако не излегуваш.

    Ако не ти помине после 4-5 дена тогаш ке мораш на гинеколог.
    Поз мила. :*
     
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Кесичките од чајот од камилица не ги фрпај одма, туку исчисти си го лицето до 4 од нив, а 2 стави си на очи и поседи 15 мин. Да се освежиш малку.
     
    На 11Mila и Leo-nora им се допаѓа ова.
  20. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Фалаа ти многу срцка... ке ја сторам оваа работа :):*
     
    На Zastitnicka и okcenzi им се допаѓа ова.