1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагиналети

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kacita, 26 јули 2010.

  1. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да бидам погрешно разбрана, не солам памет овде НО вакво оринирање терапија преку форум не е дозволиво дури и во случај okcenzi да е гинеколог (а скоро сум сигурна дека не е).
    @Leo-nora ти препорачувам да си закажеш преглед кај матичниот гинеколог, да ги направиш потребните брисеви и согласно тоа да ти биде пропишана соодветна терапија. На форум се споделуваат искуства, се споредуваат мислења, се спори, се тепа време но НИКОГАШ, АМА НИКОГАШ НЕ СЕ КОРИСТИ КАКО ЗАМЕНА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МИСЛЕЊе!
     
    На melani4 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Мила се работи за бело прање и терапија која можеш да ја земаш на своја рака.Тоа е исто ко да бараш тест за бременост, наместо посета на гинеколог. Или да пиеша аналгин и кафетин на своја рака.
    Секој гинеколог ке го каже истово. Мајката на мој пријател е најпознат гинеколог во градов и кажува дека оваа терапија добро е секоја девојка да ја прави 1 во 3 месеци, па макар и да нема ништо, туку за прочистување.
    Не и реков да пие или става нешто опасно, за тоа и слободно го пишав се ова.
     
  3. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Воопшто не би се сложила дека секоја девојка треба да пие флуконазол или да става канестен, од каде таа глупост извини ! Сестра ми е фармацевт , сите во фамилија лекари, какво прочистување , каква глупост. За прочистување имаш вагиналети од кантарион, имаш исто вагиналети од други билки, а ова е ЛЕК
     
    На Vertigo TJ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас кажав дека гинеколог тоа ми го рече.
    Ајде обајсни ни зошто не смее флуконазол да се пие, односно дека не е за сите. Па и за Кансенот. И за овие природниве.
     
  5. Resident Evill

    Resident Evill Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Девојќи ми треба ваше мислење, вчера ги купив Canesten 3 вагиналетките (апчиња) со апликатор, бидејќи имам ужасно чешање и пецкање во вагината и на усните а се појави и црвенило како изгореница, па во аптека ми ги препорачаа овие вагиналетки. Сакам да ве прашам, вчера почнав да ги користам (една таблета искористив, денес треба уште една и утре пак) и денес приметувам дека ми се лачи бел прашак низ слузта и грутки (мислам дека е од самата таблета) .. дали е нормално ова? бидејќи во упатството пишува доколку нема влажност во вагината на долниот веш ќе се појават парчиња од вагиналетката, ама кај мене има влажност а и од вчера до денес не е можно да не се стопила таблетката.. исто сакам да ве прашам дали некоја од вас ги користела овие вагиналетки и дали помагаат?
     
  6. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Normalno e pomagaat da.
     
    На Resident Evill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Canesten се одлични вагиналети, но ако и после нив имаш пецкање,чешање или црвенило јас би ти препорачала преглед на гинеколог. Тоа што истекуваат како бели грутчиња,мислам дека е од самата вагиналета и нареден пат пробај да ја ставиш што можеш подлабоко.Ако се со апликатор и полесно ќе ти оди. Кога јас користам исто ми се случува.Мислам дека не се топи цела ,па остатокот се исфрла.Може и од кога ќе ги прекинеш уште ден или два да се прочистува од внатре.
    Како и да е,ова е мое искуство. Доколку има гинеколог на форумов сигурно може подобро да ни објасни.
     
    На Resident Evill му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Resident Evill

    Resident Evill Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу.. да со апликатор се баш и подлабоко ставив, затоа ме чудеше после цел ден да почне да се исфрла дел од таблетката.. еве сега и втората ја ставив.. утре уште една па ќе чекам резултати како ќе биде.. инаку во среда имам закажано гинеколог ама дека неможев да чекам до тогаш па земав од вчера вагиналетки..
     
  9. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Чекај сега стави вагиналетка ?
    Па навечер се ставаат пред спиење и не се станува 4-5 саати од кревет.Затоа тебе цела ти истекува изгледа.
     
    На RedWine и Kitten им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Истото ќе го кажам, дека вагиналети се ставаат навечер пред спиење и тоа во легната положба.
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Koj ke bide ljubezen da mi pise LP da prasam nesto ?:$
     
  12. the-other-kind-girl

    the-other-kind-girl Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    zdravo devojki, me interesira kako gi koristite vaginaletite bez aplikatori??:?:
     
  13. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Legnuvas , siris noze, svitkani vo kolenata i stavas .

    Nego sakav da prasam

    Mozno e da kasni posle upotreba na polygynax , nekoe iskustvo?
     
  14. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Не би требало, POLYGYNAX не содржат никакви хормони, само антимикробни агенси.
     
    На *Cloudy Girl* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    Moze da spodelis iskustvo posle Polygynax
    Utre treba da pocnam so terapija
    Fala
     
  16. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Samo zgolemen sekret nautro drugo nisto posebno 12 dena stavav jas , za sto ti se prepisani
     
  17. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    Za candida
    Isto 12 dena treba da gi koristam, veke 5 ti den mi e i nema veke cesanje nepodnoslivo, fala bogu
    Ke vidime kako ke bide
    Fala
     
  18. срничка90

    срничка90 Нов член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакав само да ве прашам дали додека ги користивте Polygynax имавте односи.....и дали доколку имавте,имавте заштитен или не???
     
  19. елена2015

    елена2015 Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, za kandida nekoj lek, necie mislenje, samo ako znaete nekoi apcinja, da ne e za vaginalna upotreba?
     
  20. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Здраво, прочитав тука две спротивни мислења па за тоа прашувам.
    Ставам вагиналетки Нео-Пенотран Форте, и сабајлево добив менструација, а имам уште една вагиналетка што треба утревечер да ја ставам (терапијата ми е за преку една вечер), и сега морам да ја прекинам терапијата?