1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    ти какви симптоми имаше?
     
  2. Leona88

    Leona88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    51
    Никакви. Или барем не им придавав значај. Отидов кај гинекологот да ми направи гинеколошки брисеви. Сите негативни (кламидија негативен, сите во ред) освен еден кој покажа уреаплазма. Ми препиша антибиотик и вагиналети.
     
  3. ЌофтеМофте

    ЌофтеМофте Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Еј дечки!
    Сакам да прашам нешто. Мојата другарка има проблем. Како што ми опишуваше, меѓу срамните усни пред 2/3 месеци му се направило како некое мозолче или нешто така мало ама полно со крв. Тоа се зголемувало, но едно време се намалило. На срамните усни во внатрешноста и пораднало нешто како израсток.. Одвреме навреме многу ја чеша и како да му отекува.. Дали некој знае нешто за ова, како тоа да и помини или слично?
     
    На Em4e711 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... најлошо е да се мисли само, треба да се дејствува, и секоја инфекција макар и кандидата секогаш на различен начин ќе се појави, тоа не значи дека „знаеш„ кога ја имаш или немаш... ништо денес не е исто, ниту иста бактерија кога напаѓа не напаѓа на ист начин - мутира, менува тактика на„напад“ на организмот и тука сите грешат, посебно докторите кои не се информираат со најновите клинички новини и го тераат старото знаење евентуално „препишува“ од колега искуство и затоа постојат тестови, реагенси, анализи, апаратури... тука нема мрдање иако и тука знае да даде збунувачки резултати !
     
    На eta и еленагхс им се допаѓа ова.
  5. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Мене ми даде 10 дена доксицилин и полигинакс само се мислам дане не е ддоволно пошто читав дека била упорна бактерија требало витамини многу мие страв дане не се излечи со оваа доза бидеќи сум под стрес имунитетот сигурно мие паднат

    а тој издрастокот како мозолче е или како брадавица?
     
    Последна измена од модератор: 28 јануари 2018
  6. ЌофтеМофте

    ЌофтеМофте Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Паа.. незнам, ама кажи ми и за двете какви се можностите
     
  7. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Несакам дате плашам кажувам само мислење, но најдобро е да посети гинеколог ако се мозолчина можное да и се појавиле од бричење или некоја лесна инфекција, а ако се работи за брадавици можное да се кондиломи предизвикани од хпв. Е сега немора да значи или посоветуваја да појди на гинеколог неи кажувај можи да не е ништо, а да се загрижи како мојот случај од све живо и диво што се изначитав душата ми излезе! :(
     
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Гинеколог да си посети најдобро ќе биде.
     
  9. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... ете, добар одговор, значи кога се знае не треба да се плашиме, стравот значи позитивно кога треба да се реагира и да се решиме на гинеколог, бубулицата боли на притисок,

    [​IMG]

    кондиломата е како брадавицата на кожа претежно не боли кога се притиска и површината е рапава како карфиол, иста брадавица како на кожата !
     
    На еленагхс му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    малку ќе ви скршнам од темава, сакам да ве прашам дека бев и на доктор и тој не знае точно, дека понекогаш знае да ми се појави кандида, сега имам во усната шуплина и на јазикот инфекција и се мисли дека е кандида веќе неколку месеци, многу работи пробав ништо не помага, некој со сличен проблем?
     
  11. ЌофтеМофте

    ЌофтеМофте Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ова на сликата е брадавичка?
     
  12. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    ијас имам на јазикот лош здив и бел јазик бев кај матичната ми рече сигурно е габична инфекција ми даде нистатин капки помина малку но потоа кога се изложив на стрес повторно ми се појави еве сега имам пак пробувам со некој природни лекови ама ке вифиме што ке испадни
     
    На Aniaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    баш истото го имам и јас, и додека примав лекови помина, но сега пак имам и сега сум со лекови на природна база но немам некој ефект, а што користиш сега?
     
  14. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    медицински лекарства ништо некористам пијам јогурт јадам лук посекако здивот ми мириса поарно мие коке мириса на лук (facepalm)
    иначе тоа може да се должи и на некој гинеколошки проблем јас имам бактерија сега ја лечам претпоставувам дека е од неа затоа што долго време ја имав ама не ја лечев ако си сексуално активна ако забележуваш секрет провериси пап и микробиолошки брисеви немора да значи дека има бактерија, ако ти се појавува на гениталиите кандида можное да имаш преголемо количество на кандида во телото па затоа и во устата се појавила јас имам само на јазик на гениталиите немам само бактеријата е кога проверив брисеви на резултатот пишуваше нема присуство на кандида ии да заборавив пијам чаеви секакви брусница , камилица увин, пробував и сода бикарбона правев гаргара и го триев јазикот ама ништо малце кесе зачисти и после еден сат пак ја имам белата наслага
     
    Последна измена: 28 јануари 2018
  15. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    имам земено брис и имам бактерија точно не знам што беше дека резултатот ми е кај докторката кога ми препишуваше лекарства, и да имам проблем со кандида уште мислам од 14 та година, еднаш дури се префрли кај дечко ми али брзо све му помина, сега на јазик имам и стварно лом е не се трпи повеќе, а не сум знаела дека лукот помага ме изнасмеа :D
     
  16. ЌофтеМофте

    ЌофтеМофте Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И мајка ми имаше нешто така слично.. матичната и рече дека јазикот и е бел од тоа што имала висока температура(таа незнаеше), а бидејќи и се правеа и и се прават афти може да е некаква инфекција или сепак заради имунитетот ако и е опаднат.
     
    На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    најмногу се појавува кога си изнервиран како и зошто врска неам а за температура не знам зошто добива, и тешко мине, ја еве пола година се мачам со све ама џабе
     
  18. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Леле како се нервирам и јас пукнавв више сеа пробувам некако имунитетот даго кренам повеќе можда ке помини иначе јас имам уреаплазма ако ти текни која е бактеријата би те замолила дами кажиш барем да знам дека е само бактеријата и дека кога кеја излечам ке замини и ова чудоо
     
  19. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    знам дека е сексуално пренослива пази ептен тогаш, нешто слично е со кандида се лече да ама може пак да се повтори, треба мн добра и пажљива хигиена чиста долна облека и пешкири, некаде пола месец до месец се лечи со антибиотици, мене матичната баш правев муабет ми ги објаснуваше овие работи, и ми рече шампони при бањање да одбегнуваш дека хемиски ствари шо ти ја знам, и додека примаш лекарства да имаш односи и баш не би ти препорачала
     
  20. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    твојата сексуално пренослива е? за мојата знам дека е :(:(