1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. Bambarabumbara

    Bambarabumbara Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Nekoj znae nesto za STREPTOKOKA VO VAGINATA:^) prv pat mi se pojavi ovaa bakterija..i kako se dobiva ne mi e jasno i dali e prenosliva?? :wasntme:
     
  2. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Тоа што мене ми рекоа за оваа бактерија е дека не е сексуално пренослива и најчесто се појавува од пад на имунитет. Се лечи со антибиотик.
     
    На Bambarabumbara му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mxrx

    Mxrx Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    146
    Vcera dobiv, a denes se kapev vo more podolgo vreme, vekje nemam menstrualno tecenje. Ima krv samo na brisenje. Dali moze da e od vodata da sw predizvika nekoja infekcija ili ?
     
    На Jenyl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bambarabumbara

    Bambarabumbara Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
    (facepalm) не си требала да го направиш тоа...сега ти престанало но ноже повторно ќе добиеш..
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.787
    Пол:
    Женски
    Си ја прекинала менструацијата со долго седење во вода.
    Не верувам дека може нешто да се направи. Ако пак сакаш да се бањаш стави барем тампон и не седи премногу во вода.
    Јас истото го направив, ми се прекина, па потоа ми дојде порано следниот месец, па ми каснеше.. ми се изремети малку, но за среќа по некој месец пак ми се нормализираше.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имам многу чешање долу и ми се создадоа брунчиња ко партали. Еден гинеколог имаме в мал град. На одмор е. И сега???
     
  7. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Миј се пред спиење со вода и стави павличева маст ќе те смири малку. Или пак канестен маст. Исто можеш и со чај од камилица да се измиеш или сода. Кога ќе се врати од одмор правец на гинеколог или оди во друг град ако не се издржува.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Можно ли е од пап тестот да имам жолт (бледо кафеав) исцедок?
    Прашав во темата, ама оваа е поактивна...
     
  9. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Правев пап тест и ми излезе дека имам бактериска вагиноза, докторот ми даде вагинални да користам. Иако ги употребив сите седум таблети мирисот и понатаму ми е присутен а посебно при однос.Како да го спречам тој непријатен мирис.
     
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас сум изреволтирана од гинекологот. Ми препиша вагиналети за да сум го лечела белото прање а убаво и кажав дека имам само пред да добијам ( тогаш требаше да добијам)
    не мириса и нема лоша боја не знам не ми кажа ниту дали имам инфекција или не
     
  11. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Од пред некој ден на интимата ми се појавија неколку малу бубуљички, едната од нив е поголема и има гној
    Дали е нешто сериозно или? И што да правам да се намачкам со нешто?
    Инаку и друг пат ми се појавувале една две за време на менструација сум приметила од влошките, ама ова беше пред менструазија еве денес добив
    Што би можело да биде?
     
  12. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    На пап тестот испадна дека имам кандида,но веќе долго време ниту ме чеша ниту имам исцедок,само ме пече постојано,дали при мокрење или односи или вака од ништо,да не е некоја др бактерија?Ќе одев на гинеколог ама на одмор е мојот,па да прашам можеби некој да не имал сличен проблем...
     
  13. Mxrx

    Mxrx Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    146
    Ми доцни, инаку во друга тема имам споменато неколку пати дечко ми ме има допирано по вагината со пенис.. однос во вистинска смисла не сме имале. Избезумена сумм и во огромна паникааааа
     
  14. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Нема бременост ако мислиш на тоа.
     
    На La.loca, Mxrx и WildMk им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Можно е.

    Не ти е помината инфекцијата.
    Оди повторно на гинеколог. Ти треба уште терапија најверојатно.

    може да е од депилирање/бричење

    Пред колку време ти кажаа дека е кандида и дали примаше терапија?
     
  16. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Во март и да,користев канестен па неопенотран форте па некои вагиналети од кантарион ама џабе,ништо не помогнало
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Оди пак на доктор. Од март до сега има многу време.. Овој пат може да е друго во прашање.
     
    На mimi333 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bearrr

    bearrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    здраво.
    во последно време после депилација имам сувост. Се мачкам обично со кокосово масло и сум немала проблем. но овој пат иако се мачкав, при однос имав страшни болки и печење. Гинекологот ми е на одмор па не можам да одам на преглед, некој совет???
     
  19. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Последен пат бев на гинеколог пред месец дена, пап тестот излезе уреден без никакви проблеми. Гинекологот ми препиша само вагиналети за бело прање. Пред недела дена додека имав добиено почнав да чувствувам печење при уринирање. Откако ми заврши и имав односи ме болеше многу. Утрово приметив како мали ранички кои попрво би рекла дека наликуваат на струготинки, околу анусот и вагината. Ме печат и болат на допир. На преглед повторно ќе одам секако, но нешто алтернативно до тогаш? Маст Канестен, вагиналети?
     
  20. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Значи помагајте ќе умрам од нервоза. Наместо да уживам и да спремам свадба ова ме снајде. Бев на гинеколог и ми најдоа бактерија Gardnerella vaginalis и ми препишаа вагиналети макмирор и флажил антибиотик и ми рекоа и вереникот да пие. Луѓе на 30 години првпат ми се случува, не знам можда од поодамна ја имам бактеријата бидејќи на моменти осеќам многу непријатен мирис, посебно ако се испотам таму долу. Дали некоја има или имала нешто слично да ме утеши бидејќи докторката моја е на одмор а заменскава само набрзина ме откачи и ми препиша лекови, стварно сум нервозна и уплашена