1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Испитав нема ништо
     
  2. SunDance

    SunDance Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мене папот ми е чист, гинекологот на преглед ми рече имаш засилено бело прање но не ми даде ништо дополнително. Да напоменам и дека ми кажа имам мала раничка на грлото на матката што од памет ме извади. Сега сум на мисла дали е можно да има некоја инфекција а папот да не покаже никаков проблем? Можеби требаше и микробиологија да направам ради бело прање зголемено што ми спомна ама па не ми предложи она нешто такво..
     
  3. Pretty_woman

    Pretty_woman Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,кога имав секс не бев убаво влажна и сега ме боли внатре и по малку чешање,ставав тампон натопен со кантарион како би поминало дали да ја мачкам и кремата канестен и дали е ова може да стане тешка инфекција
     
    На Jessnow му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Девојки помагајте. Ја имам бактеријата streptococcus agalactiae, веке подолго време, примав антибиотици, вагиналети, пробиотици, внимавам на исхрана, внимавам на хигиена, но од ништо не поминува. На последниот брис освен оваа бактерија имам и кандида. Со години само во круг се вртам. Пред еден месец брисевите ми беа чисти, сега ја имам повторно. Што да се прави веке. Се наогјам во еден лавиринт од кој нема излез.
     
  5. Lolo1612

    Lolo1612 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден ми излегоа некои топчиња на левата усна од вагината кои болат при допир, а сабајлево се исфрлив на препони ама многу, имам некои такви црвени топчиња и многу ме чешаат.. Инаку долу вагината ниту ме чеша ниту имам проблеми,само што имам бела и погуста течност ама во мали количини (а ми помина овулцијата пред два дена).Што мислите дали е можно да се работи за некоја инфекција или е само некое исфрлање од бричење или нешто слично..? Досега не сум имала никакви инфекции и проблеми..
     
  6. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @Lolo1612 има шанси да ти е исфрлено од бричење. Ако се бричиш почесто,пример на 3-4 дена кога влакната не се пораснати убаво, можеш да се исфрлиш од тоа.
     
  7. Lolo1612

    Lolo1612 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    А како да ги отстранам,што е ефикасно?
     
  8. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Imam pojava na belo pranje, pravev PAP test, vrtev i prasuvav dali e nesto seriozno, no doktorot mi rece da ne panicam deka skoro vekje sekoja zena ima pojava na belo pranje..
     
  9. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Не е страшно, на секоја жена може да и се појави, добро е што си направила пап, сега чекај резултати. Се најдобро.
     
    На Mollami му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Devojki, pravev PAP test i na testot ja pronasle ovaa bakterija gardnerella vaginalis, sakam da prasam dali e opasno, dali e seksualno prenosliva ili se pojavila sama od sebe? Strav mi e, ginekologot mi prepisa vagitorii..
     
  11. temjanushka123

    temjanushka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    не е страшна, не се пренесува. Вагиналети макмирор или флажил, исто така и антибиотик флажил пиј.
     
    На Mollami му/ѝ се допаѓа ова.
  12. magicalgirl-f

    magicalgirl-f Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Девојки ве молам за мислење. Од внатрешната страна на големите вагинални усни, во близина на клиторисот ми се појави како топче/акна која кога ќе ја притиснам излегува бело-жолтеникава проѕирна течност, ако не ја стиснам неколку дена се насобира крв и гној :worried: Кога ќе ја истиснам на допир се уште има нешто внатре, но местото не е тврдо.
    Не сум сексуално активна и до сега воопшто немам отидено на гинеколог. Планирам да отидам деновиве но ве молам за мислење зошто 100 филмови ми се вртат во глава и ме фати паника :sweat:
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Поткожно влакно.
     
  14. magicalgirl-f

    magicalgirl-f Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Возможно е од внатрешната страна да е воспалено ако е поткожно? Како се третира?
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ако се бричиш или депилираш тоа е.
    Има црна маст се мачкаш со неа неколку дена, да ти го изгори па сама ќе падне или да го стиснеш малку да истрпиш болка и ќе излезе со претходно стерилизирана пинцета.
     
    На magicalgirl-f му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AndrijanaMk

    AndrijanaMk Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво , гинекологот денеска ми препиша терапија за кандида бидејќи била засилена ,ама освен вагиналети ми даде и пробиотици ProBalans Lady што се ставаат преку ден ,па ме интересира дали има некоја алтернатива за овие пробиотици односно некој веќе да има позитивно искуство со други пробиотици?
     
  17. S_997

    S_997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво сакав да прашам нешто пред два дена почнав да имам пецкање и чешање на отворот на вагината, но освен црвенило немав ништо друго. Денеска чешањето и пецкањето беше поголемо и овој пат имав мал милион како акни на внатрешниот дел не сум сексуално активна и баш ме исплаши фактот што најверојатно сум закачила некоја инфекција ама не знам што е. Можам да тавам канестен и колку дена?
     
  18. Ljubovka8

    Ljubovka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,pred nekoj den bev na ginekolog i mi kaza deka nemam nisto seriozno,znaese deka sum pred menstruacija no mi prepisa mycoril vaginaleti.Vo upatstvoto pisuva deka mozno e da ima narusuvanje na menstruacijata a jas sum denovi pred menst..Dali bi bilo podobro da stavam sega vaginaleti pred da mi dojdi mesnt. ili da stavam od koga ke mi zavrsi menst.Help please
     
  19. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @Ljubovka8 подобро почекај да ти заврши менструалниот циклус па искористи ги вагиналетите.
     
    На Ljubovka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Што значи крварење после ставена вагиналета?