Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.366
  Допаѓања:
  87.814
  Пол:
  Женски
  Циста.
   
 2. Bubce38

  Bubce38 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  88.585
  Пол:
  Женски
  Како бе вака веднаш заклучи дека е циста ?

  @honeyboney зависи какво е крварењето.
  Истото може да се јави како знак за некое оштетување на слузницата од некоја инфекција. Ако си во средина на циклус,благо крварење може да се јави и како знак дека си во овулација.
   
  На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.366
  Допаѓања:
  87.814
  Пол:
  Женски
  Искуство. Кисс
   
  На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.855
  Пол:
  Женски
  Гарданелата не е сексуално пренослива? Сигурна?

  Ако е мало крварење со светла крв е од тоа што си се повредила при ставање на вагиналета со прст, ако е обилно и со темна боја е од циста или менструално крварење.
   
 5. Nikolinaaa.123

  Nikolinaaa.123 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво дали некој имал проглем да му отече вагината да му биде малку подуена ?
   
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.366
  Допаѓања:
  87.814
  Пол:
  Женски
  Од груб однос или?
   
  На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marlonbrando69

  marlonbrando69 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  4.135
  Пол:
  Машки
  Имам слушнато дека оток може да имаш пред да добиеш и ако долго пред да добиеш си неѓала однос. Ако е внатрешно отокот, од груб и не доволно влажност. Подмачкувајте . . .
   
  На Nikolinaaa.123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  2.907
  Последниве 2 дена ми се појави чешање на отворот од вагината, досега беше благо, ама вечерва почна многу повеќе да ме чеша. Немам никаков исцедок, ниту печење, само ме чеша. Можно е да е нешто сериозно? Никогаш до сега не сум била на гинеколог и не сум сексуално активна, си реков да почекам неколку дена може ќе се смири само од себе, ама ме загрижува.
   
  На Pabi19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Не знам дали тука треба да стои, ама ќе прашам..
  Пред 1 месец ми дојде менструација околу 10ти...после тоа заминав на одмор и ме фати некој вирус , башка промена на клима, и пак ми дојде (околу 25ти)..
  Наредниот месец пак ми дојде во редовниот термин, и пак околу 25ти, значи 2 пати во месец... сега пак осеќам некоја нелагодност, при бришење неколку капки крв, ама менструација немам...
  Дали е можно да е некоја инфекција или? Како се проверуваат вагиналните инфекции, со пап тест или:? (не сум правела досега)
  Некој природен лек ако имате да препорачате за секој случај ....
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.893
  Допаѓања:
  19.748
  Пол:
  Женски
  Пап тест обавезно. Плус, брис за стрептокока, кламидија. Има уште еден брис ама не ми текнува кој беше. Би ти препорачала да избегнуваш благо. Додека јадев премногу благо, имав честа појава на кандида.
   
 11. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Благо не јадам баш...ама се плашам и партнерот да не ми пренел кандида, затоа што пиеше антибиотици без витамини.
  п.с. кои симптоми ги имаат мажите доколку имаат кандида или слична инфекција?
   
 12. Adelinalex

  Adelinalex Нов член

  Се зачлени на:
  23 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Kolku od vas koristat vaginalen tush ( irigator) i kolku cesto go koristite?
   
 13. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  9.971
  Пол:
  Женски
  ќе си направиш микробиолошки брисеви кај твојот гинеколог. на нив ќе се покаже дали имаш инфекција и според нив ќе си добиеш терапија доколку е потребно.
  Народни лекови можеби ќе ги ублажат симптомите меѓутоа нема да ја уништаат инфекцијата и таа ќе си стои неизлечена.
  неизлечени инфекции,долго нетретирани можат да предизвикаат неплодност.
   
 14. Ilajla666

  Ilajla666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  568
  Никогаш немам користено , и мислам дека треба да се користи само по препорака од гинеколог ...
   
  На Adelinalex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.100
  Допаѓања:
  4.533
  Пол:
  Женски
  Ќе пишам и тука. На брисевите кој ги правев на едниот има streptococcus agalactiae група B во цервкисот. Другите брисеви се чисти. Секако ќе одам на преглед ама сакам да прашам дали некоја имала вакво искуство во бременоста. Читав дека може да прави проблеми.
   
 16. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.304
  Допаѓања:
  14.899
  Пол:
  Женски
  Имав јас пред да останам бремена се лечев со антибиотик 7 ден мислм и ми се исчисти.Исто важи и во бременост се лечи со антибиотик.Мора да ја лечиш заради бебето.
  Ако не беше трудна не е ич опасна.
   
  На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrunkUnicorn

  DrunkUnicorn Нов член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Помош ве молам.
  Дали можам да ги најдам приватно и која е цената?
   

  Прикачени фајлови:

 18. Фишх

  Фишх Нов член

  Се зачлени на:
  27 март 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, девојки ми треба помош од некоја што го имала истиот проблем или стручно лице, пред неколку месеци ми откија дека имам UREAPLASMA UREALYTICUM/PARVUM докторот ми птепиша антибиотик еритомицин и полигинах вагиналети не ни помогна па земавме уште една терапија сумамед 3 пакетчинја и вагиналети и повторно не ни помогна дали некој го имал истиот проблем ве молам за помош.
   
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.366
  Допаѓања:
  87.814
  Пол:
  Женски
  Смени го докторот, оди на второ мислење. Или пак побарај нео-пенотран форте вагиналетки, но прашај го докторот за овие прво.

  Во Зегин, до 400 денари се. Ама внатре се три.
  Немој на своја рака ако имаш кандида.
   
  Последна измена од модератор: 1 јануари 2020
 20. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  1.942
  Допаѓања:
  7.224
  Девојки,породена сум пред 3 месеци.
  Последен пап правев 2 месеци пред да останам бремена, испратен на испитување во Систина, уреден.
  Во бременоста правев микробиолошки брисеви во 12,22 и 34та недела. Сите уредни.
  На прва контрола 6 недели по породување матичната ми зема пап.
  Папот испратен во државна болница за испитување.
  Стига резултат: кандида, гарднерела вагиналис (никогаш во живот не сум ја имала ниту знаев дека постои) ,ХПВ.
  Препорака хпв типизација.

  Докторката вика овие инфекции не се гледале со микробиолошки брисеви. Заради кандидата и гарднерелата било заокружено хпв не значи дека ќе го има,затоа да се направи типизација да се провери.

  Заради тоа што дојам не смеам да пијам таблети (така рече она) и ми препиша само вагиналети Малмирор.
  За сопругот не спомна ништо.
  А јас се сомневам во веродостојноста на резултатот.
  Чаре?