1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. Cleopatraa

    Cleopatraa Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    По завршување на менструацијата после 3 дена на тоалетна хартија имав само една капка крв и тоа во вид на нормален секрет и понекогаш како да осеќам како сечење во стомакот. Немам никакви други симптоми. Имам заштитени односи со еден партнер, но периодов сум под стрес и напната. Ќе одам наа гинеколог секако во најбрз рок но ме интересираше мислење дали бил некој во иста слична ситуација, дали би било некоја инфекција бидејќи незнам од каде би била или постои можност да е од стрес, бидејќи не ми се случило предходно вакво нешто и тоа беше само тогаш не се повтори. Вагиналниот секрет ми е безбоен нема непријатен мирис само вечерва беше малку жолтеникав. Иначе имам нередовна менструација од почеток. Благодарам
     
  2. Little girl

    Little girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    65
    Здраво. Не знам дали е ова инфекција некоја, но не знам во која тема да го поставам прашањето. Имам како исекотини од двете страни на вагината. Веќе една година постојано имам. Постојано пецкање и чешање. Само кога имам менс. не ме пече. Дали се работи за некоја инфекција и што да направам?
     
  3. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Па секако, да одиш на гинеколог веднаш после пандемијава. Не си требала да чекаш волку време.
     
    На Little girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Истово и јас го имав предходната недела бев на гин ми кажадека ми е инфекција од нечисто вц . Ми даде апчиња да пијам флагил ,вагиналети секој ден по една (не ми текнува како им беше името прееска го фрлив паковањето) и од денес на 2 дена полигинакс . За мм препиша истите апчиња и плус 10 дена да се мачкасо канестен . Мене ми се подобри ситуацијата после 2 дена . Сега во чет сум на контрола . Но мораш да идеш на гин .
     
    На Little girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Simonss

    Simonss Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ми треба ваше мислење. Бев на гинеколог пред 3-4 месеци и правев пап тест и ми е дијагностицирана трихомонијаза. Пред резултатите ми дадоа да користам Полигинакс, а по тестовите ми препишаа Флажил. По се ова мојот вагинален исцедок исчезна, но бидејќи после имав односи и повторно се појави тој исцедок. Да напоменам во меѓувреме и мојот дечко требаше да испие 3 таблети Сумамед меѓутоа не ги испи. Дали би било штетно долоку земам повторно полигинакс ? И дали знаете некои други вагиналети кои се на природна база, а би помогнале при вагинален исцедок?
     
  6. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Најубаво да се јавиш да си прашаш гинеколог,но треба и дечко ти да ги испие тие зошто очигледно ти пренесува преку однос.Само ти џабе се лечиш кога при следен однос пак ќе ти пренесе
     
    На Simonss му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bondie

    Bondie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Дечки, јас стварно веќе не знам што да направам па затоа ќе пишам тука, можда некој имал искуство.
    Веќе година време имам надворешно чешање, околу клиторисот. Буквално само таму каде што се тријам од гаќите при одење (извинете на изразов, не знам како поубаво да објанам).
    Прво мачкав канестен, белогент, па поминуваше на неколку дена и после пак исто. Чим добијам менструација е смрт за мене - од влошките се иритирам уште повеќе. Пробав со различни влошки, има некои што го ублажуваат ова но пак се иритирам.

    Бев на гинеколог, првично праев пап тест и тоа во систина го пративме. Покажа само кокоидни бактерии. Ок, лечевме тоа и јас и партнерот. Ништо. Отидов и праев микробиолошки брисеви, сите испаднаа ок. Гинекологот ми вика миј се со сода.
    Почнав да користам бекутан течен прашок, и од ова значително ми се намали иритацијата. Дали е можно да сум алергична на детергент/омекшувач? Сега со коронава не можам да излезам да си земам детски прашок, и одма пак почна со иритација.
    Немам непријатен мирис, чат пат имам бел исцедок.

    Имам теорија дека можда од многу мачкање белогент ептен нежна се имам направено таму доле.
    Совети, искуства? Ви благодарам!
     
    На Tany12 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. m.m12345

    m.m12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    36
    Ме интересира вагиналните инфекции дали се пренесуваа само преку вагинален секс?
    Дали има шанси доколку ме лижел таму долу а не сме имале сексуални односи да ми има пренесено нешто или сепак не?
     
  9. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Aко те лижел таму доле,со лижењето можеш ти да му пренесеш тој не, мада постојат некои бактери кои и орално можат да се пренесат, ама не би требело да биде ништо.
     
  10. Georgeusgirl111

    Georgeusgirl111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, imav seksualni odnosi pred nedela ipol. Dva dena posle toa se pojavi iritacija (cesanje) na vaginata no nemase ni bolka ni pecenje, samo crvenilo I traese isto dva dena. Potoa imav povtorno odnos, pomina iritacijata no se javi nekoe cudno cuvstvo kako na mokrenje I neugodnost. I trae nekolku dena veke. Dali mozebi se raboti za nekoja infekcija ili e normalno koga imas odnos a ne si bil preth. seksualno aktiven da se pojavi nekoe vakvo neugodno cuvstvo (kako cistit) no nema pecenje I bolka? Mislenje?
     
  11. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ми треба ваше мислење сега со оглед на ситуацијава не сум во можност да отидам на гинеколог, од вчера вечерта на едната срамна уста при седење на таа страна или при допир ме боли малку и како да е отечено треба и да ми дојде деновиве досега не ми се случило вакво нешто дали вие имате вакво искуство? Благодарам
     
  12. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас кога прв пат имав сексуален однос после тоа ден два добив. Кога ми заврши менструацијата исто почна многу да ме чеша и нон стоп одев во тоалет, на секои 15минути 20 јас трчав за во тоалет, не се издржуваше и бев на доктор и да, имав инфекција. Бев кај матичната и кажав и таа ми даде упут за да испитам мокрача во микробиологија. Се покажа дека имам инфекција, пиев некои апчиња и чај од брусница и за 3 дена 4 ми помина. Ако добро те разбрав мислам дека ти е сличен проблемот, а знам колку е неугодно и не се издржува, најдобро е да појдеш на доктор, ако е инфекција колку порано ја откриеш толку подобро. Знам тие апчиња требаше да ги пијам 1 недела, мене како што реков уште некаде 4 ден ми помина, но секако ги пиев до крај и се беше во ред.
     
    На Georgeusgirl111 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки сакам да ве прашам како се измивате со чај ос камилица на кој начин и колку пати е препорачливо? Фала однапред
     
  14. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravo, bev na ginekolog i nauverovatno imav trihomonas bakterija i mi dade da pijam tableti flazil i vaginaletki flazil 10 dena. Mi rece deka e mozno da se pojavi kandida potoa, pominaa edna nedela od koga prekinav so terapijata. Vo sabotata zabelezav kako nekoe praenje na gakjite de kako belo de malku bledicko zolto i najverovatno mi se ima naoraveno kandida. Zedov kanesten kremce i pocnav da se mackam na sramnite usni e sega sega kazetemi vase mislenje dali treba i vaginaletki kanesten da zemam ili dovilno e samo kremceto? Falaa vi mnogu od napred za nesto ako mozete da mi pomognete :inlove:
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Земи и вагиналети, само со крема нема да се прочисти се.
     
    На Mart3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tw<3

    Tw<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Devojki edno prasanje, bev na ginekolog i so bris pokaza deka imam kandida no na usnite od vaginata imam kako beli tocki sitni. Dali toa e od iritacija od kremot (travaderm koristam) ili pak moze da e nesto drugo a da ne pokazalo na testot?
     
  17. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам еден проблем. Зимата ме фати големо чешање, пецкање. Бев на гинеколог ми даде микорил крема и вагиналети. Помина тогаш. Сега пак ме фати. Можеби цел месец ме чешаше. Ми дојде менструација и немав ништо. Откако ми заврши повторно почна и имам исцедок како зелен (да напоменам откако ми заврши имав односи со сопругот). Во понеделник пак одам на гинеколог, но сакам некакво мислење...
     
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Зелен исцедок обично е знак за трихомонас, но не мора да значи. Нека ти земат брис за да видите каква инфекција имаш и според тоа задолжително ти и сопругот ќе примате терапија. Џабе ако се лечиш само ти. За време на терапијата имајте само заштитни односи со кондом или уште подобро апстинирајте.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Mirisa neubavo?
     
  20. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Немој односи, на тоа чешање па дали и ќе сакаш односи да имаш. Можно е со партнерот пинг понг да си играте, затоа двајцат лечење и апстиненција. Нас тоа не спаси, не знам колку време си правевме на ти го дај ми го со една бактерија, неколку месеци сигурно, може и пола година. Очајна бев, нас ни збоктиса од тоа чешање, таман ќе се оправиме пак се појавуваше и затоа немавме односи ама беше ефикасно :rofl:
    И да, брис обавезно двајцата. Ќе видите што како ќе излезе, и да нема маж ти ништо на брисот потребно е да пие антибиотик пример ти ако треба, тоа е многу битно