1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    А мене ми кажа гинекологот дека додека сме на терапија не смееме да имаме односи или евентуално ако сакаме само со кондом и толку ми кажа, па затоа ве прашувам вас од искуство дали знае некоја :worried:
     
  2. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Па и мене истото ми го рече кога имав бактерија. Сепак мислам дека најубаво е да немате барем 7 дена :?:
     
  3. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    sakav da prasam dali iako ne si imala odnosi moze da imas belo pranje ? ii oste nesto dali ima tamponi za onie koj nemale odnosi ili koj ne se skineti??????

    [mod-kirilica:110tussb][/mod-kirilica:110tussb]
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Секако дека може да имаш бело прање, тоа не е поврзано исклучиво со имањето односи. Тоа е нормална појава кај сите жени. А тампони за девици нема.
     
    На lloovvee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    оф лелеее :( па кога ќе може да си пробаме за бебенцеее :( е многу ме нервираат тие инфекции и бактерии значи аман :tmi:
     
  6. monimoni

    monimoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    здраво на сите :hai: само сакам да прашам што е тоа вирусиолошки статус?
    пред 5 месеци имав спонтан абортус и после тоа ги направив сите микробиолошки тестови(ендо,егзо,кламидија,микроплазма....),пап тест и се беше во ред,немав никаква бактерија и сега гинекологот ми рече да направиме уште виру.тест за да можам слободно да размислувам за наредна бременост.денес се јавив да закажам ама докторот не беше тука а сестрата ми рече дека во охрид не прават такви испитувања па треба да земам упут од докторот и да одам во битола во микробиологија.
    па сега ме интересира ако знае некој да ми објасни што е точно тоа и дали е неопходно да се направи и тоа испитување.ви благодарам :*
     
  7. tralalala

    tralalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Не знам што наслов, ама ке ве молам да отворите

    Мнооооогу сум загрижена и исплашена , мојот проблем е што кога идам у вц ме пече "доле‘ а од време на време многу ме чеша , му се случило на некој тоа , поззз , пиешете
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Не знам што наслов, ама ке ве молам да отворите

    Отиди си на гинеколог и ќе ти ги направи потребните испитувања. Најверојатно имаш инфекција.
     
  9. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Не знам што наслов, ама ке ве молам да отворите

    а да идес на гиниколог не е тоа играцка колку дена веке така те пе4е и 4еса
    џабе ке ти писуват тука со камилица да се подмивас бла бла тоа е воспаление,си имала незаститен сексуален однос? не зборам за сида или несто туку мозно е некоја габицна инфекција од децко ти или па ти да му пренесес такво несто знаци мора да се знае од со е
     
  10. srcka55

    srcka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Не знам што наслов, ама ке ве молам да отворите

    сигурно имаш некоја инфекција се согласувам со "blond" треба да одиш на гинеколог и да направиш испитувања...
     
  11. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Не знам што наслов, ама ке ве молам да отворите

    Или имаш инфекција некоја,или би можело да ти биде и од голема пролада.Сепак посети си лекар,ќе ти даде соодветна терапија и ќе ти каже точно што ти е.Во меѓувреме можеш да се измиеш со чај од камилица.
     
  12. Sanja86

    Sanja86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки.
    Кој имал искуство со ентерокока во вагината,каква терапија сте примале? Дали ова е бактерија која што постои кај нас како што е случајот со кандидата? Дали е потребно и партнерот исто така да се лекува?
     
  13. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    девојки имам еден проблем па би сакала да ве прашам доколку сте информирани за што се работи. веке 2 недели сигурно имам невообичаен исцедок значи бело прање мегутоа со непријатен мирис и светло жолта боја незнам како да опишам кога имав односи со дечкото дури непријатно ми беше поради миризбата малку. јас користам интимен гел, пробав со павловичева ставив па и пудра во прав малце нонстоп одржувам хигиена мегутоа тоа не се менува на почетокот бојата на урината ми беше жолта сега е смирена нормална е мегутоа незнам за што се работи доколку знаете да ми помогнете. ставав и вагиналети бетадине да одржам да не се појави инфекција не осекам ниту печење ниту црвенило ништо немам од тоа. ви благодарам многу!
     
    На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Кога има промена на боја на исцедокот и непријатна миризба сосема сигурно станува збор за некаква инфекција,отиди си на гинеколог таму ќе ти утврди дали има или нема инфекција а ако има ќе ти даде соодветна терапија.Сама не се лечи можеш од ништо нешто да си направиш.
     
  15. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дали некој знае дали може да се пренесат СПБ и други бактерии,вируси и кои може да се пренесат преку допир со раце на интимните делови?
     
  16. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тешко оди тоа иако не е невозможно. На бактериите им е потребна влажна средина за преживување.
     
  17. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    девојки имам еден проблем имав секусуален однос и не користевме кондом т.е користевме али само за на крајот...и одтогаш имам болка во долниот дел од стомакот ме пржи при мокрење и урината чудно ми мириса на пр кога пиеме некој антибиотик ете така нешто ја сакм да одам на гхинеколог но мајка ми ми вика нема потреба а неможамм да му објаснам што како...плс хелп некој да не го има овој проблем??
     
  18. dora5

    dora5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Би сакала да ве прашам, една моја другарка имаше трихомонијаза и гинекологот и' дал да испие во една вечер само 5 апчиња Флажил. Дали е тоа во ред? Малку ми е чудно, но можеби е така, таа ги испи и сега мислам добро и' е. Дали некој од вас имал слична ситуација на оваа?
     
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Да во ред е ..но требал да даде и партнерот да испие таблети мислам дека беа 3...зашто може да дојде до реинфекција..
     
  20. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Не е тешка инфекција,јас ја имав меѓутоа ја лечев 10тина дена сигурно со флажил и со 2 вида вагиналети,а покрај мене и ппартнерот примаше терапија со флажил.Нека се распраша поубаво другарка ти што како, за да не се повторува постојано инфекцијата.