1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    драво девојки .. имам проблем веке неколку месеци само чешање и печењне на мене и на дечко ми бев на гениколог ми даде вагиналети апчиња флажил и канестен маст ама и тоа не помага флажилот го пиевме и јас и дечко ми не знам што да правам веке пак ми се повтори дајте некој совет фала однапред
    а и да прашам колку чини флуконазол апчето да пробам да го испијам.

    5 апчиња во еден ден ли? мене ми кажаа на 12 часа по 1.

    дали ти се повтори мене да :(
     
  2. J.Lo91

    J.Lo91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    14
    си купив канестен маст затоа што ми излегоа нешто како акни кои многу пецат во вагината на неа и околу неа маста 3 дена треба да ја користам а тие габицки многу ме болат вецерва еднас ставив казете ми ке мми помине од 3 пати???????????????????
     
  3. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Најдобро да си одиш на гинеколог ако не си била до сега, канестен помага за обични инфекции ама не е семоќна маст. Од каде знаеш дека се габички? Не е во ред за се сам свој лекар да се биде.
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Можеби се кондиломи сепак консултирај се со гинеколог
     
  5. J.Lo91

    J.Lo91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    14
    бев на гинеколог ме прати тој на козно и ми дадоа канестен и една друга маст 5 пати да се мацкам во ден ке видиме :worried:
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Епа мачкај се онолку пати во денот и онолку денови колку што ти кажале на лекар. Сигурно не за џабе студирале медицина. Неможеме ние да знаем дали ќе ти помине од 3 пати.
     
  7. Aura

    Aura Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Ве молам за помош... За два дена одам на одмор, ѕвонев кај мојот гинеколог но за жал не се јави, најверојатно е на одмор... Имам густ жолтеникав исцедок, со непријатна миризба, а не ме чеша вагината, не ме боли, ни при секс (имам дечко година дена и имаме често секс), значи однадвор се` е нормално, а ме мачи ова што ми се појави пред два дена. Оддржувам максимална хигиена, еднаш неделно се мијам со камилица, и обавезно два пати дневно, само што мислам дека грешката ми е што користам сапун...
    Некој да ми каже нешто превентивно...? Знам дека е лошо вака да се прашува, ама непријатно ми е многу, затоа што ќе одам со партнерот на одмор, и не знам како да го средам ова.
     
  8. marmaris

    marmaris Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    феминки дали некоја има искуство со кокоидни бактерии кои бактерии спаѓаат тука и дали се страшни ми рекоа дека треба да праам микробиолошки испитувања за поконкретно да се утврди
     
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Драги феминки мислам дека прашањево го сместувам во вистинската тема. :)
    Од вчера забележувам некоја примена кај мене, поточно имам многу бело прање, течно е, нема боја ниту специфичен мирис. Само количината ме загрижува, толку многу не сум имала никогаш. Приметувам и печење на вагината, не е многу но непријатно е.
    Имам редовни односи со дечко ми, но секогаш со кондом. Деновиве ќе одам обавезно на гинеколог, но додека да отидам , ќе може ли некоја од вас да ми каже од што може да биде предизвикано ова?
     
  10. machki-ca

    machki-ca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Матичниот лекар моментално ми е на одмор па докторката што ја заменува нема појма од медицина и резултатите од проверка на мокрача не ми ги кажа баш ко што треба.Би сакала некоја од феминките што се рабира од медицина да ми каже:Што значи таму кај што пишува Седимент на урина мене ми напишале од 14- 16 је,и кај што пишува билирубин имам знак за минус и пишува sluz.Фала ви многу
     
  11. Anceeeee

    Anceeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Дечки ве молам за помош, во паника сум, мислам дека имам вагинална инфекција:јако чешање, мала болка на тоа место при допир, немам болки при мокрење и имам нормален исцедок, белузлав и без мирис... Не сакам да одам на гинеколог, па ако можете да ми предложите некој лек, зашто многу сум исплашена... Инаку денеска два пати се миев со камилица, но нема некое големо подобрување, ве мооооолам за помош, поздрав :)
     
  12. nicol

    nicol Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    139
    Еве и мене ми е така а јас си земав од аптека Кантарион вагитории на природна база се не се скапи 80 ден. и сега ми е подобро се смирив ахх :D Па пробај и ти позз
     
  13. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    што се вагитории?
     
  14. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    A ти да си појдеш на гинеколог?што е сигурно сигурно е,никој нема да ти каже овде лек,ке ти треба рецепт за тоа.Можеби ке поминеш само со инекции и апчиња.Јас си чекав па завршив во болница и ме сечеа и тоа без опојка.Појди си додека е на време :)
     
  15. Anceeeee

    Anceeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    A zaso te secele, sto ti bese tebe ? :worried:
     
  16. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    од вчера попладнето чуствувам еден таков свраб во вагината , не мозам да ви опишам :worried:
    дали знае некој од што би мозело да биде, некој совет :?:
    инаку на гинеколог заказав за во среда(уште пред да се случи ова) ама кој ке чека до среда :sweat: ;(
    мислам дека ке се поместам од умот толку што ме чеша :|
    инаку ова за прв пат во зивото ми се случува
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Инфекција некаква, а каква, мора да се направи брис или ПАП. И знам дека има начини да ти се намали чешањето, ама не знам дали е паметно да ги применуваш пред да одиш на лекар, затоа што може да се прикријат симптомите, а да не си излечена, т.е. да не покаже тестот инфекција, а да ја имаш. Наједноставен начин е измивање со чај од камилица и потоа или да оставиш само да се исуши долу или да се избришеш со чист пешкир претходно испеглан убаво (за дезинфекција). И патем, ова е совет кој ми е кажан од лекар :).
     
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    тоа за чај од камилица е првото нешто што ми текна- а велам леле колку сум заборавена :D и си сварив чајче-чекам малку да се олади, па да се замијам(се надевам дека ке ми помогне)
    а за ПАП тестот во среда обавезно одам,мечка страв мене не страв :)
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    Купи си јогурт Вита тој на БиМилк (со пробиотици), и миј се два пати во денот. Кога ќе се миеш малку со прстот обиди се внатре да се измиеш. Барем малку ќе ти помогне да го намали чешањето, додека да отидеш на лекар, мада мислам дека се работи за обична кандида.
     
  20. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    се измив со камилица, и свработ се намали, речиси го снема
    фала ви и на двете за советите, срцки сте :*
     
    На TaciCarbonero му/ѝ се допаѓа ова.