Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

 1. Saxobeat

  Saxobeat Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  99
  драво девојки .. имам проблем веке неколку месеци само чешање и печењне на мене и на дечко ми бев на гениколог ми даде вагиналети апчиња флажил и канестен маст ама и тоа не помага флажилот го пиевме и јас и дечко ми не знам што да правам веке пак ми се повтори дајте некој совет фала однапред
  а и да прашам колку чини флуконазол апчето да пробам да го испијам.

  5 апчиња во еден ден ли? мене ми кажаа на 12 часа по 1.

  дали ти се повтори мене да :(
   
 2. J.Lo91

  J.Lo91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  13
  си купив канестен маст затоа што ми излегоа нешто како акни кои многу пецат во вагината на неа и околу неа маста 3 дена треба да ја користам а тие габицки многу ме болат вецерва еднас ставив казете ми ке мми помине од 3 пати???????????????????
   
 3. stella83

  stella83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  124
  Најдобро да си одиш на гинеколог ако не си била до сега, канестен помага за обични инфекции ама не е семоќна маст. Од каде знаеш дека се габички? Не е во ред за се сам свој лекар да се биде.
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.275
  Допаѓања:
  5.133
  Можеби се кондиломи сепак консултирај се со гинеколог
   
 5. J.Lo91

  J.Lo91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  13
  бев на гинеколог ме прати тој на козно и ми дадоа канестен и една друга маст 5 пати да се мацкам во ден ке видиме :worried:
   
 6. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.939
  Допаѓања:
  37.080
  Пол:
  Женски
  ^^^
  Епа мачкај се онолку пати во денот и онолку денови колку што ти кажале на лекар. Сигурно не за џабе студирале медицина. Неможеме ние да знаем дали ќе ти помине од 3 пати.
   
 7. Aura

  Aura Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Ве молам за помош... За два дена одам на одмор, ѕвонев кај мојот гинеколог но за жал не се јави, најверојатно е на одмор... Имам густ жолтеникав исцедок, со непријатна миризба, а не ме чеша вагината, не ме боли, ни при секс (имам дечко година дена и имаме често секс), значи однадвор се` е нормално, а ме мачи ова што ми се појави пред два дена. Оддржувам максимална хигиена, еднаш неделно се мијам со камилица, и обавезно два пати дневно, само што мислам дека грешката ми е што користам сапун...
  Некој да ми каже нешто превентивно...? Знам дека е лошо вака да се прашува, ама непријатно ми е многу, затоа што ќе одам со партнерот на одмор, и не знам како да го средам ова.
   
 8. marmaris

  marmaris Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  феминки дали некоја има искуство со кокоидни бактерии кои бактерии спаѓаат тука и дали се страшни ми рекоа дека треба да праам микробиолошки испитувања за поконкретно да се утврди
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Драги феминки мислам дека прашањево го сместувам во вистинската тема. :)
  Од вчера забележувам некоја примена кај мене, поточно имам многу бело прање, течно е, нема боја ниту специфичен мирис. Само количината ме загрижува, толку многу не сум имала никогаш. Приметувам и печење на вагината, не е многу но непријатно е.
  Имам редовни односи со дечко ми, но секогаш со кондом. Деновиве ќе одам обавезно на гинеколог, но додека да отидам , ќе може ли некоја од вас да ми каже од што може да биде предизвикано ова?
   
 10. machki-ca

  machki-ca Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Матичниот лекар моментално ми е на одмор па докторката што ја заменува нема појма од медицина и резултатите од проверка на мокрача не ми ги кажа баш ко што треба.Би сакала некоја од феминките што се рабира од медицина да ми каже:Што значи таму кај што пишува Седимент на урина мене ми напишале од 14- 16 је,и кај што пишува билирубин имам знак за минус и пишува sluz.Фала ви многу
   
 11. Anceeeee

  Anceeeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Дечки ве молам за помош, во паника сум, мислам дека имам вагинална инфекција:јако чешање, мала болка на тоа место при допир, немам болки при мокрење и имам нормален исцедок, белузлав и без мирис... Не сакам да одам на гинеколог, па ако можете да ми предложите некој лек, зашто многу сум исплашена... Инаку денеска два пати се миев со камилица, но нема некое големо подобрување, ве мооооолам за помош, поздрав :)
   
 12. nicol

  nicol Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  139
  Еве и мене ми е така а јас си земав од аптека Кантарион вагитории на природна база се не се скапи 80 ден. и сега ми е подобро се смирив ахх :D Па пробај и ти позз
   
 13. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  95
  што се вагитории?
   
 14. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  A ти да си појдеш на гинеколог?што е сигурно сигурно е,никој нема да ти каже овде лек,ке ти треба рецепт за тоа.Можеби ке поминеш само со инекции и апчиња.Јас си чекав па завршив во болница и ме сечеа и тоа без опојка.Појди си додека е на време :)
   
 15. Anceeeee

  Anceeeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  A zaso te secele, sto ti bese tebe ? :worried:
   
 16. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  од вчера попладнето чуствувам еден таков свраб во вагината , не мозам да ви опишам :worried:
  дали знае некој од што би мозело да биде, некој совет :?:
  инаку на гинеколог заказав за во среда(уште пред да се случи ова) ама кој ке чека до среда :sweat: ;(
  мислам дека ке се поместам од умот толку што ме чеша :|
  инаку ова за прв пат во зивото ми се случува
   
 17. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.792
  Инфекција некаква, а каква, мора да се направи брис или ПАП. И знам дека има начини да ти се намали чешањето, ама не знам дали е паметно да ги применуваш пред да одиш на лекар, затоа што може да се прикријат симптомите, а да не си излечена, т.е. да не покаже тестот инфекција, а да ја имаш. Наједноставен начин е измивање со чај од камилица и потоа или да оставиш само да се исуши долу или да се избришеш со чист пешкир претходно испеглан убаво (за дезинфекција). И патем, ова е совет кој ми е кажан од лекар :).
   
 18. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  тоа за чај од камилица е првото нешто што ми текна- а велам леле колку сум заборавена :D и си сварив чајче-чекам малку да се олади, па да се замијам(се надевам дека ке ми помогне)
  а за ПАП тестот во среда обавезно одам,мечка страв мене не страв :)
   
 19. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.939
  Допаѓања:
  37.080
  Пол:
  Женски
  ^^
  Купи си јогурт Вита тој на БиМилк (со пробиотици), и миј се два пати во денот. Кога ќе се миеш малку со прстот обиди се внатре да се измиеш. Барем малку ќе ти помогне да го намали чешањето, додека да отидеш на лекар, мада мислам дека се работи за обична кандида.
   
 20. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  се измив со камилица, и свработ се намали, речиси го снема
  фала ви и на двете за советите, срцки сте :*
   
  На TaciCarbonero му/ѝ се допаѓа ова.