1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вазектомија

Дискусија во 'Брак' започната од rossonerka, 19 октомври 2011.

  1. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    И јас сум за вазектомија.
    Откако нема да сакаме да имаме повеќе деца место да се трујам со хормони и ред други работи убаво би разговарала со мојот иден сопруг на таа тема и во договор на двајцата мислам дека би се решиле на таков чекор. Но,доколку не можеме да дојдиме до заеднички јазик, односно тој ако не сака не би го присилувала на таков чекор,туку само би му спомнала низ мирен разговор за тоа колку хормони земам, спирали, контрацептиски средства,па можеби ќе се замисли малце и сепак ќе го направи тоа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Не би го направил ова во никој случај. Прво мораш да бидеш сигурен дека не сакаш да имаш повеќе деца па да се одлучиш на овој чекор зошто после ова нема враќање. Сум гледал како се одвива процедурата и цело време без згрчен. :D Подобро цел живот ќе се пазам отколку на ова да се одлучам.

    Прашањето ми е, дали познавате некој што направил вазектомија?
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Против ова сум. Исто и маж ми. Не ми е природно.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  4. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Не само што сум против, туку и да сака маж ми не би му дозволила. Мислам дека нема потреба да подлежи на хируршки зафати и слично.
    Долго време сме заедно, и исто толку време се пазиме( се пазеВме) па не гледам зошто да не биде така и во иднина, кога нема да сакаме уште деца.
    Но сепак доколку некој сака, не осудувам, секој си знае за себе, но на мојот партнер не дозволувам.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Не можеш да забраниш на човек да прави што сака со своето тело. Не е твоја сопственост :)
     
    На cresa-jagoda, Mr. Right и ane.bella им се допаѓа ова.
  6. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Грешка ме разбра,а може и јас погрешно се изразив. Тој не сака, а тоа не дозволувам го пишав во смисла дека и сите тоа да го прават, тој не сака и нема да дозволам да падне под нечиј притисок( или ајде на околината да речам) и да го направи тоа само затоа што сите прават така.
    Доколку тој сака точно е дека немам право да се мешам, доколку повеќе не сакаме деца.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сум за... ако сака некој, слободно.

    И за мажи и за жени.
    Кај жените е покомплициран зафат и не се вика вазектомија, туку 'подврзување на каналите'.

    Стерилизација е називот за двата пола.
     
    На cresa-jagoda и tambelina им се допаѓа ова.