Вакцина против ХПВ. Да или не?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bella.honey, 27 јануари 2012.

 1. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Здраво девојки. Доста ве мачев со моите љубовни проблеми, решив сеа малце за здравјето. :lol:
  Всушност, не е неш за смеење, пошо сум во голема заблуда. Имам 13 год. и некои од моите другарки лани се вакцинираа против ХПВ а некои и не. Ја сум дел од тие шо не се вакцинираа, бидејќи тогаш се збореше колку таа вакцина не е сигурна и не испитана, дека не е трајна туку траењето и е ограничено, а најголем број на жени заболени од ХПВ се над 40 годишна возраст и дека освен шо е без потреба туку и е штетна. Многу ме страв да не имам некои последици во иднина ако се вакцинирам, или пак ќе има последици баш напротив, ако не се вакцинирам. Ај совет или пак кажете некое ваше искуство. :)
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.271
  Вакцина против ХПВ. Да се вакцинирам или не?

  Jaс разговарав уште кога беше актуелна темава пред некоја година и со мојот матичен гинеколог, со мојот матичен општ лекар, со пријателка акушерка, со гинеколог од Систина и сите одречно ми рекоа НЕ, НИКАКО!
  Плус има 100тици видови ХПВ, оваа вакцина штитела 3-4, не знам точно колку беше поправете ме ако погрешив за бројот.
  Затоа и им останаа на здравството многу вакцини неискористени, многу лекари се против.

  Значи ти си знаеш најдобро но постојат стручни доктори, консултирај се со нив, ова е здравје не е играчка.
   
 3. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Вакцина против ХПВ. Да се вакцинирам или не?

  Ја би ти препорачала да не се вакцинираш,зашто се збореше дека е штетна и кој знае сто измислиле американциве,тетка ми работи на гинекологија и кажуваше дека ниту една нејзина колешка не дозволила керка и да ја прими вакцината,па сега незнам сепак твое е да си одлучиш т.е мајка ти :)
   
 4. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Вакцина против ХПВ. Да се вакцинирам или не?

  Знам дека поголемиот дел од докторите не ја одобруваат вакцината, но сите другарки шо ми се и блиски ептен, и се вакцинирале уште од лани велат дека ништо не им било, не осетиле некоја промена после вакцината, а и мајка и на другарка ми е медицинска сестра па разговарала со докторите во болницата кај шо работи а и со докторите од скопје, и тие рекле дека нема ништо лошо во вакцината...И незнам, стварно незнам шо ќе прам, ни рекоа во понеделник ко ќе одиме во школо да носиме здравствени книшки ќе дошле од градската да не вакцинираат сите шо немаме примено вакцина...
   
 5. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  906
  Вакцина против ХПВ. Да се вакцинирам или не?

  Јас се вакцинирав пред две години, вакцината се прима на три пати( првата доза се прима кога ќе одлучиш ти, па втората доза се прима по два месеца, а третата по три месеца), мислам дека е добро да се вакцинираш бидејќи штити од рак на грлото на матката плус не е произведена од живи организми туку од квасец од кој мислам дека ништо нема да ти биде, може да имаш контраидикации од вакцината на пример чешање јас имав чешање од вкцината, а докторката кај што ја примав вакцината(мојот гинеколог ме прати кај таа докторка да ја примам вакцината бидејќи кај него уште не беа стасани) ми велеше нема шанси да ти е од вакцината чешањето, а чешањето секој пат ќе ми се појавуваше една недела откако ќе ја примев вакцината. Гинекологот кај што одам стално рече дека може да се појават контраиндикации па и чешање. Добро е да ја примиш вакцината.
   
 6. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.255
  Вакцина против ХПВ. Да се вакцинирам или не?

  За мене е веќе касно за оваа вакцина, ама сестра ми е баш во тој период и многу се распрашувавме со мајка ми. Сите велат дека не е некоја голема заштита, а не е доволно испитана и можно е да е штетна. Така да, одлучивме да не прими. Мајка ми е медицинско лице и никој од нејзините колеги и колешки не си ги вакцинираше ќерките. Па, сега вие видете..
   
 7. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  и мајка ми исто така е против овааа вакцина и таааа и татко ми се медицински лица
   
 8. Ecii

  Ecii Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2011
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  11
  Јас ја примив оваа вакцина пред 2 години. И денес пак ни дојдоа во школо со таквите флаерчиња и ни рекоа во среда сите со здраствените книшки да дојдеме. Иначе се прима 3 пати сега на пример па на 2 месеци па после на 6 месеци. Јас лично немав никакви последици ни чешање ништо буквално. Мајка ми ја праша докторката (гинекологот ) и она и рече ништо нема да и пречи ама она нејзините ќерки не ги пуштила да примаат такви вакцини. Значи нема никакви последици тоа што викаат дека ќе сме се заштителе за понатаму ќе видиме како ќе биде. И јас сега стварно незнам што да правам ама ај ќе видиме до среда :)
   
 9. Cence

  Cence Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  297
  Моите знам дека беа против оваа вакцина, пошо работата беше ајде ќе ставиме неколку вакцини па ќе видиме како ќе ја поднесува организмот па на крај ќе се осеќав како лабараториско глувче. Така да не се вакцинирав ниту јас, ниту сестра ми. Е сега дали е тоа паметно или не, навистина незнам.
   
 10. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Јас се вакцинирав лани. Примав вакцина 3 пати на 3 месеци мислам беше. И немав никакви последици, се си беше во ред.
   
 11. Justice

  Justice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  90
  И јас ја примав вакцинава пред некоја година и искрено ни тогаш не верував во такви работи штетна била,бла бла.... |( Имаше многу мала заинтересираност,многу малку девојчиња бевме.
   
 12. D.D

  D.D Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека е пожелно девојки до 26 години да ја примат оваа вакцина затоа што штити од многу опасен вирус кој меѓудругото може да предизвика рак на грло на матка или кондиломи. Мојот матичен гиниколог ја има вакцинирано својата ќерка, така да не е логички ако е штетна да ја изложува својата ќерка на непроверени работи. Јас ја земав првата доза и планирам и останатите две дози да ги примам навремено затоа што во спортивно не би имало ефект.
   
 13. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  подобро немој бидејќи вакцинава не е добро испитана а и може да доведе до некои алергиски реакции
  јас не примав вакцина а некои мои другарки што примија викаа дека 2 дена им била укочена раката
  а освен тоа викаат дека вакцинава реагина од 15 години а некои викаат од 18 а дека јас имам 17 ми дојдоа во школо да примаме кој сака и примија кои сакаа јас не примав и не се каам за тоа
   
 14. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  ама сега ќе биде задолжителна или казна за родителот 500е. како и да е јас да сум родител не би дозволила да ја прими, па ако треба ке си платам. се уште има мислења дека не е испитана докрај и имала нус појави..дај повеке феминки нека го казат мислењето во врска со ова, битно е за нас жените
   
 15. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Веќе ја примив вакцината...Знаете ли некои посериозни последици на кои што би можела да бидам изложена по примањето на вакцинава? Сега од тоа се плашам... :?:
   
 16. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.199
  Допаѓања:
  4.175
  Мојот матичен гинеколог ме убедуваше да ја примам вакцината. Мора да ја продадат, нели?
  Меѓутоа јас се информирав додека беше актуелно со едни од подобрите гинеколози во нашата држава и тие само ми кажаа "да беше добра, ќе ги вакциниравме и ние децата, но никој не го направи тоа".
  Јас знаев дека нема да ја примам вакцината и покрај упорноста на матичната да ме вакцинира.

  И на темата плаќање ако не се прими вакцината-па тоа е страшно! И да речеш дека е симболична сума што секој може да си ја дозволи, ајде де, но претеруваат. Но пре би платила доколку би имала дете чија што вакцина ќе биде "задолжителна", отколку да дозволам да постои веројатноста нешто да му се случи.

  Знам дека тие што се залагаат за вакцината ќе ме нападнат, но цврсто стојам зад ставот, да не си играме со здравјето и да примаме вакцина која што навистина има штетни последици.

  http://www.youtube.com/watch?v=TG3mWgsM ... r_embedded
  Погледнете го ова видео, Коинциденција или не, одлучете си сами, за вас се работи.

  Јас секако никогаш нема да ја примам вакцината. Бидете разумни во својата одлука.
  Има примери и тука кај нас, за штетните последици од вакцината, но не се зборува за нив, жално, а народов треба да дознае.
   
 17. crnobelisvet

  crnobelisvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  6
  Прими јa!!!каде се слушнало ВАКЦИНА ДА БИДЕ ШТЕТНА ? која глупост :D
   
 18. discofilman

  discofilman Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  96
 19. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Значи утре треба да примам втора доза, а добив менструација. :worried:
  Смеам ли да ја примам дозата и покрај менструацијата или..??
  А има ли некои последици ако не се прими дозата на време или ако воопшто не се примаат дозите до крај?
   
 20. Saani

  Saani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  37
  Јас имам 13 години и се вакцинирав, мајка ми го прашала нејзиниот гинеколог и кажал дека може да се вакцинирам :D