1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Avril.09, 18 април 2011.

 1. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Се сеќавате ли на вакцините во основно и средно? Кога ве лажеа дека ќе боли (децата) и кога ви обеќаа играчки (возрасните) ? Денес беше втор пат да одам сама на вакцина, ама во суштина не сум плашлива и мирно си поминав.
  Вие што мислите за нив? Страв ве фаќа или сте онаа храбрата? 8)
  За да не биде темава само за основци и средношколци, а и да ја уозбилиме темата, ме интересира дали ја примивте онаа за H1N1 ? Јас не сум, незнам дали требаше. :?:
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Ја за свински грип не ја примив, а шо е до другите вакцини.. Ко мала многу се плашев, али сеа воопшто не, сеа само ми е страв од вадење крв од вена. Еднаш ми извадија иии.. :x Али сепак не беше толку лошо. :P
   
 3. qqq

  qqq Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  7
  лелеее..како помала многу се плашев..дури и у сон станував плачев од шо ми беше страв..али сеа више не..само за крв ако треба некад да ми зимаат ми е страв мнооооогу :)
   
 4. livert

  livert Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  115
  Nезнаев каде да го поставам прашањето , оваа тема ми изгледаше најсоодветна. Mе интересира каде во MK мозе да се прими вакцина за хепатит A ?доколку знаете приватна болница/ординација уште подобро. Mинатиот пат ја примив во странство ама сега сум кнап со време патувам за две недели во Aзија ми рекоа дека надобро е да не ризикувам :(
   
 5. machka1

  machka1 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  1.349
  Пол:
  Женски
  Денес бевме вакцинирани - Тетанус , забораив да прашам шо НЕ-Треба да праиме извесно време после вакцина. А мајками замара,дека не треба да се бајнам денес, демек ќе наштети на вакцина. Знае некој ,нешто?
   
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Официјално надлежни би биле во Заводот за здравствена заштита во Скопје, населба Пролет, веднаш до тутунски комбинат. Цената пред некоја година била околу 4000МКД за една доза, но треба да се примат 2 дози во растојание најмногу до 1 год. Велат дека имунитетот траел и повеќе од десет години. Вакцината е добиена со генетски инжинеринг. Инаку таму ги чуваат во фриждер и во поединечни ампули, значи се води сметка за нивната исправност и рок на траење. Таму имаат и други вакцини, против жолта треска, против хепатит Б и др. Воедно таму се издава и меѓународен картон за вакцинација, цената била околу 500МКД но датумите мора да бидат точни значи не фалсификуваат па да испадне демек порано била примена вакцината а уствари вчера ја ставиле.

  Инаку за темата вакцини постојат и разни контроверзи - дали вакцините треба да се даваат на деца? Кај помалите наводно можеле да предизвикаат аутизам, некои вакцини содржат хемијски елемент жива која пак е отровна, или ако се даваат несоодветно го губат дејството. На пр. при групно вакцинирање на ученици некои вакцини се вадат од едно големо шише а не од засебни ампули. Така оди побрзо но и при секое отворање на капакот течноста доаѓа во допир со надворешниот воздух кој може да дејствува пореметувачки на течноста (на пр. да го изгуби дејството).
   
 7. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  Вкацина против тетанус дали имавте црвенило после месец дена од вакцинирањето??
  Имам црвенило и чешка а и како грутка е, дали е воред??
   
 8. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  4.689
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае која е таа вакцина што ја даваа само на девојчиња отприлика на 13-14 годишна возраст ама пред 8-9 год (може уште ја даваат). Многу добро се сеќавам дека примив таква вакцина, иако се противев, а и не се сеќавам дека некој ни објасни за што е.
   
 9. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  HPV се вика вакцината, наводно штити од неколку видови на HPV кои предизвикуваат рак на цервиксот а штити и од генитални брадавици исто предизвикано од вид на HPV (humanpapilomavirus), сеуште не е потврдено дали вистина штити или не бидејќи кратко време е во употреба за да се има дали позитивни или негативни реакции од истата.
   
  На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.907
  Допаѓања:
  198.376
  Пол:
  Женски
  Не верувам дека се работи за ХПВ, бидејќи кај нас во Македонија со неа почнаа редовна вакцинација пред најмногу 5 години. Поверојатно ми е дека се работи за вакцината против рубеола која ја примаат девојчиња од 13-14 години, ХПВ ја даваат на помала возраст.
   
  На naturally и Nade-sunrise им се допаѓа ова.
 11. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  4.689
  Пол:
  Женски
  Благодарам за одговорите :) HPV немам примано сигурно, значи е вакцина против рубеола.
   
 12. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  3.360
  ХПВ се прима на 11-12 год. , како што кажа Annath вакцината за ХПВ почна со вакцинација пред 4 години.
  Точно е тоа за вакцината што праша Наде, на 14 години ја имаш примано рeвакцинацијата за рубеола.
   
  На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
 13. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Рубеола од скоро (пред неколку месеци) не се дава, инаку таа е вакцината на 13-14 години што се даваше само кај женските деца.
   
  На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  4.689
  Пол:
  Женски
  Баш ме интересира зашто прекинаа да ја даваат, има некаде образложение за тоа?
   
 15. Angelina11

  Angelina11 Активен член

  Се зачлени на:
  11 август 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Имам 17 год и ми стигна покана за вакцина,каква е таа вакцина ако може да знам...?
  се извинувам што тука отварам нова тема слобоно може клуч само одговорете ми ако можете и знаете
  ВИ БЛАГОДАРАМ!
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.969
  Допаѓања:
  75.659
  Пол:
  Женски
  Јас бев од тие похрабрите кога се примаа вакцини. Не ми беше страв, а и сакав вакцини знаејќи дека се корисни. Сите досега што требаше да се примат ги имам примено.
   
 17. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.188
  Пол:
  Женски
  Веројатно некоја што не си ја примила. Прашај ја мајка ти, обично мајките водат евиденција.
   
 18. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  111
  Феминки дали знаете каде може да се прими вакцина за жолта треска и колку чини?
   
 19. Olitomboy12

  Olitomboy12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2015
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Во Понеделник примаме вакцина цел клас,не знам за што е,спона нешто класната за детска парализа,како и да е,знае ли некој што (не)треба да се прави откако ќе се прими вакцината? Дека после 5-6 саати од терминот за вакцинација имам натпревар кошарка па некои викаат ќе смееш да играш.други викааат не?
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Сега од кога воведоа петовалентни вакцини. бебињата кога примаат прва вакцина?