1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Avril.09, 18 април 2011.

  1. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Се сеќавате ли на вакцините во основно и средно? Кога ве лажеа дека ќе боли (децата) и кога ви обеќаа играчки (возрасните) ? Денес беше втор пат да одам сама на вакцина, ама во суштина не сум плашлива и мирно си поминав.
    Вие што мислите за нив? Страв ве фаќа или сте онаа храбрата? 8)
    За да не биде темава само за основци и средношколци, а и да ја уозбилиме темата, ме интересира дали ја примивте онаа за H1N1 ? Јас не сум, незнам дали требаше. :?:
     
  2. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ја за свински грип не ја примив, а шо е до другите вакцини.. Ко мала многу се плашев, али сеа воопшто не, сеа само ми е страв од вадење крв од вена. Еднаш ми извадија иии.. :x Али сепак не беше толку лошо. :P
     
  3. qqq

    qqq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    7
    лелеее..како помала многу се плашев..дури и у сон станував плачев од шо ми беше страв..али сеа више не..само за крв ако треба некад да ми зимаат ми е страв мнооооогу :)
     
  4. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Nезнаев каде да го поставам прашањето , оваа тема ми изгледаше најсоодветна. Mе интересира каде во MK мозе да се прими вакцина за хепатит A ?доколку знаете приватна болница/ординација уште подобро. Mинатиот пат ја примив во странство ама сега сум кнап со време патувам за две недели во Aзија ми рекоа дека надобро е да не ризикувам :(
     
  5. machka1

    machka1 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Денес бевме вакцинирани - Тетанус , забораив да прашам шо НЕ-Треба да праиме извесно време после вакцина. А мајками замара,дека не треба да се бајнам денес, демек ќе наштети на вакцина. Знае некој ,нешто?
     
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Официјално надлежни би биле во Заводот за здравствена заштита во Скопје, населба Пролет, веднаш до тутунски комбинат. Цената пред некоја година била околу 4000МКД за една доза, но треба да се примат 2 дози во растојание најмногу до 1 год. Велат дека имунитетот траел и повеќе од десет години. Вакцината е добиена со генетски инжинеринг. Инаку таму ги чуваат во фриждер и во поединечни ампули, значи се води сметка за нивната исправност и рок на траење. Таму имаат и други вакцини, против жолта треска, против хепатит Б и др. Воедно таму се издава и меѓународен картон за вакцинација, цената била околу 500МКД но датумите мора да бидат точни значи не фалсификуваат па да испадне демек порано била примена вакцината а уствари вчера ја ставиле.

    Инаку за темата вакцини постојат и разни контроверзи - дали вакцините треба да се даваат на деца? Кај помалите наводно можеле да предизвикаат аутизам, некои вакцини содржат хемијски елемент жива која пак е отровна, или ако се даваат несоодветно го губат дејството. На пр. при групно вакцинирање на ученици некои вакцини се вадат од едно големо шише а не од засебни ампули. Така оди побрзо но и при секое отворање на капакот течноста доаѓа во допир со надворешниот воздух кој може да дејствува пореметувачки на течноста (на пр. да го изгуби дејството).
     
  7. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Вкацина против тетанус дали имавте црвенило после месец дена од вакцинирањето??
    Имам црвенило и чешка а и како грутка е, дали е воред??
     
  8. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае која е таа вакцина што ја даваа само на девојчиња отприлика на 13-14 годишна возраст ама пред 8-9 год (може уште ја даваат). Многу добро се сеќавам дека примив таква вакцина, иако се противев, а и не се сеќавам дека некој ни објасни за што е.
     
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    HPV се вика вакцината, наводно штити од неколку видови на HPV кои предизвикуваат рак на цервиксот а штити и од генитални брадавици исто предизвикано од вид на HPV (humanpapilomavirus), сеуште не е потврдено дали вистина штити или не бидејќи кратко време е во употреба за да се има дали позитивни или негативни реакции од истата.
     
    На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека се работи за ХПВ, бидејќи кај нас во Македонија со неа почнаа редовна вакцинација пред најмногу 5 години. Поверојатно ми е дека се работи за вакцината против рубеола која ја примаат девојчиња од 13-14 години, ХПВ ја даваат на помала возраст.
     
    На naturally и Nade-sunrise им се допаѓа ова.
  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорите :) HPV немам примано сигурно, значи е вакцина против рубеола.
     
  12. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.362
    ХПВ се прима на 11-12 год. , како што кажа Annath вакцината за ХПВ почна со вакцинација пред 4 години.
    Точно е тоа за вакцината што праша Наде, на 14 години ја имаш примано рeвакцинацијата за рубеола.
     
    На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Рубеола од скоро (пред неколку месеци) не се дава, инаку таа е вакцината на 13-14 години што се даваше само кај женските деца.
     
    На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересира зашто прекинаа да ја даваат, има некаде образложение за тоа?
     
  15. Angelina11

    Angelina11 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Имам 17 год и ми стигна покана за вакцина,каква е таа вакцина ако може да знам...?
    се извинувам што тука отварам нова тема слобоно може клуч само одговорете ми ако можете и знаете
    ВИ БЛАГОДАРАМ!
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.038
    Пол:
    Женски
    Јас бев од тие похрабрите кога се примаа вакцини. Не ми беше страв, а и сакав вакцини знаејќи дека се корисни. Сите досега што требаше да се примат ги имам примено.
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Веројатно некоја што не си ја примила. Прашај ја мајка ти, обично мајките водат евиденција.
     
  18. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Феминки дали знаете каде може да се прими вакцина за жолта треска и колку чини?
     
  19. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Во Понеделник примаме вакцина цел клас,не знам за што е,спона нешто класната за детска парализа,како и да е,знае ли некој што (не)треба да се прави откако ќе се прими вакцината? Дека после 5-6 саати од терминот за вакцинација имам натпревар кошарка па некои викаат ќе смееш да играш.други викааат не?
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Сега од кога воведоа петовалентни вакцини. бебињата кога примаат прва вакцина?