Вакцини

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Avril.09, 18 април 2011.

 1. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.733
  Пол:
  Женски
  prvata spored kalendarot na umunizacija e na 2 meseca, no se preporacuva da se stavi pokasno okolu 3-4 meseca.
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  Ете вчера ја примивме точно на 3 месеци
   
 3. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  3.066
  Допаѓања:
  20.920
  Пол:
  Женски
  Зошто се препорачува да се стави покасно/ Ние ја ставивме на 2 месеци и 1 недела. Се плашам сега.
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  3.115
  Во Завод за здравствена заштита - Скопје, се наоѓа покрај Тутунски комбинат (населба Пролет). Против жолта тресла се прима еднократно, најмалку десет дена пред патување во ризично подрачје. Заштитата трае 10 години. Неопходно е и да ти издадат меѓуанроден картон за вакцинација околу 500 денари чини.

  http://www.cph.mk/mk/uslugi/v
   
 5. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.600
  Пол:
  Машки
  Последен пат кога примив вакцина тетанус мислам беше пред 2-3 години одприлика беше проследено со повраќање, треска дури и халуцинации. Сега бидејќи имам 18, слушнав дека е задолжително ревакцинација тука, па сакав да прашам дали има можност да не ја примам бидејќи секако јас сум сопственик на моето тело и по логика би требало јас да одлучам што ќе се вбризга во него. Не сум здравствено осигуран инаку па не верувам дека ќе ми стигне покана бидејќи ми кажаа дека покана праќале.
   
 6. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.359
  Допаѓања:
  119.791
  Пол:
  Женски
  Тетанус тука се прима две ревакцини, едната после еден месец, другата после една година. Ако ти се примени нема шо да се ревакцинираш пак.
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  5.046
  Допаѓања:
  50.008
  Никој не може да те натера да примиш вакцина
  Кога ке треба да примате од училиште отиди и кажи дека имаш стомачен вирус и дека неможиш д аја примаш
  Така ке ис купиш време ако ти пратат покана понатаму пак нешто ке си болен со сила неможат да те вакцинираат
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.600
  Пол:
  Машки
  Ви благодарам. :)
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.387
  Пол:
  Женски
  Да не правам нова тема, сепак оваа е најсоодветна па тука ќе прашам, кажете си ваше мислење.
  Дали сте за или против вакцини ?
  Општо или конкретно за некоја вакцина дали имате одбивност ?
  Дали сте информирани за бенефитите и ризиците од (не)вакцинирање ?
  Колку сте сигурни во квалитетот на вакцините кои се увезуваат во Македонија ?
   
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.600
  Пол:
  Машки
  Доволно е фактот дека се бесплатни а сите други лекови се плаќаат.
  Во сајд ефекти на повеќе вакцини стои смрт така да нема никакви бенефиции.