1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Варумин

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од orhidea242, 26 април 2013.

  1. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Здраво, Ме интересира искуства за природниот лек варумин.
     
  2. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира дали некој има искуство.
    Мајка ми го пие веќе 5то пакување по ред.Многу е скапо,а брзо се троши.
    Многу се надевам дека има некои ефекти.
     
  3. Keti30

    Keti30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    http://www.varumin.com.mk/varumin_mk.html

    Еве нешто повеќе за Варумин...навистина е ефикасен,за имунитет и зголемување на апетит,исто така против рак,барем така пишува на страната...татко ми го пиеше,ама за жал касно беше се...

    Извини tweety 26 а за што го пие мајка ти?
     
  4. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Ако се надевате дека Варуминот е докажан лек кој го отстранува ракот, жалам ама не само што не е докажан, туку и веројатно нема ни шанси да помогне нешто кај случаи со рак.

    Жално што така алудираат во рекламите, видете никаде стриктно не кажуваат дека е лек против ракот затоа што се претпазливи, жално е што рекламите на некој затскриен начин сугерираат дека е лек за ракот, чист профитеризам и алчност за пари.

    Дури и студијата која им е ставена на нивната страница, а се работи за лечење на инфекции со ХПВ, иако има потврдено позитивно дејство сепак изгледа дека тоа е мало па затоа никаде немаат спомнато дека е кличинки значајно.
    Значи под знак прашање е и дејството на инфекции со ХПВ каде и обични витамини може да помогнат, а не пак да лечи рак.
     
  5. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Expert не знам зошто си толку категорична во твоите ставови,и ги тераш со напаѓање.Луѓе што имаат некој здравствен проблем,пробуваат се и сешто ,и Варумин и свети Варумин за да си го спасат животот.Очигледно не си имала блиска средба со болен човек што сака да си го спаси животот,ниту пак си осетила нешто на своја кожа.
    Болен верува во се и реклами и списанија и рекла казала,и бајачи и надри лекари и билкари само да се спасат,да си го продолжат животот...жртвуваат се и пари и имот,само да се спасат...
    Јас лично го пиев варуминот после сознанието дека имам цин 2 и неколку вида хпв.Испив 3 дози и на следниот пап тест немав нит цин нит хпв.Во скоро време ќе направам следни испитувања,но еве дали бил варуминот во прашање,не сум баш сигурна да тврдам,можеби и се работело за лекарска грешка при резултатите од испитувањата или првите или вторите.
    Јас лично во однос на здравјето се чувствувам многу подобро откако ги испив дозите варумин.
    Настрана гинеколошките проблеми,јас секоја зима пиев по едно 2-3 дози амоксиклав,често доаѓав и до инекции,од ноември до февруари немаше излегување за мене само се мачев со лекарства.
    Исто така подобро ми е и од алергијата на полен што ја имам.До тогаш,се мачев со кивање,чешање на очите и носот,грлото,носот ми течеше постојано,се гушев, дури и во 4 сабајле имам станувано од мака со алергијата да не можам да си дојдам при себе.Одвратно чувство од мај до јуни.
    Сега алергијата уште си ја имам,но симптомите ми се минимални,некогаш ако кивнам и да ме зачеша нос,ставам спреј и терам.Нема веќе потечени очи,нос,затнатост,гушење...
    Не сакам да го фаворизирам варуминот,но ете за мене јас си мислам дека до некаде можеби ми помогнал.
    Луѓето што го прозиведуваат,нормално си имаат нивна теза,оправдувања и докази.
    Имам слушнато дека на големо го продаваат во Русија и Швајцарија ако не се лажам.
    Како и да е,кој си ја има маката,нека си проба,на болен човек пари не му се важни во замена за здравје.
    Нема потреба да напаѓаме остро без аргументи колку да се нападне само.
    Едно апче за глава на некој помага,на некој не.
    Јас не сакам да завземам страни ни за ,ни против,јас сум за тоа кој има потреба нека проба, а на другите дај боже никогаш да не им притреба.
    Поздрав
     
  6. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Токму затоа што болен човек во се се надева и на се верува и го напишав тоа. Баш напротив, сум имала не само средба, туку и блиско искуство со тешка болест на близок човек.
    Средствово не велам дека нема никаков ефект, сепак има висока концентрација на растителни екстракти, не сум купувала од странство за да знам колку чинат тие екстракти поединечно, ама ова средство е безобразно скапо. Сме го купувале, знаеме.

    Баш во тие терминални фази на болеста, луѓето се најподложни на лаги, и иако средствово нема никаква индикација кај тие случаи, за жал баш како такво се рекламира, како последна надеж, а нема такви моќи.
     
  7. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Колку сто успеав да разберам Варуминот е природен лек за подигање на имунитетот а штом се подигне имунитетот мозе нема да дојде до лецење на болеста мегутоа ке дојде до успорување.Прашав за мислење дали некој го има користено за да ми помогне а цената на лекот во споредба со цената на здравјето не мозе да се мери.
     
  8. Маца 1123

    Маца 1123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Expert eve jas da ti kazam deka ne si vo pravo vo vrska za ovoj lek .Mojot tatko licno go koristese imase RAK na belite drobovi i toa sitnokletocen i pokraj xemopterapiite si go piese VARUMINot i fala Bogu rezultatite bea''odlicni'' rakot se isusi a doktorite se cudea kako e toa mozno zosto ni velea da se spremame na najlosoto nema lek i nades za ovaa bolest i deka nema da odi podolgo od edna godina eve poninaa veke 6 godini i tatko mi e odlicno nema nisto ni traga od bolesta si odi na kontrola na 6 mesesi i dosega e se kako sto treba .Ako nekoj ima maka so taa bolest blago vi go preporacuvam zemajte go i ke vidite kakva blagodet ima ovoj lek mene mi go spasi tatkoto koga e vo prasanje zivot parite ne se vazni .
     
    На Zaluben vo svet и joy1 им се допаѓа ова.
  9. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Здраво Маца 1123
    На мајка ми исто и дијагностицираа ситноклеточен карцинот на бели дробови вчера и целата сум избезумена па ако би сакала да ми кажеш во кој стадиум беше татко ти и дали покрај Варуминот примаше и хемотерапија во исто време и каде може да се купи лекот(и колку чини иако парите не се битни) те молам одговори ми Фала
     
  10. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ми останаа 2 варумин неотворени од мајка ми, рок на траење до јули, на кој му треба ќе му го дадам за ич пари, колку даде толку. Едно пакување од 2 флаши е 4000