1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата VS Неговата финансиска ситуација

Дискусија во 'Врски' започната од Trendafilka, 27 октомври 2010.

  1. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    За една екстремна разлика, врската би успеала доколку на никој не му е гајле :D Односно, тој со повеќе да не пререкува, а тој со помалку да не чувстува вина :D
    Искрено, психата и карактерот си го прават повеќе, одошто самите финансии. Ако си воспитан скромно и гордо, ќе се чувствуваш фрустрирано и лошо ем некој да ти плаќа, ем тоа што не можеш да си дозволиш. Мислам дека една врска би успеала само ако партнерите се добро познаваат, си знаат зошто си се во врска, ама во една таква ситуација никој не е крив. Ни тој што многу има, ни тој ич што нема. Ама верувам дека штом се во врска, значи се сакаат & that's all that matters.
    Истовремено, мислам дека појакиот финансиски може да му помогне на послабиот, да го поткрене за некој сон или работа, па да може и послабиот да се искачи на некое ниво :)
     
    На Feminka22, danichap, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  2. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Повеќе фактори се во прашање.Прво зависи од луѓето и пред се од нивното домашно воспитување.Јас конкретно пример на почетокот на врската со девојката која сум веќе 6 години немав кола па функциониравме така се додека не купив.Никогаш не не била проблем.Секогаш ако некој од нас бил во тесно сме си помагале финански. Многу е битно ѓеѓусебното разбирање и пред сецскромноста.Сега фала богу работам,но начинот на дункционирање е ист.
     
    На elimkd, WarriorAngel и Petra777 им се допаѓа ова.
  3. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    2.561
    Пол:
    Женски
    За жал,во денешно време во врските и двата партнера "се бираат" според тоа кој колку има.Неретко,и девојките го бираат партнерот според тоа колку има.
    Што се однесува до мене воопшто не ми е битна материјалната состојба на дечкото, а верувам дека и на тој дечко не му е битна мојата финансиска состојба, затоа што никогаш не знаете.
    Некогаш можеш да имаш многу, некогаш можеш да немаш ич/
    Доколку има љубов, се друго е небитно :) Поздрав.
     
    На mira.mira, elimkd, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Ние секогаш сметката ја делиме на пола, само што јас имам возачка и возам, а тој нема и тоа ми е малку глупаво...
     
  5. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Само пари во глава се вртат.
    Љубовта е на последно ниво.
    Пари се печалат,а и се губат.
    Тоа да си знајте.
     
    На Mia-K, Dadusicka, black-angel и 3 други им се допаѓа ова.
  6. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Mila jas dolgo vreme vozev zasto imav vozacka od 18 god. Odkako toj polozi jas veke nekev da vozam pa ke izlezeme zaedno i ke mu ja ostavev kolata za da ne mu ja mislam . Sega samo toj vozi a jas vozam po potreba koga moram. Ne treba da ti e nezgodno.Ke vozi i toj koga ke mu dojde vreme.
    A za finansii nikogash ne sum gledala.Koga sum imala sme delele na pola a koga sme nemale sme jadele semki na klupa i sme recitirale poezija ili sme si kazuvale vicevi. Tolku e toa nebitno , vazno srceto da si go slusas.
    Taka i sega vospituvam. Neznam kolku najmilovo me razbira ama jas si kazuvam.
     
    На Dadusicka, forumce, WarriorAngel и 3 други им се допаѓа ова.
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно, тие што си бараат партнер кој е финансиски стабилен, или па ако сте богати и си барате некој на исто ваше рамниште, бидејќи се водите со разум, а не со срце кога станува збор за љубов, што ќе се деси во случај да партнерот на било кој начин ги изгуби своите средства?
     
    На Brinetka, nevermet18, BoyL и 9 други им се допаѓа ова.
  8. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    7.268
    Пол:
    Машки

    кратко и јасно..развод...:)
     
    На Brinetka и elimkd им се допаѓа ова.
  9. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    На колега на дечко ми не му беше сфатливо тоа дека скоро секогаш (сега дека има др. Работа со поголема плата се "караме" пошо тој сака да плати) ја делиме сметката, каде и да сме.
    Искрено не ми е згодно тој да плаќа затоа што знам колку тешко ги заработуваше.
     
  10. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Не сме се бирале кој повеќе има финансиски ете тој има повеќе финансии од мене, ама ниту нему ниту пак на мене ми пречи. Не сум заради него со пари, а и не ме е интересирало колку има.
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Каде има љубов, разбирање и доверба, разликите помеѓу финансиите на партнерите ќе исчезнат и од мое/твое ќе настане наше.
    Кога во еден брак почнува да се мери кој колку донел и кој колку имал, дури и на некаков начин се доаѓа до степен да се алудира на финансиската надмоќ на едниот наспроти другиот, па со тоа овој вториот се чуствува непријатно околу истото, тогаш фали нешто многу поважно од парите.

    Ние почнавме со драстични разлики во однос на финансиската ситуација и после кратко време се избалансира истото. :)
     
    На nevermet18, Espadrila, lovestoneddd и 8 други им се допаѓа ова.
  12. Dragi23

    Dragi23 Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Mislev na toa dali gledate da bide finansiski stabilen za da bidete so nekoj vo vrska ili brak dali vi e toa bitno mislenja
     
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Искрено не се споредуваат мојата и неговата моментална финансиска ситуација.

    Кога изглеговме не знаев апсолутно ништо за него. Само знаев дека е центарско дете и дека завршил на приватен факс. Веднаш помислив дека е сноб, но енергијата меѓу нас беше посилна и излеговме.

    Со тек на време увидов дека сум во грешка за многу работи, на позитивен начин. Да, неретко е сноб, но сам заработува од својата 16-годишна возраст. Тоа вреди повеќе од било која снобост (ако е ова збор?)!

    Битно е човек, создаден од крв и месо. Работлив, чесен и штедлив. Ме научи и мене да штедам. Никогаш нема да го стигнам, но сум барем 10 пати подобра од кога се запознавме. Трошам рационално.

    Да барав некој како него, свесно... Мислам дека никогаш немаше ни да го најдам.

    Не се битни материјалните карактеристики, битен е карактерот.

    Животот е тркало. Битно е мамино и татино синче и свесна сум дека ако нешто крене по злу, повторно заеднички ќе се издигнеме како што се издигал самиот тој досга. :)
     
    На Feminka22, Mr. Right, BoyL и 3 други им се допаѓа ова.
  14. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Што е важна финансиската ситуација ако двајца навистина се сакаат,има случки каде девојката заработува повеќе од момчето па и обратно.Мене ништо од ова не би ми сметало.Само некои нови теми без потреба.
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Никогаш не ми била важна. Кога ја запознав јас бев во лоша финансиска ситуација иако имав стабилна работа, таа беше целосно без работа. Никогаш не сум прашала колку има, никогаш не ме интересирало. Моментално сум супер јас, таа уште подобра. Имаше шанса за работа за 3 пати поголема плата од мене, со задоволство ја поддржав. Сега јас имам за поголема, таа ме поддржува безрезервно. Додека ни е убаво, кој колку придонел е најмалиот проблем.
     
    На candy.cane, Mr. Right, Purelove92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.063
    Допаѓања:
    18.029
    Пол:
    Женски
    Сум имала дечко многу подобро ситуиран од мене, јас тогаш студирав и дома имавме криза. Тој беше малце постар имаше свој бизнис и многу добро заработуваше. Секој викенд одеше некаде буквлно седи пие кафе ќе му текне ај одиме пример до Солун, не му беше проблем јас често го одбивав бидејќи ми беше непријатно тој се да плаќа. Дури и често го одбивав да одиме некаде бидејќи немав пари тој никогаш не ми дозволил да платам нешто но сепак јас не се чувствував убаво. На крај му раскинав бидејќи не можев да бидам во чекор со него. Ме молеше другарките ми викаа дека сум " глупава" што пропуштам таков дечко бидејќи беше многу фин и се гледаше дека многу му се допаѓам но едноставно јас не се чувствував еднаква иако тој никогаш ништо ми нема кажано или направено за да се почувствувам така. Сега со маж ми сме скоро на исто ниво.
     
    На Feminka22 и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не можам да кажам за себе дека не сум ситуирана. Фамилијарно сите добро заработуваат, од дома секогаш ми даваат колку ќе побарам, ете моментално и јас работам (тие пари ги чувам за факс ако ме фати криза). Сум имала дечко што е подобро ситуиран од мене но фактот што беше малку скржав не ставаше и двајцата на исто ниво со трошење,па дури можам да кажам дека јас повеќе трошев. Сегашниот дечко е онака нормален и многу подобро ми е со него бидејќи не се занесува, не може да ме понижува на финансиско поле како претходниот кој постојано ми се дереше ако ја треснам вратата на неговите ценети и скапи коли. Сега многу сум по опуштена кога не треба да внимавам како се однесувам бидејќи порано требаше да внимавам на најситните детали бидејќи сум имала елитен дечко и не сум смеела да го посрамотам.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Финансиската ситуација ни е иста. Немаме ни многу ама ни малку, јас би рекла златна средина сепак доволно за нас.
    Искрено не би сакала да бидам со дечко кој има многу пари, ниту пак со некој кој нема скршен денар.
    Не би можела да ги следам финансиски ни едниот на другиот. Не сум имала дечко со многу пари ама претпоставувам дека таквиот дечко би се облекувал скапо, би сакал да шета на скапи дестинации, по скапи ресторани зошто повеќето богати што јас ги знам се такви, а јас неможам да си дозволам толку многу. Од друга страна пак имав дечко што не работеше никаде, ниту пак беше заинтересиран да работи било што, цел ден лежеше дупка имаше направено во креветот. Татко му му даваше по 200 денари повремено и тие му биле доволно. А јас тазе вработена нормално сакам да излезам некаде, да прошетам, да седнеме на по едно кафе ако не, тој не сакаше зошто немаше пари и цело време дома. Дури во незгодни ситуации се наоѓавме кога пријатели ќе не поканеа некаде тој цело време во мене гледаше или одговараше да се договорат со мене. Таков не ми треба, раскинавме од други причини.
    Млада сум и сакам да шетам, да излезам на кафе, вечера, да се подновам нешто, нормално тоа не е секојдневно ама повремено да, ми дозволуваат можностите толку.
    Секогаш си барав некој спрема мене и го најдов.
     
    На candy.cane, Ники., Cinderfakinrella и 3 други им се допаѓа ова.
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Незнам што сум поразлична од другите ама ја секогаш бирам дечковци со пониска плата од мојатаможеби бидејќи несакам некој да се праве нешто повеке и јас од него да зависам. Има многу женски заради парите ама тие ми се некако површни оти трпат и насилство и изневерувања само за скап ручек.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас со моето семејство сме во сосема добра финансиска состојба, но дечко ми е уште побогат од мене. Никогаш не сум ценела според пари, сум била и со доста посиромашни од мене.