1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашите искуства со оваа дијагноза F 60.09.

Дискусија во 'Психологија' започната од Casper29, 10 март 2019.

 1. Casper29

  Casper29 Нов член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Да зборуваме малку за
  ,,ДСМ-5 нема еквивалент на нарушување на личноста НОС. Сепак, специфицирана особина за нарушување на личноста (PD-TS) останува да се разгледува за идните ревизии. ДСМ 5 "Неопределено нарушување" не е пореметување на личноста, се користи за подобрување на специфичноста на постоечкото нарушување [2] или е самата дијагностика за самата незгода (т.е. Неопределено ментално нарушување, 300.9), без да биде поврзана со друго нарушување. [3],,
  се трудам да користам прифатена терминологија за да има смисла разговорот ,инаку може да кажеме и збор два за употреба на антипсихотици и антидепресиви.
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Да Ве замолам да објасните поубаво и подетално за што станува збор. Вака е многу неразбирливо.
   
  На g8lQQk, Snowflake97, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Од шифрарник на дијагнози си ја копирал дијагнозата. Ништо на некој од форумот нема да му значи само вака копирано.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.488
  Допаѓања:
  150.134
  F60.9 Poremećaj ličnosti, nespecifičan
  Karakterna neuroza NOS | Patološka ličnost NOS
  SR Poremećaj ličnosti,neoznačen
  EN Personality disorder, unspecified
  Character neurosis NOS | Pathological personality NOS
  LAT Disordo personae, non specificatus
  .
  Specifični poremećaji ličnosti obuhvaćaju trajno nepromijenjeno i neprilagođeno ponašanje pojedinca koje nije direktno uzrokovano bolešću, oštećenjem, povredom mozga ili drugim psihijatrijskim poremećajem. Obično uključuju nekoliko područja ličnosti a gotovo uvijek su udruženi s različitim stupnjem nefunkcionalnosti i poteškoćama u društvenom funkcioniranju. Zamjetan je zaostali razvoj izvjesnih kvaliteta i nerazvijenost volje, emotivnog života a ponekad i nerazvijenost rasuđivanja i nagona. S vremenom se volja i emocije rasuđivanja razvijaju, a nagoni slabe, pa tako osobe postupno sazrijevaju.
  Specifični poremećaji ličnosti uzrokuju subjektivne smetnje i oštećuju radno i društveno funkcioniranje a uobičajeno se javljaju već u djetinjstvu ili adolescenciji i nastavljaju kroz odraslu dob.
  Liječenje se uglavnom svodi na psihoterapiju: korekciju neprimjerenog ponašanja i učenje prikladnijeg ponašanja.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  362
  Пол:
  Женски
  Конкретно за антипсихотиците, го регулираат допаминот (невротрансмитерот) во мозокот, чие лачење е зголемено при психози. Се држи болеста колку-толку под контрола.
  За пореметувањето првпат слушам искрено.
   
  На Casper29 му/ѝ се допаѓа ова.