babylove овошни кашички

Веган заборавил да се пофали дека е веган

Дискусија во 'Насмевка' започната од nowhat, 20 февруари 2016.

 1. nowhat

  nowhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  8
  :D

  На 20 февруари, во саботата, во локален скопски салата бар бил забележан веган. Тоа е сосема нормална појава, но зачудувачкиот дел од саботниот настан е што веганот не се пофалил на другите дека е веган. Тој ништо не постирал на социјалните мрежи и не кажал на никого за неговите ставови кон храната и месото. Оваа појава ги зачуди сите посетители во барот, па настанот брзо се рашири наоколу.
  Прочитај повеќе -->
   
  На LollySky и fighter им се допаѓа ова.
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  49.143
  Пол:
  Женски
  Па, искрено повеќе гледам вакви лоши шеги од луѓе што јадат месо за вегани, отколку вегани што замараат и цело време зборуваат за тоа. |(
   
  На Animali, Iguanaboy, tigrica92 и 20 други им се допаѓа ова.
 3. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.412
  Пол:
  Женски
  Колку долна и проста нација сме, страшно!!! (facepalm) Мрчатори, веганите ни сметаат, атеистите ни сметаат, верниците ни сметаат, хомосексулаците ни сметаат..
   
  На Animali, SV1911, blackwave и 16 други им се допаѓа ова.
 4. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.082
  Допаѓања:
  7.892
  Пол:
  Женски
  Мислам дека покорисна и поинтересна статија во животот немам прочитано.
   
  На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.250
  Јас сум веган, и никогаш во животов не замарам по ресторани, свадби, крштевки. Нарачувам зеленчук, салати, компири, ориз (па друго не ни има).
  Никого не замарам што јадел месо, ама често се случува другите кога ќе видат дека нема месо во мојата порција да шушкаат, па ако се доволно прости и да се зајадат.
  Јас и сите мои пријатели вегани патиме од месојадците, зошто сме нарекувани секташи, чудни, и секогаш сме на мета на зајадување. А, никој од нас не се нафрлил некому зошто јаде месо.

  Иначе познати ми се тие модерни вегани, кои каде втасаат се фалат, и ги жалам реално и мене ме фаќа срам од нивниот простотилок.
   
  На Indiegurl, blackwave, Fitteen и 12 други им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.322
  Допаѓања:
  122.830
  Имам неколку вегани во моето опкружување за кои случајно сум дознала дека се вегани (обично кога ќе понудам од моето јадење одбива и ми кажува зошто), па мислам дека ова цела статија нема смисла. Некој не се пофалил дека е веган вау. Можеби има некои кои се фалат, некои кои сакаат да го преувеличат тоа. Сепак има секакви луѓе, ама тоа да се генерализира за сите вегани, па уште некој да пиши таква „вест“ на портал е апсурдно.
  Секој си одбира за себе и подеднакво има право тоа да го сподели со другите или не.
   
  На SV1911, daylight и Ketchup им се допаѓа ова.
 7. ana-milo

  ana-milo Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2016
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Има многу ситуации во кои вегетаријанец може да се почувствува незгодно.
  НА пример одиш на вечера или ручек, спремиле се , да те пречекаат, скари - мари, незнам овакво месео, онакво месо, гостопримливи лугето, се гледа дека вложиле напор да те пречекаат, ти седиш јадеш само салта, нешто грицки, они мислат се срамиш, па те охрабруваат , де, земи си нешто послужи се, не се срами, ти а-ха ке си земам , нека. И после некое време ти пак кикирики, бадеми грицкаш, они абе земи се, ти се срамиш, домакинката зема едно убаво сочно парче месо ти става во тањир, и веке конечно си принуден да скрушено кажеш, ама видете јас не јадам месо, како најголем виновник на светот.

  Не може да се опише разочарувањето на домакините: аааааааааааааа, ееееееееееее. И тажно гледаат во масата:( на сето јадење што го подготвиле.
  Епа да кажеше риба ке ти спремевме. Ама дотолку ли не јадеш месо па и ти? Нема ли исклучоци?
  +
  Ни треба време изгледа да сфатиме дека ако веке каниме гостин кој сакаме да го угостиме, да прашаме прво што јаде што не јаде. На пример кога се букира авио билет преку интернет, обавезно има опција за оброк, клинете и ке видите колку разлицхни оброци се нудат за избор. Не веган, не кошер, не халал, не лактовегетаријан, па глутен фрее,... триста чуда.
   
  На SV1911, lonelyheartsclub, daylight и 3 други им се допаѓа ова.
 8. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  19.798
  Пол:
  Женски
  На луѓево не можеш да им ја затвориш устата.

  Ако си поразличен од останатите и ако се однесуваш поинаку од другите ке бидеш мета на оговарање цело време и секако ненормален и не знам уште каков.
   
  На SV1911, LollySky, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 9. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472
  Јас овој текст го прифатив во поинаква суштина.
  Мислам дека е за рубрика "пара вести" на Окно
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.523
  Допаѓања:
  25.802
  Стварно не сфаќам бе. |( Човекот го откриле дека е веган и чудно им е што не кажал и шо сеа? Брееј леле, абе зашо да не се пофали човеков? Па сите нели треба да знаат дека е веган. Големи тикви. Мислиш нуклеарна бомба експлодирала, па ќе праиме муабет за работи безвезе.
  Терајте си го своето и ако некој не ве навредува и понижува со нешто што прави остајте го.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.709
  Секако дека е сосема во ред ако некој решил да се храни вака. Јас, иако не се согласувам со аргументите на веганите, и никогаш нема да го следам тој начин на исхрана, секогаш сум го почитувала нивниот избор, сум ги слушала, па и сум влегла во дискусија неколку пати. Како и да е, никогаш не би судела за нечиј начин на исхрана. На крајот на краиштата, не сме сите исти, и ако некој си го нашол идеалниот начин на исхрана, среќна сум за неа/него.

  Само факт е дека голем број на вегани без мера го истакнуваат тоа што се вегани, и од сето тоа прават еден вид на "култ", како да е подостојни од нас кои јадеме и животински продукти. Во ред е, само малку посмирено, храна е, не е ништо со кое треба да се фалат и да парадираат. Ако им е така вкусно и ако им влијае добро на здравјето, мило ми е за нив.
  Секако, не зборувам тука за сите... Е заради ваквите екстремни и нападни вегани, се создаваат предрасуди за сите вегани.
   
  На Nausicaa и LollySky им се допаѓа ова.
 12. nowhat

  nowhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  8
  :D

  - Веста е лажна. Кромид вест. Пара вести. Хумор..
  - Не се сите вегани исти, не се сите луѓе исти. Captain obvious
  - Има вегани што претеруваат со фалење дека се вегани. И сеа како според вас треба да биде статијата „Вегани што многу се фалат дека се вегани заборавиле да се пофалат дека се вегани?“

  Размислете малку, опуштете се и насмејте се. Хумор е ова пред сѐ, наменето е да ве насмее. Многу напнати сте некако :D
   
 13. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  1.655
  Пол:
  Женски
  Ја не познавам веган што барем 3 x на ден не се изјаснува дека е веган. :D
  Тоа е некоја мистериозна потреба кај веганите да се искажат што јадат, али иритира понекад, веган сум, веган сум, веган сум |( ок веган си и кој кур сеа?