1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Serafima, 3 мај 2011.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам дека кај Лолита имало вежби. На клиника се прават вежби, а држат и предавања. Трудниците ги шетаа и низ гинекологија. Се е бесплатно. Мојата кума одеше таму и е задоволна.
     
  2. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Од која недела може да се почне со вежби, дали ќе може да прашаш за контакт? Фала :)
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^за тоа од кога и како се почнува незнам. И јас сакам да прашам на наредната контрола кога ќе одам.
    А контакт ќе ти пуштам по ЛП.
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Фала Квин, а на државна се имаш информирано како оди процедурата, какви се вежбите?
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^најдобро да се јавиш на гак, или кога ќе одиш...значи почнуваат секој месец нова тура. Знам моја пријателка во 7ми или 8ми месец одеше. Тоа се всушност 4 часа, еднаш неделно секоја среда.
    И затоа,ако се пријавиш, мораш да чекаш да почнат одново часовите-односно новата тура секој месец. И било бесплатно.
    За подетално можам да ја прашам ако сакаш па ќе пишам.
     
  6. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Ја спочнувам оваа недела, па ќе ви кажам од прва рака што се случува таму :) Ги викаат подготвителни часови, па претпоставувам дека има некои вежби за дишење и такви работи. И јас мислам дека после 28 недела може да се оди, јас малку покасно, бидејќи испуштив во Август. Инаку еве ви го бројот од ГАК на кој закажав јас 023119727
     
  7. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Фала Скарлет, ајде чекаме да прочитаме што опфаќа бесплатното во ГАК, јас сум решена таму да се породам, па ме интересира што содржат тие предавања и запознавања :)
     
  8. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Мамички да ве прашам, дали некоја од вас била на јога за трудници? Каде и како сте задоволни? Благодарам
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
  10. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Значи ова на ГАК, се баш подготвителни часови, мислам дека се ок и убаво е да се оди. Првиот час, не учеа на техниките за дишење, по фази :) како да дишиш дома, како во болница, како да напнуваш, кога е време да се оди во болница, што како, се околу тоа, што треба да се спакува за во болница за тебе за бебето... и така повеќе совети околу бременоста, одговараше на прашања на трудниците...Потоа ќе има еден час за некакви вежби и масажи, кога е пожелно де бидат и мажите таму, за да научат како да масираат...еден ден ќе се прави обиколка по ГАК, потоа на крај ќе има подготвителни часови за бебето, како се дои, повива и такви некои работи...
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Mажите ќе ги обучуваат за масажа? јееее :rofl: ..браво за ГАК :clap:
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    SkarletOHara фала на топ информацијава.
    А кажи ми од кога може да се оди на овие часови, како им се термините, има ли повеќе термини или само 1 е. И што и како е процедурата за пријавување. :)
     
  13. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Мене ми кажаа за овие часови, дека подобро било да се оди што покасно, за да не заборавиме што ке ни кажат таму. Односно после 32 недела било најубаво
     
  14. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Па јас се пријавив на бројот кој ви го пишав, само се јавив и кажав дека сакам да се пријавам за овие подготвителни часови. Вчера сите бевме околу 30 недела +-
    Инаку групите започнуваат со работа на почеток на месец, и има 5 групи, секој ден по една. Значи ние сме во четврток, и значи часовите ќе се секој нареден четврток во месецов.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^А од колку часот се? И дали ти си го бираш денот?
     
  16. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас одев на тие часови и да ви кажам дека ги препорачувам секоја трудница да ги слуша.

    Освен споменатото погоре, плус има и разговор со анестезиолог и со педијатар. Одговараат буквално на сите прашања, фини се, трпеливи.

    Едно од предавањата и не шетаа низ родилните боксови, пред родилната сала и сл. Убаво е да видиш и знаеш што те очекува. Инаку ГАК собите се супер, со ЛЦД телевизори, чисто е, две во соба и сл. И боксовите не се страшни :)

    Обично Предавањата почнуваат од 18 или 19h
     
  17. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Од 18 часот, повеќето идат со мажи, па така подоцна најверојатно за сите што се на работа да може да дојдат, инаку за денот не го одбрав јас, но ако се јавиш на време и има место во групите, мислам дека нема да ти правт проблем. Вчера бевме 8 трудници во групата.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^Фала многу на одговорот.
    Инаку одлично што е попладне после 17ч.
    Ништо јас следниот месец ќе се јавам, за од 1 Ноември да почнам, тогаш ќе сум 31недела...таман до 35.
     
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    Исто и јас посетував вакви вежби , некаде од 34 нед. па до крајот ! вежби за дишење, па какви пози на породување има и сл.
    Потоа од кога се породив одевме со бебето исто на гимнастика ! И бебешка масажа !
    Убаво е што се запознаваат нови пријателки , со кои може да се погодите и да се порагате заедно како во мојот слуЧај! После сите тие бремени што претходно одевме на тие вежби , одевме и со бебиња на гимнастика!
    со некои и до ден денес се гледаме !
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Вчера кај матичната кога бев, беше и докторката што ги држи вежбите. Вежбите биле 8 часа во месецот, час е по 150ден. - за пациентки кои им е матична. И биле сеопфатни.
    Дали некоја од вас била на овие вежби кај др.Ложанковски во ординација, ги држи една женичка.