1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вести од светот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 24 јули 2018.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Огнен појас се створил и неможеле да излезат од круг од пожар.
     
    На buba4e89, makedonkamak, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Божее ;(
     
    На hermosa, buba4e89, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Во муабет со една Албанка пред некое време ми рече: ,,Оние што се против нас Албанците, барем еднаш во живот имаат седнато да испијат кафе со Албанец", целосно се согласувам со нејзе.
    Затоа сега јас ќе речам дека: Сите оние кои им се ситат на Грците за ужасот што ги снајде, истите тие ,,патриоти" први се да отидат во Грција на одмор или на продолжен викенд.
    Истите тие лажни патриоти без срам не само во Грција, одат на одмори и во Албанија и Бугарија, а посакуваат само лошо на другите.

    Истите тие патриоти што се удираат во гради се спремни и да ги убијат своите браќа (македонци) ако не се исто мисленици со нив, а јас се чудам не ги сакаат Грците, Албанците или Бугарите.

    Ми се гади од злобни луѓе!!

    Не ми се верува колку некои можат да бидат дволични пред тебе да ти глумат, а зад грб да ти го мислат лошото, полни со злоба да се ситат на туѓа несреќа, наместо да молат Бога да не ги снајде еден ден и нив истото, животот е бумеранг...

    Искрено жалам за големиот број загинати и повредени во пожарот во Грција, дури кога гледам слики и видеа лошо ми е и не можам никако да ги сфатам злобните македонци со нивните злобни коментари на интернет, нека земат нека си го истурат сами бензинот врз глава и нека се запалат, бидејќи тоа им го посакуваат на Грците...
     
    На smile:), Ivan4e04, Hellobeautiful и 15 други им се допаѓа ова.
  4. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Страшно е тоа што се случило, а уште пострашно е недолочните коментари од наши. Тоа само ја покажува нивната себичност и 3лоба.
     
    На WildMk, SummerGirl, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Морам да се надоврзам.Мене Срби ми го имаат убиено дедото и уште 30 души со мое презиме,истите тие Срби имаат силувано мајки пред своите деца убивано деца и свашта,геноцид. :) И покрај се тоа не треба да се мешаат баби и жаби ТЕ РАЗБИРАМ но ОДРЕДЕН БРОЈ на луѓе не се опис на една нација.Жал ми е за пожарите и жал ќе ми биде за се што има човечки жртви. Национализам е примитивизам.
    Хуманоста да ја ставиме на 1 место.
     
    На Dalia93, candy.cane, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Гледам слики и видеа низ порталиве и ми текнува пред некоја година кога имаше едно пожарЧЕ на Галичица како се гушевме и паничевме а тек овие слики ко со филмски ефекти :( душата да те заболи!! И после листаш по фб и читаш коментари од МАКЕДОНСКИВЕ ПАТРИОТИ како се ситат и колнат и ти доаѓа да се срамиш не само поради што припаѓаш на нив по националност туку и по основ на човечки род :x
     
    На WildMk, buba4e89, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
  7. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Никој да не се најде во ситуација да се бори за својот живот на ваков начин. Ова ме потсети на природната катастрофа кај нас. Никој не заслужува да загине на ваков начин. Тие што ќе преживеат ќе имаат големи последици од сликите на кои биле сведоци, животот ќе им се промени. Очите ми се полнат со солзи кога ќе сетам дека бев дел од нешто слично и покрај сите напори не успеав да спасам 3 сограѓани. Цел живот ќе се обвинувам за тоа. Не посакувам на никого да се соочи со таков пекол каде што имаш неколку секунди за реакција и донесување на одлука.
     
    На WildMk, Milobebence, LollySky и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    ?? :))
     

    Прикачени фајлови:

    • download.png
      download.png
      Големина на фајлот:
      199,5 KB
      Прегледи:
      142
  9. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    20180724_232440.jpg
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    На WildMk, Independent Girl, referentka и 6 други им се допаѓа ова.
  11. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Идиоти ко него.
     
    На hermosa, oblace1, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Таквите треба да земеш и да ги фрлиш во пожарот, да видат колку е убаво живи да горат.
     
    На candy.cane, BoaVista, buba4e89 и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Во вакви ситуации се гледа (не)човечноста.

    Во ниту еден момент не помислив на политиката која прави раздор. Единствено чувствувам само жал. Луѓе, души како сите. Да не го доживее никој ова, ни овие што се ситат... Страшно.
     
    На smile:), Таа Сум, Lianna Anna и 13 други им се допаѓа ова.
  14. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    На candy.cane, SummerGirl, LollySky и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Аман бе македонци. Колку ниско паѓаат некои луѓе.
     
    На candy.cane, hermosa, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  16. JoeJane

    JoeJane Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Толку многу години? Баба ми и дедо ми се уште живи. Браќата што им преживеале и стигнале тука им се уште живи. Роднини чиишто родители не преживеале, се уште помлади. Сакам да кажам не е само една генерација што страдала. Туку и тие после тоа. Да ги оставам настрана убиените. А тоа колку се имаат сменето судбините на тие што преживеале? И моите родители ќе имале поинаков жибот доколку баба ми и дедо ми не морале да почнат тука од апсолутна нула. Деца од 10 год без ништо, под отворено небо. И нивните братучеди ќе имале поинаков живот доколку родителите им останале живи. Трауми се тоа, терор. Кој одговарал за тие човечки судбини? Во грција ги слават сторителите на тие дела. Ги имаат прогласено за светци. СВЕТЦИ. Каде им е нив хуманоста? Оти денес не се јави некој од „современите и хуманите“ таму и да рече, чекајте, било тоа пред толку години, не било човечки, дајте да ги смениме прогласениве, да не ги величаме. Ама не, не сме свесни колку нѐ мразат и ден денес.

    Ја спомнувате Германија. Германија и со зборови и со дела има покажано извинување, сочувство и емпатија. Ја имаат признаено грешката. И немаат омраза во нив. Не се препукуваат секој ден да избришат нечие минато. Грците викаат, немало геноцид, измислено е.
    На твитер прочитав Македонци што изразуваат сочувство кон Грција, а овие назад со политики и навреди.
    Зошто немаат емпатија кон сопствениот народ, туку бистрат политики на твитер?

    Пак ќе речам, не им се ситам. Не посакувам ни природни ни било какви катастрофи на никого. Да зависело од мене, или да сум можела да влијаам некако на пожарот, би го спречила. Не сакам да умираат луѓе. Само колку и да е човечки да се простува, не можам и нема да простам за тоа што свесно и намерно правеле. Не простувам стотици илјади упропастени животи, толку.
     
    Последна измена: 25 јули 2018
    На fana, vaga95, sjdgo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Болесник, кој си ја покажува болеста по не знам кој пат?
    Уште ,додатно прочитав дека се заканувал дека ќе го тепа А.Ружин(facepalm)
    Срам ми е да читам, срам за цел човечки род:x.
    Возрасен човек во години, до толку мозокот да не му работи(facepalm)(facepalm)
     
    Последна измена: 25 јули 2018
    На WildMk, buba4e89, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Леле, а како им било на кутрите луѓе више незнам од кои се националности, кои Ацета ги силувал, коктел и палел?

    Затоа сме вукојебина, затоа шо окрече се коло сече, а и плус не колнат.

    Добра ноќ и убави сни.
     
    На Tan4ence, buba4e89, Ketchup и 11 други им се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Strasno I zalno za obicniot narod.

    Kade se krizni sabovi, kako moze da ne se nadgleduva regionot, da ne se proceni deka oganot doaga so brzina pogolema od svetlinata, kako moze taka da se ostavi narodot na cedilo sam vo haos da se bori za sopsven zivot, …..

    Kako moze vlasta da ne pobara hitna pomos od cel svet, odma vo moment bez ni minuta da se ceka koga se raboi za covecki zivoti, kako moze (kako gledam po videava) da dozvolat civilni lica sami na svoja odgovornost da trcaat da si ja stitat kukata namesto dobro trenirani sluzbi, X kako moze?

    Eftin e zivotot na balkanot, nikoj za nikogo ne mu e gajle ;(
     
    На Joi, vitamina, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Нека почиваат во мир...
     
    На hermosa, SummerGirl и LollySky им се допаѓа ова.