Видови темперамент

Дискусија во 'Психологија' започната од twilight123, 14 септември 2016.

 1. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Женски
  Колку што можам да видам не ја најдов никаде темава, па ако ја има негде слободно нека иде во канта.
  Постојат 4 вида темпераменти
  • колеричен (холеа - жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго траење на емоциите, на лицето им се гледа што чувствуваат (екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се „главни" со што ги свртуваат другите против себе,
  • сангвиничен (сангвис - крв) реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно, основна емоција им е веселост и оптимизам. Активни се, се зафаќаат со многу активности, но не ги довршуваат, лесно воспоставуваат контакти со многу луѓе, но најчесто се површни,
  • меланхоличен (меланхоле - црна жолчка) реагираат многу бавно, но силно и долготрајно, на лицето не им се забележува што чувствуваат (интравертно), основна емоција им е тага и песимизам, настаните длабоко ги преживуваат, тешко воспоставуваат контакти, но кога ќе воспостават тие се вистински пријатели,
  • флегматичен (флегма - слуз) реагираат бавно со слаби реакции, кратко траење на емоциите, манифестацијата е интравертна и основната емоција им е рамнодушност. Овие лица делуваат спокојно и сталожено.
  Со оглед дека темпераментот се наследува и има неврофизиолошка основа, вакви чисти типови темпераменти во природата нема. Луѓето се најчесто со мешан тип. Освен што се наследува темпераментот може и да се контролира и „воспитува―. На пр. избувливите луѓе научуваат „да избројат до десет―, мирните да ги интензивираат своите чувства и сл. Контролата врз своите чувства и емоциналната рамнотежа се значајни за човековото однесување. Исто така празнењето од емотивна напнатост е важен услов за сочувување на здравјето.

  Епа дечки кој темперамент сте?
  Јас сум флегматичен темперамент
   
  На the drummer, Gosh, Prijatelot и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.847
  Допаѓања:
  125.188
  Пол:
  Женски
  Ме врати во средно со темава :D
  Уште тогаш пробвав да се најдам и сум негде помеѓу меланхоличен и флегматичен, шо би рекла зависно од ситуација и завидно колку нешто ми значи.
   
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.217
  Пол:
  Женски
  A мене пак ме врати на едно од предавањата по најинтересниот предмет во прв семестар што ми беше, во анализата на литературните дела ги спомнавме видовите на карактери.
  Интересна тематика е ова... и јас се пронаоѓам помеѓу меланхоличен и флегматичен темперамент, исклучувајќи го ова со песимизмот секако :lol:
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Јас се пронаоѓам во сите 4. Сериозна мешавина сум, не можам да издвојам ниту еден повеќе од останатите. И да почнам да ги прашувам луѓето, секој ќе ми каже различно, пред секого имам поинакво лице ;(
   
 5. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Женски
  јас учев во 4та психологија и овој дел ми беше еден од најинтересните
   
 6. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.017
  Пол:
  Женски
  Sangvinicen definitino :D
   
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.479
  Пол:
  Женски
  Ееее ме потсети кога учев Криминалистичка психологија , уживав додека го проучував овој предмет. :)
  Инаку колеричен. :D
   
  На twilight123 и EvAngelos им се допаѓа ова.
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.392
  Допаѓања:
  9.315
  Пол:
  Машки
  Им ставаат боцка на столчињата на колерикот, сангвиникот, меланхоликот и флегматикот.

  Седнува колерикот, се боцнува, станува и вика...
  - Кој ја стави оваа боцка? Ајде сите дојдете тука да видиме кој ја ставил.

  Седнува сангвиникот, скокнува и вика...
  - хаха видете некој боцка ми ставил, па кај баш на моево столче, еј пази и ти да не имаш боцка...

  Мелахноликот...
  - Ауч што беше ова, леле колкава боцка, ова стварно ме здоболе и потресе. Цел ден ми е наопаку уште од сабајле...

  Флегматикот седнува, малку го раширува едното око и споро станува...
  - ц, аеее кај најде боцка овде, глупости живии (и се прозева)
   
  На rose60, Love...music, alena19 и 6 други им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  колеричен (холеа - жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго траење на емоциите, на лицето им се гледа што чувствуваат (екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се „главни" со што ги свртуваат другите против себе,

  Болдираното не е точно.

  Се потсетив на предметот психологија.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.261
  Пол:
  Женски
  Изгледа си студирала безбедност....;)

  Колеричен и малку сангвичен! Мхм! :P
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Different7

  Different7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  Флегмaтичен8)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.479
  Пол:
  Женски
  Да , безбедност. :D
   
 13. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.261
  Пол:
  Женски
  Колешке! :bow:
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.744
  Пол:
  Машки
  2ka ta.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 15. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.392
  Допаѓања:
  9.315
  Пол:
  Машки
  Може ли да се направи темава Poll (анкета) за давидиме каква е локалната статистика кај нас. У светот мислам беа 2-3% колерици, 15℅ сангвиници па после другиве повеќе
   
 16. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  колеричен 100% точно таков сум.
   
 17. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  17.608
  Јас искрено не се целосно пронајдов во ниеден од наведените
   
  На Bitter-Sweet, Dabria и smb asr им се допаѓа ова.
 18. alena19

  alena19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2016
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Незнам дали е нормално кај мене танка е линијата помеѓу колеричен и флегматичен , имам периоди кај што не сакам да станам од кревет и не ме интересира ништо ... :wasntme::wasntme:
   
 19. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.545
  Ni pa jas
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 20. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  17.608
  Јас и ти изгледа некој прототип сме :D
   
  На smb asr му/ѝ се допаѓа ова.