1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видови темперамент

Дискусија во 'Психологија' започната од twilight123, 14 септември 2016.

 1. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  Колку што можам да видам не ја најдов никаде темава, па ако ја има негде слободно нека иде во канта.
  Постојат 4 вида темпераменти
  • колеричен (холеа - жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго траење на емоциите, на лицето им се гледа што чувствуваат (екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се „главни" со што ги свртуваат другите против себе,
  • сангвиничен (сангвис - крв) реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно, основна емоција им е веселост и оптимизам. Активни се, се зафаќаат со многу активности, но не ги довршуваат, лесно воспоставуваат контакти со многу луѓе, но најчесто се површни,
  • меланхоличен (меланхоле - црна жолчка) реагираат многу бавно, но силно и долготрајно, на лицето не им се забележува што чувствуваат (интравертно), основна емоција им е тага и песимизам, настаните длабоко ги преживуваат, тешко воспоставуваат контакти, но кога ќе воспостават тие се вистински пријатели,
  • флегматичен (флегма - слуз) реагираат бавно со слаби реакции, кратко траење на емоциите, манифестацијата е интравертна и основната емоција им е рамнодушност. Овие лица делуваат спокојно и сталожено.
  Со оглед дека темпераментот се наследува и има неврофизиолошка основа, вакви чисти типови темпераменти во природата нема. Луѓето се најчесто со мешан тип. Освен што се наследува темпераментот може и да се контролира и „воспитува―. На пр. избувливите луѓе научуваат „да избројат до десет―, мирните да ги интензивираат своите чувства и сл. Контролата врз своите чувства и емоциналната рамнотежа се значајни за човековото однесување. Исто така празнењето од емотивна напнатост е важен услов за сочувување на здравјето.

  Епа дечки кој темперамент сте?
  Јас сум флегматичен темперамент
   
  На the drummer, Gosh, Prijatelot и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.594
  Допаѓања:
  155.798
  Пол:
  Женски
  Ме врати во средно со темава :D
  Уште тогаш пробвав да се најдам и сум негде помеѓу меланхоличен и флегматичен, шо би рекла зависно од ситуација и завидно колку нешто ми значи.
   
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.090
  Допаѓања:
  163.463
  Пол:
  Женски
  A мене пак ме врати на едно од предавањата по најинтересниот предмет во прв семестар што ми беше, во анализата на литературните дела ги спомнавме видовите на карактери.
  Интересна тематика е ова... и јас се пронаоѓам помеѓу меланхоличен и флегматичен темперамент, исклучувајќи го ова со песимизмот секако :lol:
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Јас се пронаоѓам во сите 4. Сериозна мешавина сум, не можам да издвојам ниту еден повеќе од останатите. И да почнам да ги прашувам луѓето, секој ќе ми каже различно, пред секого имам поинакво лице ;(
   
 5. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  јас учев во 4та психологија и овој дел ми беше еден од најинтересните
   
 6. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.047
  Пол:
  Женски
  Sangvinicen definitino :D
   
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  Ееее ме потсети кога учев Криминалистичка психологија , уживав додека го проучував овој предмет. :)
  Инаку колеричен. :D
   
  На twilight123 и EvAngelos им се допаѓа ова.
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  Им ставаат боцка на столчињата на колерикот, сангвиникот, меланхоликот и флегматикот.

  Седнува колерикот, се боцнува, станува и вика...
  - Кој ја стави оваа боцка? Ајде сите дојдете тука да видиме кој ја ставил.

  Седнува сангвиникот, скокнува и вика...
  - хаха видете некој боцка ми ставил, па кај баш на моево столче, еј пази и ти да не имаш боцка...

  Мелахноликот...
  - Ауч што беше ова, леле колкава боцка, ова стварно ме здоболе и потресе. Цел ден ми е наопаку уште од сабајле...

  Флегматикот седнува, малку го раширува едното око и споро станува...
  - ц, аеее кај најде боцка овде, глупости живии (и се прозева)
   
  На rose60, Love...music, alena19 и 6 други им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  32.560
  Пол:
  Женски
  колеричен (холеа - жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго траење на емоциите, на лицето им се гледа што чувствуваат (екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се „главни" со што ги свртуваат другите против себе,

  Болдираното не е точно.

  Се потсетив на предметот психологија.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.267
  Пол:
  Женски
  Изгледа си студирала безбедност....;)

  Колеричен и малку сангвичен! Мхм! :P
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Different7

  Different7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  474
  Пол:
  Женски
  Флегмaтичен8)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  Да , безбедност. :D
   
 13. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.267
  Пол:
  Женски
  Колешке! :bow:
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  2ka ta.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 15. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  Може ли да се направи темава Poll (анкета) за давидиме каква е локалната статистика кај нас. У светот мислам беа 2-3% колерици, 15℅ сангвиници па после другиве повеќе
   
 16. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  колеричен 100% точно таков сум.
   
 17. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.134
  Допаѓања:
  17.714
  Јас искрено не се целосно пронајдов во ниеден од наведените
   
  На Bitter-Sweet, Dabria и smb asr им се допаѓа ова.
 18. alena19

  alena19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2016
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Незнам дали е нормално кај мене танка е линијата помеѓу колеричен и флегматичен , имам периоди кај што не сакам да станам од кревет и не ме интересира ништо ... :wasntme::wasntme:
   
 19. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  9.576
  Ni pa jas
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 20. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.134
  Допаѓања:
  17.714
  Јас и ти изгледа некој прототип сме :D
   
  На smb asr му/ѝ се допаѓа ова.