1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видови темперамент

Дискусија во 'Психологија' започната од twilight123, 14 септември 2016.

  1. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Ниту јас не се пронајдов целосно. :D
    Мислам дека сум нешто помеѓу сангвиник и флегматик.
     
  2. mimi002

    mimi002 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    меланхоличен (меланхоле - црна жолчка)
     
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Колку има вистина во ова ,само да знаеш. :D
     
    На mal.ecka и EvAngelos им се допаѓа ова.
  4. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos ахаха према ова шо напиша со ситуациите 100% идам во мелахнолик. Како на пример утрово се поврзав негативно. Лошото расположение - ради тоа што моментално под џам ми брчат, си топлам млеко, нема какао и онака потсвесно очекувам нешто друго. :|
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    • колеричен (холеа - жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго траење на емоциите, на лицето им се гледа што чувствуваат (екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се „главни" со што ги свртуваат другите против себе,
    Типично за мене... и заради ова си имам проблеми со многу луѓе. Порано не реагирав така но годините си го прават своето, посебно кога психички треба да трпиш некој :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Mesavina od kolericen i melanhonicen
     
  8. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Апсолутен колерик. И се мразам поради тоа.
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Колеричен темперамент..
     
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Еве едно тестче за ова што ми текна да го најдам и да го решам :lol:
    Резултатот ептен ми беше очекуван, и тоа дека со колеричниот темперамент имам најмалку допирна точка :D А и во описот се пронајдов од збор до збор.

    Capture.PNG
     
  11. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Меланхоничен темперамент. Полека ама сигурно !
    • меланхоличен (меланхоле - црна жолчка) реагираат многу бавно, но силно и долготрајно, на лицето не им се забележува што чувствуваат (интравертно), основна емоција им е тага и песимизам, настаните длабоко ги преживуваат, тешко воспоставуваат контакти, но кога ќе воспостават тие се вистински пријатели!
     
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Type description
    Your temperament is choleric. The choleric temperament is fundamentally ambitious and leader-like. They have a lot of aggression, energy, and/or passion, and try to instill it in others. They can dominate people of other temperaments, especially phlegmatic types. Many great charismatic military and political figures were choleric. They like to be in charge of everything. However, cholerics also tend to be either highly disorganized or highly organized. They do not have in-between setups, only one extreme to another. As well as being leader-like and assertive, cholerics also fall into deep and sudden depression. Essentially, they are very much prone to mood swings.

    http://personality-testing.info/tests/O4TS/results.php?C=4.4&P=2.3&M=3.1&S=3.4

    Точни ми се резултатите, така и си мислев.
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Баш завчера си правев тестирање да видам како би ме карактеризирале и точно искочи.
    Јас сум во принцип ептен темпераментна, нонстоп правам нешто, не ме фаќа место, не одмарам нонстоп нешто правам, како струја сум.И чувствувам во мене оган кој буквално не се гаси.

    Од википедија: Темпераментот го означува начинот на емоционалното реагирање на една личност. Значи пред се, колку лесно, колку често, со кој интензитет и со кое траење се јавуваат емоциите кај човекот. Под начин на емоционално реагирање подразбираме не само емоции, туку и брзина, силина и траење на сите активности на поединецот. Затоа би било поточно ако кажеме дека темпераментот е карактеристичен начин на реагирање на единката на различни дразби и ситуации.

    Јас на пример, бидејќи имам краток фитиљ, некогаш за секунда можам да пламнам и да отерам се во курац, некогаш да ми урлате врз глава буквално само ќе трепкам и ќе ве ставам на игнор.А нервозата пример кратко ме држи, ќе се изнервирам ќе испцујам или ќе удрам во нешто 2-3 пати и како нова сум.Ама бес и лутина можам да држам со денови, и станувам како лонец кој кипи и сум малце страшна.
    Јас тестот за својот темперамент го направив овде,
    https://www.idrlabs.com/temperament/test.php
    И еве ги моите резултати:
    248417441_1060491068110676_6879109359594465891_n.jpg
    247107223_602911587496407_8616109296486783259_n.jpg
    Буквално се` ми погодиле.
    сангвиничноста на пример, јас сум голем оптимист, секогаш мислам дека има и од доброто подобро и дека секогаш може подобро, амбициозна сум и плус инатот којшто го поседувам ми овозможуваат да го истерам своето и да го постигнам тоа што го сакам (најчесто се тоа работи кои позитивно влијаат на мене) , сакам да стварам нови познанства.Сензитивна сум дефинитивно, е само не би се сложила со моментот ,,generally struggle with following tasks", за вакви работи сум многу одговорна и кога нешто треба да се направи, ќе се направи.Имам дисциплина.
    И колеричноста ми ја погодиле.


    дали сте се тестирале?Дали би се тестирале?И ако има уште некој да се изјасни нека сподели нешто.Мене темава ептен ме интересира, поготово што еве моиве цел живот се као ,,ти со тој темперамент ќе си патиш, ти со тој темперамент вака-така" и си реков, дај да видам што ми е со темпераментот
     
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20211104-182829_Chrome.jpg

    Ау , скроз јас :o .

    Лесно се лутам , но не држам лутина . Освен ако некој јако ме боцнал каде што не треба и многу ама многу ме повредил , знаејќи дека ќе ме повреди .

    Не сакам нови пријателства баш :doh: . Барем додека се опуштам . На почеток сум ќутлива . Затоа ме сметаат за тивка личност none-talkative person .
     
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    На психологија во средно го правевме тестов. Колерик излегов тогаш. Целосно соодветствува на мене. Сите емоции ми се гледаат на лик, ништо не можам да скријам. Понекогаш си го мразам темпераментот, а некогаш па го сакам зошто ми се свиѓа кога во некои ситуации организираноста и амбициозноста ми помагаат во животот. :lol::lol:
    • колеричен (холеа - жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго траење на емоциите, на лицето им се гледа што чувствуваат (екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се „главни" со што ги свртуваат другите против себе
     
  16. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Сангвиник сум. Се е точно што пишува за нив.
     
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не верувам во вакви категоризации.
     
  18. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    сангвиник.
     
  19. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
  20. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски