1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виртуелниот пријател поблизок од оној кој е до вас...?

Дискусија во 'Психологија' започната од КикиМаус, 13 октомври 2016.

 1. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.115
  Допаѓања:
  17.677
  Факт е дека скоро сите поминуваме голем дел од времето на интернет односно на социјални мрежи каде постојано запознаваме нови луѓе.
  Дали ви се случило да на социјална мрежа виртуелно пријателски се зближите со личнот до тој степен да ви стане поблизок пријател и од оној кој е до вас?

  Доколку е дупла или безвезе, нека лета во канта.
   
  На Black angel, Mr. Right, mula и 15 други им се допаѓа ова.
 2. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  4.267
  Пол:
  Женски
  Дааааааа и колку си пишувам повеќе сакам да се тука и да ги запознаам вистински. И да видам дали ќе успејме и надвор од социјалните мрежи..
   
  На one_girl, Victorian, Ketchup и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.045
  Пол:
  Женски
  Да секако :D и сакам во живо да ги запознаам оние со кои што штракам километражни постови на фб :clap:
   
  На Someonespecial и КикиМаус им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.056
  Допаѓања:
  163.289
  Пол:
  Женски
  Темата е супер, и да, секако дека ми се случило. Баш на форумов што е единствен на кој сум зачленета, членовиве со кои редовно си пишуваме на чет и на фб можам да речам дека ги сметам за најмили и најблиски личности во животот после оние 3-4 онака најнајдобри и најверни другарки во реалниот живот. :l:
  @Tan4ence посебно веќе како родена помала сестричка си ја сакам. :hug:
   
  Последна измена: 13 октомври 2016
  На Kukla994, Mr. Right, Florenсе и 9 други им се допаѓа ова.
 5. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.675
  Пол:
  Машки
  Луѓето се поотворени и поискрени во разговорот со виртуелните пријатели, а може и да се каже дека имаат повеќе доверба со луѓето од интернет отколку со оние со кои пијат кафе секој ден.
  Начинот на кој се формираат пријателства денес е видно сменет од она на кое досега бевме навикнати.Развојот на друштвените мрежи ни овозможува да изразуваме длабоки чувства спрема некого кого воопшто и го немаме сретнато.
  Луѓето што патат од одредени болести или луѓето со инвалидитет се повеќе се одлучуваат на овој начин на стварање пријателство.

  Вистинскиот пријател е секогаш вистински пријател без разлика каде се наоѓа или зад кој тастер пишува, тоа никој неможе да го смени никогаш.

  Животот помеѓу виртуелниот и реалниот свет е сеуште поим на истражување и дебати.
   
  На Dust, nevermet18, ♡BuBaLe♡ и 14 други им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.856
  Допаѓања:
  150.304
  Пол:
  Женски
  Немам другарки, so yeah. :rofl: @simonna.a
   
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.525
  Допаѓања:
  25.565
  Пол:
  Женски
  Убава тема навистина, прст на чело да стави човек и да се подзамисли.
  Како кученце што му се радува на стопанот кога ке го види, така и јас трчам на форумов по новите пријатели(уште да брефтам ми фали и со опаш да вртам
  ):hai:..да, уште тука не ме изневерил и не ме разочарал никој:):hug:
   
  На ♡BuBaLe♡, Mr. Right, Katzi и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.347
  Допаѓања:
  169.826
  Пол:
  Женски
  Да..
  На еден форум..
  Долга и широка..
  Битно е дека од некои такви познанства излегуваат ептен добри пријателства :)
   
  На joy1, ♡BuBaLe♡, Bozica1980 и 9 други им се допаѓа ова.
 9. Izdrzliv

  Izdrzliv Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  3.076
  Пол:
  Машки
  Да шкртнам мое мислење во темава...
  Виртуелна-ама реалност:)
  Во виртуелноста секогаш ке извлечете добар пријател затоа што буквално се отвара душата за исповед..така подобро ке се запознаете.Неверувам дека во реалноста толку пријатели ке ви се отворат и споделат..
  Искрено мене ме револтира да пишував,разговарам а нез со кого..
  Како кога играте шах со пс :)
  Јас секогаш преферирам кога разговарам со некого да имам познавање со визуелниот облик на таа личност,честопати човек и без да ви каже нешто може да прочитате од изразот на телото и ликот:),, нормално ако знаете да читате,,
  Затоа и имам ставено моја слика,така да секој што пишува или чита да има претстава..:)
  Колку јас што памтам за моето користење на социјални сајтови почнувајки од мирц32 до денес имам сретнато и запознаено многу пријатели, имам пријатели од некои соседни држави кое нашето пријателство трае 15 год,нормално имавме и доста средби влице. Истите ми имаат многу помогнато во некои потреби..
  Кој како го свака,овде или на оние што се третираат како анонимност има многу и замаранти..
  И најглупиот сооднос..ако пише машко на женско се знае заш пишал:)
  А ако женското прво пишало?? :)
  Така да опуштено.. Сите се за дружба :)
   
  На SV1911, rose60, anaja1 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.421
  Пол:
  Женски
  Da sum imala. Eden od niv mi e soprug.
  Ova fejsov e cudo.
  I jas koga pisuvav so nekoj sakav da imam vizuelna pretstava za licnosta.
  So samiot pocetok, so prvite razmeneti recenici mozes da zaklucis dali razgovaras so pristoen/na sogovornik/sogovornicka ili so nekoja budala.
  Takvite blok i kraj.
  So nieden od tie prijateli ne sum vo kontakt, osven so mm hehe, no mi budat prekrasno sekjavanje.
   
  На SV1911, rose60, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Да. Ми се има случено. Можам се да му κажам. А неκои од тие ρаботи немам хρабρост да ги κажам на дρугаρκите.
   
  На мкд98, rose60, fallenangel и 5 други им се допаѓа ова.
 12. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  9.575
  Не верувам дека некој ќе ми биде поблизок од мојот еден и единствен пријател. На фб ги имам само школските ретко кога се пишуваме и ги имам блиските ради реда. Др профил јавен немам, од форуми само на фемина и баш симпатизирам некои, онака имам желба да ги запознам. Дека сум друштвена сум, ама недовербата ме држи подалеку. Но сепак на некој непознат би си му кажала нешто што ме мачи затоа што не ме знае , но и тоа ретко се случува. Засега никој не може да го замени мојот другар:inlove:, толку пиздарии :devil::rofl:имаме направено заедно, и доверба си имаме меѓусебно, но затоа на др не веруваме.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.179
  Допаѓања:
  70.076
  Пол:
  Женски
  Виртуелниот пријател не може да биде никогаш поблизок од оној до тебе. Тој до тебе гледаш што прави за тебе а виртуелниот често е само маскиран
   
  На rose60, Mr. Right, Katzi и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Да , само ќе дополнам ако вирутелниот не те знае воопшто , може да ти даде совет, а да не го сподели со трет (реткост е ова) , ако сме вистина анонимни. :)
   
  На elimkd, КикиМаус, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.524
  Пол:
  Машки
  Немам виртуелни пријатели бидејќи сите со кои што комуницирам на фб ги познавам лично а овде на форумов сега за сега неможам да кажам дека имам виртуелни пријатели туку само виртуелни познаници.
  Мислам дека неможе да ти биде поблизок некој виртуелен пријател од оној кој ти е пријател во реалниот живот. Али фејсбук или некој форум како овој е добра работа баш поради можноста за запознавање на нови луѓе кои во реалниот живот можеби никогаш не би ги сретнале, а подоцна тие виртуелни познанства можат да прераснат во реални, а потоа и во пријателства или нешто повеќе од тоа.
   
  На КикиМаус и rose60 им се допаѓа ова.
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.652
  Допаѓања:
  49.293
  Пол:
  Женски
  Немам виртуелни пријатели, ама имам виртуелни познаници. Според мене неможе виртуелен пријател да ти биде поблизок од оној кој ти е пријател во реалниот живот затоа што тој виртуелниот пријател не го знаеш во живо, никогаш не си го видел, па може некој и да се преставува лажно, тоа е според мене па можеби и не е точно.
   
 17. larrachi

  larrachi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  921
  Пол:
  Женски
  Па еве фемина е чист пример дека виртуелните и непознати пријатели се поискрени и подобронамерни отколку познатите и блиските до нас.
  Пишуваш проблем тука, 10 души ти даваат искрени совети, те учат, ти помагаат, а не ти го знаат ни името. А оние кои се блиску до тебе некогаш и ти го прават проблемот поголем и ти отежнуваат. Барем така е кај мене.
  А да, имам и пријатели кои сум ги запознала на социјални мрежи, па ден денес имам контакт со нив и ако нешто ми треба попрво би им се обратила ним отколку да барам некоја другарка што ја имам блиску до мене. И секогаш таквите се подобри и поискрени, а стварно не знам зошто. Можеби зашто не се блиску, па немаат корист ако те издадат, излажат или ако ти прават лице, или е нешто друго, стварно не знам, ама во секој случај се подобри, поискрени и покорисни.
   
  На Unicorn_, christinnn, SAMIRA и 6 други им се допаѓа ова.
 18. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.338
  Допаѓања:
  45.604
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што се помал е бројот на вистински пријателства, скоро и да не верувам во тој збор, сите некако ко да си поставуваме граница до која би ги искажале своите проблеми плашејќи се од осуда, исмејување, озборување... Така да на човека полесно е да се довери на виртуелен пријател баш ради тој искрен одговор
   
  На Someonespecial, Ketchup и КикиМаус им се допаѓа ова.
 19. Barbie20

  Barbie20 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  10.721
  Пол:
  Женски
  Имам виртуелна пријателка. Од форумов. Почнавме да пишуваме тука, си дававме совети, си се поздравуваме и си кажувавме како ни поминал денот и еве веќе има 2 или 3 години како контактираме, си помагаме, се тешиме кога треба, заедно се радуваме на среќните моменти...
  Се знаеме само од тука и на фб, ама искрено се надевам дека што поскоро ќе се запознаеме и лично. :)
  Таа знае многу повеќе за мене од другарки со кои се дружам цел живот, ама ја осеќам за поблиска и имам потполна доверба во неа, а и таа во мене.
  Знае работи кои никој друг не ги знае. Знам дека утре нема да слушнам како ме оговарала со друга другарка, па од една на друга се рашириле муабети. Токму поради тоа имам целосна слобода во пренесувањето на работите од мојот живот токму онакви како што се, без ни малку извртување на работите и нивно "ублажување".
  И иако не се имаме запознато чувствувам како да се знаеме цел живот.
   
  На Someonespecial, Winter Lady, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.938
  Допаѓања:
  13.996
  Пол:
  Женски
  Супер е виртуелното пријателство.
  Јас имам виртуелен пријател скоро десет години. Се и сешто збориме, и во најтешки моменти и најубави моменти, се жалиме на некој или нешто, се фалиме на нови врски, споделуваме случки од работа и сл. Може со месеци да не си пишеме па после да надокнадиме.
  Многу ми значи тоа пријателство затоа што можам да споделам апсолутно се и да знам дека нема шанси било кој да дознае. Не е исто со луѓе од реален живот, барем досега не сум нашла никој со кој би била 100% искрена за се без да ме осуди или дава совети.
   
  На Someonespecial, SAMIRA, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.