1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виртуелниот пријател поблизок од оној кој е до вас...?

Дискусија во 'Психологија' започната од КикиМаус, 13 октомври 2016.

  1. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Имав еден ама се ожени :rofl: кога ке ми текне на муабетите и саати изгубени во нашиот свет :|
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Ми се има случувано да запознавам луѓе на интернет доста пати, најчесто од видео игри и во повеќето случаеви тоа било само дружба и заедничко играње. Но сепак, исто како и во реалниот живот ќе најдеш луѓе со кои со тек на време ќе се заборавите меѓусебе а со некои ќе продолжиш и ќе станеш доста близок.
    На форумов сум понов член, од јули сум тука. Но и тука запознав доста луѓе и верувам дека со некои од нив навистина се зближив. :D
     
    На nevermet18, theowndemon, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    :^)
    Тие што имате виртуелни пријатели..
    Што ве спречува да ви станат пријатели и во реалниот живот?!
    Страв? Срам? Неможност да се сретнете? Нешто друго?

    Јас не верував на луѓе позади монитор и ден денес сум крајно пребирлива..
    Но..
    Еден ден ми проработеа бубачките и отидов до Велес за да запознаам прекрасна личност што до тогаш ја немав видено, бидејќи немаше ни ФБ..
    Не беше ништо страшно... после пак отидов, ќе одам повторно некогаш..
    За пастрмајлија одам де :angel: :lol: :D се зезам :)
     
    На SV1911, Bozica1980, fallenangel и 5 други им се допаѓа ова.
  4. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Според мене нема ништо лошо да запознаваш пријатели од интернет. Сепак кога станува збор да сретнување во живо со некој што сме го запознале вирутелнo е тогаш треба и да се внимава зошто сепак не се знае кој стои од другата страна.
    Не дека јас немам пријатели во реалност, но сепак и со некои од форумов што стварно ги ценам ми е интересно виртуелно да поминувам време.
    И имав и можност од тука најмилата членка да ја запознаам
    @Someonespecial :hug::hug:
     
    Последна измена: 16 октомври 2016
    На Winter Lady, LollySky и Someonespecial им се допаѓа ова.
  6. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Кратко пишувавме , брзо се запознавме . Како да се знаеме 100 год :)
    Само заради ова го сакам форумов @s&s :hug::l:
    Уште една од оние на прсти што ги бројам. :):):)
     
    На s&s, Dust и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Добро, на форумов барем можеш да видиш според мислењата кој ти е сличен и кој би ти одговарал за дружба и во реален свет.
     
    На Mr.Awesome, Pcelka94, fallenangel и 4 други им се допаѓа ова.
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Со оглед што не ширам многу познаства , во виртуелниот свет , најчесто на фб сум пронашла добри пријатели , како што викаат на непознат све можеш да му се исповедаш отколку на пријателот ... Големо ДА за ваквите познаства а и љубови ;)
     
    На Winter Lady, Someonespecial и LollySky им се допаѓа ова.
  9. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    да имам мн добра пријателка од др сјт.Прво виртуелна ,а сега веке две год се дружиме.Кафе обавезно еднаш неделно и можам да кажам дека ми е подобра пријателка отколку двете што ги имам мн одамна.Ми се допагаат вакви сајтови на кои има прекрасни луѓе со кои може преубаво да се разговара :hai:
     
    На Dust, SAMIRA и LollySky им се допаѓа ова.
  10. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Одлична тема :) Па кој немал виртуелен пријател ?
    Моментално немам, но имав до летото некаде, не знам точно. :?: И тоа од форумов.
    Пишувавме што пишувавме со месеци, ама средба не бидна. А баш ни одеше муабетот, по цели денови .. :wasntme:
    На многу теми имавме слични мислења, баш бев уверена дека ќе се сретнеме и дека навистина ќе имам искрен пријател..
    Сметам дека е до некаде и изгубено време ама и научена лекција. Ми се доверуваше, се доверував, ама веќе на никој не би верувала така. Што е сигурно сигурно си е.
    Јас најмногу би издржала година или помалку да пишувам со некој, а да не го видам во живо. Повеќе не. Или ќе ми се појави пред очи (макар и на три реда муабет) или чао, ноу тајм. Што ако никогаш не се појави и ? :^)
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Имам пишано на темава, ќе пишам пак поттикната од некои мислења. Кога бев уште основно, нова на фб, социјални мрежи и интернет и си запознав врсник од Индија и уште пишиме активно, се дружиме, советуваме, реална причина зошто се немаме видено е далечината и уште тогаш си ветивме штом работиме и имаме можност еден мора да оди кај друг, и то е реално блиску. На моменти он ми беше подобар пријател од било кој кој ме опкружува околу мене. :l:
    Мислам, да знајте колку е добар пријател, остај Дота и дојде да игра ЛоЛ со мене. :wasntme: (highfive) :rofl:
     
    На Dust, Tan4ence, Wahnsinn и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Пишав веќе на темава, но сега ми текна да се дополнам нешто.
    Многу ми се допаѓа мнозинството на позитивни и реални мислења во темава, тоа потврдува дека на форумов има многу open-minded личности што на виртуелните зближувања гледаат како на нешто здраво (што е прикладен став за ова време), а не да помислуваат одма само на опасности и разочарувања од невнимателни комуникации со сомнителни луѓе, или пак да им асоцира на недостаток на контакти во реалниот социјален живот.

    И да, со мојата најмила Танче и со Анабелка, како што знаат повеќето членови - сум имала чест да се дружам и во живо, а со многу други блиски членови комуницираме на Фејсбук.
    Но, на форумов сум имала искуство исто така за многу блиски да ги чувствувам 2-3 личности за кои буквално ништо лично не знам, од причина што затоа што сакаат целосно да си ја зачуваат приватноста.
     
    На КикиМаус, Dabria, Читател и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Black angel

    Black angel Нов член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Da toa cesto se slucuva a so ogled na toa deka nemam nikoj pokraj mene super mi e koga sum na chat heheh
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Си имaм 6 и тoa мнoгу си ги сaкaм oд кoи еднaтa си јa сaкaм кaкo пoстaрa мoјa сестрa :hug: :inlove:
    Сo 4 се знaм личнo , сo нaјмилaтa сме дaлечкo пa летен периoд здрaвје ќе си се зaпoзнaеме и личнo:inlove:
    А сo првaтa кoјa гo спoделив сетo мoе минaтo и сегaшнoст истo и кaкo oнa сo мене штo беше искренa , кoјa ми е мнooгу дрaгa нo и ми фaли бидејќи не пишувa више тукa нo знaм декa ќе прoчитa :*
     
    Последна измена: 17 октомври 2016
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Polesno e da si ja otvoris dusata preku pisuvanje otkolku oci vo oci.
    Zatoa vakvite prijatelstva stanuvaat dlaboko intimni i trajni.
    Imam prijatelki od ovde so koi sekojdnevno komuniciram,se konsultiram,se interesirame edna za druga,spodeluvame radost i solzi..
     
    На Quuen, КикиМаус, Tajnaotrovna и 2 други им се допаѓа ова.
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Во реалниот свет често ги избегнувам луѓето и се срамам за комуницирам со нив. Искрено, виртуелно многу глумам опуштена особа и трескам глупости, па така имам запознаено доста особи.
    Инаку, од виртуелни другарства, си имам едно кое трае веќе 2 години. Девојчето го запознав од форумот, често се слушаме по телефон и е една од ретките личности на кои можам да им кажам буквално сѐ.
    А оние шо ми се "другарки" од реалниот свет, со нив излегувам само кога ми е досадно и не ми значат ич.
     
    На КикиМаус, Someonespecial, Dabria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    И мене овие реалниве другарки ме знаат се помалку и помалку, почнав да приметувам многу завист, неискреност и ситење и почнав да глумам за жал. излегувам, се дружам но ништо не споделувам што порано споделував. Виртуелен пријател еден посебен немам, но разговарам понекогаш со витуелни пријатели и полесно се отварам.
     
  18. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Да девојка ми е 5 години
     
    На КикиМаус и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  19. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не би рекла.
    На крајот секој сака и на секој му годи присуството и вистинската прегратка.
    Ајде виртуелно како ќе прегрнете некого за да го утешите ?
    Никој виртуелно не е поблиску до вас, не си создавајте лажна слика. Вистинските пријатели секогаш ќе се до вас :)
     
  20. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Па не дека е поблизок, туку сме поопуштени , на личноста до нас можеме се да кажиме ,но и да не прекажи.
    На виртуелните исто и тие може ќе не прекажат и исмеваат но сметам дека виртуелниот пријател ќе каже далеку подобар совет и ќе оддели време и ќе објаснува со совети, а личноста до нас ,ќе отпреврти очи како демек не слуша и ќе се прави дека се интересира и совет ќе даде ради реда а можеби восебе одвај чека да и се откачиме.
    Ретки се тие што вистински сослушуваат.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.