1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виртуелнo неверствo

Дискусија во 'Брак' започната од Cosmi, 14 август 2018.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.621
    Пол:
    Женски
    Дaли сметaте декa секoјдневнa кoмуникaцијa сo личнoст oд спрoтивниoт пoл,нежни пoрaки,рaзменувaње слики е неверствo ?

    Кaкo би реaгирaле кoгa би oткриле декa вaшиoт пaртнер нa некoј нaчин oдржувa врскa сo некoј штo никoгaш не гo сретнaл вo реaлнoст нo дoшлo дo вoспoстaвувaње нa некoјa интимa кoјa стaнaлa сoстaвен дел oд жиoтoт нa пaртнерoт,a пoрaките се пишувaaт oд другaтa стрaнa нa креветoт,вo присуствo нa пaртнерoт кoј незнaе зa вaквo дoпишувaње.

    Кaкви импликaции би имaлo нa вaшиoт брaк/врскa,дaли мoже дa се стaви нa исти рaнг сo трaдициoнaлнoтo физичкo изневерувaње?
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.924
    Допаѓања:
    166.004
    Пол:
    Женски
    Во суштина, немам проблем ако мм комуницира со личност од спротивен пол се додека тоа се сведува на пријателско ниво, но ако дознаам дека станало подлабоко интимно, значи проблем.

    Не го сметам за комплетно исто како и физичкото изневерување, меѓутоа се зависи за каков вид на интимно поврзување постои. Ако било исклучиво од сексуални побуди и се свело на само дрти пикс & талкс, секако не би ми било сеедно во никој случај, би се расправале долго и опширно да видиме што е она што ние го правиме погрешно и кај нас недостасува што го тера да “бега” на страна. И веројатно многу би ме повредило доколку истото се одвивало на другата страна од креветот и во мое присуство, но веројатно би можела да поминам преку тоа, изрично би побарала да ја прекине комуникацијата и да работиме на она што нас ни недостасува, доколку нормално и кај него постои истото расположение. Доколку се развиле подлабоки чувства, мислам дека ќе бидам најмногу разочарана и тоа ќе биде моментот кога повеќе не би се борела да го задржам.

    Се надевам нема да дочекам ништо од тоа. :tmi: Од оваа перспектива е многу полесно да се размислува за таквата хипотетичка ситуација, но не можам со сигурност да тврдам дека и навистина би било така како што претпоставив погоре.
     
    На crazylady, mazikeen, calliope и 20 други им се допаѓа ова.
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека е на исто ниво со “традиционалното” неверство, ама многу би ме изнервирало и повредило.
    И би си заминала од таа врска.
     
    На calliope, Dream-Girl, Victorian и 26 други им се допаѓа ова.
  4. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Во денешно време на извртени вредности кои се почитуват како врвно достигнување и во време на ''живеење'' по социјалниве мрежи тоа со допишување на пријателска основа па дури и со зборови што укажуваат на повеќе од пријателство е сосем нормално.
    Денес навидиум сосем нормалното всушност е страшно ненормално,не како однесување ненормално туку е ненормално заради последиците на поединецот,гледано долгорочно.
    Повеќето гледаат на краткорочна сласт и страст не трудејќи се да ја видат поголемата слика.
    Донекаде вина гледам и во форсирањето на одредено однесување и тука на по некоја тема и општо по фб,инста...итн.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Moite ubeduvanja vo "ne vecna" ljubov mi velat deka prasanje na vreme e koga ke posakame ili pocuvstvuvame potreba od "zivost" vo nasiot vo toj moment emocionalno prazen zivot.
    Apro po ova znaci deka prasanje na vreme e koga ke "izneverime" so posakuvanje.
    Razlikata e sto nekoi ke ostanat do tuka, nekoi ke otidat cekor ponataka, kako na primer vo slucajov na temava so virtualna komunikacija I drugata faza fizicko neverstvo pridruzeno so emocionalno.
    Koj sto ke napravi i do kade ke otide zavisi od moralen kodeks, principi, karakter, istrajnost I nivo na hormoni.
    Ako vise sme strogi u toj pogled zosto bi osudile virtuelno zblizuvanje I bi go poistovetile so neverstvo, a ona vo nasata imaginacija ne ?!
     
    На La diabla, sunrise_123, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Доколку е во тајност, да.

    Се' што се прави тајно, се лажи во врска со тоа, се крие, тогаш е изневерување на доверба.
     
    На lilo, Alisa22, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Искрено сум многу љубоморна личност по карактер, и мислам дека би ми сметало да се чата со други женски дур сме заедно освен ако не му се другарки(ќе си проверам јас:lol::bandit:).Не дека го сфаќам ко варање ама ако веќе сме заедно не сфаќам зашто да збори со други.Со другарка океј сфаќам нормално е можда имаат да си кажат нешто, совет можда му треба и тако даље.Ако збори би сакала да знам првин пошто општо ми пречи, а не па да крије бидејќи може да настане ситуација:devil:.Таков карактер сум не можам да ја потиснувам љубомората долго време и обично пука кога не треба:?:


    П.С. : Мислев дека темава е во врски а не видов дека е во брак (facepalm)(facepalm) ако има таму соодветна тема префрлете го мислењево, ако не бришете:$

    П.П.С : Истото важи и за маж т.е можда и дабетер
     
    На crazylady, stetoskop, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Ова не може да се спореде со физичкото изневерување, но сепак љубоморна би била
     
    На tessie и Feminka22 им се допаѓа ова.
  9. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    ДА!!! Ќе ми смета исто како да го фатам во кревет со друга
     
    На candy.cane и lunchy им се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Се дур нема последици врз бракот не ми пречи. И нормално. Не сакам да знам за тоа. Да не се опушти ептен па..
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Ќе ми пречи. Рaзменувaње нa слики, нежни пoрaкa и тoa секoј ден знaчи декa јaс не му пружaм дoвoлнo љубoв, декa нештo не е oк сo мoетo oднесувaње, декa не се чувствувa испoлнетo сo мене пa пoрaди тoa бaрa утехa дa пишувa сo другa. А штoм пишувa тoгaш еден ден ќе пoсaкa и вo живo дa нaпрaви пoгoлем чекoр сo штo ќе ме oмaлoвaжи и декa не му е дoвoлнa мoјaтa љубoв и внимaние.
     
    На lilo, Victorian, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  12. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.531
    Допаѓања:
    59.365
    Во свет каде комуникацијата помеѓу партнерите не ретко е онлајн поради работа во различни држави, ваквото неверство за мене е на исто рамниште со физичкото. Најверојатно не би преминала преку вакво нешто, нашата врска мора да отишла во премногу лоша насока доколку дојде до ова.
     
    На lilo, An-na, Abeja и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.053
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Секако дека да. Болдираното.

    Разговор... Ако некој се сака и почитува, тогаш не може таков однос со друг... Ако се појави друг, тогаш тоа значи дека чувствата и почитта заминале во неповрат.

    За импликациите не знам... Знам дека не сакам да сум вишок и на место каде не сум пожелна, така да од разговорот се би зависело. Можеби не може да се стави на ист ранг со физичкото изневерување, но е тука некаде, затоа што е емоционално неверство, што е исто така гадна работа и значи губење на довербата и паѓа во вода се што се градело толку време...
     
    На Таа Сум, Joi, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Абе какво неверство...нема физички контакТ:D
     
    На Роберт 7, diskreten32, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Мој човек :D
     
    На Роберт 7, diskreten32, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    си наоѓате изговори за гревовите :rofl:
     
    На _Schmetterling_, Роберт 7, honey.11 и 13 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175

    Зафркавајте се вие :)
    Јас уште стојам на то, дека од искреност, нема поарно :l:
     
    На lilo, Alisa22 и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Од мене поискрена здравје:D
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Со партнерот госпожа! :* :D
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    На него мислев:!:
    :*
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.