1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висината и самодовербата

Дискусија во 'Психологија' започната од Monce89, 3 јули 2010.

  1. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Јас сум 1.74 и за мене е добро,но кога носам високи потпетици дечко ми се буни ми вели треба помала да бидеш од мене а не како мене,а инаку тој е висок 1.85 .Не ми претставува комплекс висината и не се замарам воопшто со тоа.
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Порано, некаде во 5-6 одделение имав комплекс заради висината. Ми се потсмевнуваа затоа што сум била ниска, а јас тоа си го земав за срце и често знаев да се расплачам. Сега не дека сум нешто премногу извишена, само 159 сум висока, но сега сфатив дека не е важно колку си висок туку тоа што го поседуваш внатре во себе. Сега кога некој ќе каже дека сум ниска, јас тоа гордо го прифаќам, и понекогаш знам да направам шега на моја сметка. :lol:
     
  3. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Јас сум 158 :worried: ....А мо=да ке пораснам уште 2 цм и ништо повеке......ама тоа не ми е некој огромен проблем иако малце ми смета....имам работи што повеке ми влијаат на самодовербата
     
  4. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Јас сум дефинитивно над просекот :) Висока сум 182... си ја сакам висината и си го сакам телото со доооолгите нозе.Но тоа не е така одсекогаш, кога бев мала имав комплекси зашто бев многу висока и многу слаба.Никогаш не поминувам незабележана каде и да одам, а право да ви кажам за викенди си носам и попетици па станувам 190 :lol: баш ми е интересно, сите ги гледам од високо... Но кога би можела да бирам искрено би сакала да сум пониска барем 5-6 сантима, но се е до гените... Цела фамилија сме високи, но јас од женските највисока :wasntme:
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    немам никаков комплекс, некако таман си се осеќам висока, 168цм
     
  6. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    можеби сум илиниска сум споредено со другите на моја возраст 167 но немам комплекс и горда сум на тоа. затоа што ммногу невкусно делуваат ниск луѓе кои имаат комплекс.

    високите ако се премногу слаби - неубаво изгледаат
    ниските ако имаат комплекс т.е се нервираат дека се ниски - неубаво ке дејствуваат на другите

    високите знаат да бидат убави ако се со средна дебелина и ги нагласуваат нозете
    ниските знаат да бидат убави ако се облекуваат слатко и детско, нежно и внимателно

    не е важна личноста ако знае да се направи или третира, тогаш е убава и во очите на другите но треба да има и многу многу карактер било каква да е.
     
  7. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    Леле ! Блазе тебеее !! Јас сум 177 ама сакам уште 3 ! Збесната сум. И и мене баш ми е убаво кога ги гледам сите од високо :D и тоа што рече дека не поминуваш незабележана ;) а и гордост ми е кога некој ќе речи "ааа високата" :$
    Дај ми Боже уште 3 цм !!!! :D
     
  8. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    висока сум 176цм и доста ми се.. :)
     
  9. melanie27

    melanie27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    255
    хммм...јас сум 180см и не се жалам многу, ама понекогаш кога носам штикли се осеќам како бандера :P најмногу користи висината кога сум во некоја гужва...секогаш дишам чист воздух. :rock:
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    и јас сум ниска и воопшто не ми смета на самодоверба,напротив ја имам и повеќе од доволно. Вистинската личност плени со харизма,а не со изглед :)
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Комплексите се зезната работа.Штета што луѓето се оптоваруваат со такви работи дали си плус минус некој сантиметар аман,природа е,гени се .

    Битно е да бидеш човек,џабе е целата физичка убавина на овој свет ако душата ти е затруена,е од тоа треба да се плашиш а не од недостатокот на некој сантиметар.

    И на крајот на краиштата ако си ниска,тогаш има нешто друго што те истакнува повеќе и те прави убава на свој начин.Според мене висината е далеку од мерило за нечија убавина ;)
     
    На la-chicka и Annath им се допаѓа ова.
  12. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.832
    Убавината е во срцето а не во физичкиот изглед-тоа само површно е
    165 сум си висока и не викам дека сакам ни повисока ни пониска да сум
    таква сум каква што сум и си сесакам
    подобро 10 луѓе околу тебе да те сакаат поради карактерот отколку 500 поради изгледот ...
     
  13. ocajna93

    ocajna93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8
    Луѓе вие се жалите затоа што сте високи 160 цм?А јас? Леле висока сум 178 цм и верувајте тоа мене ми претставува голем проблем..неможам да носам штикли затоа што сум највисока од сите а башка тоа и од мојот дечко сум повисока..па размислете..немојте да си создавате комплекси, затоа што кога би биле на мое место не би ви било сеедно..имам 17 години и сеуште немам облечено штикли затоа што се срамам ;( :(
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    Самодовербата е најбитна :) Од сите другарки сум една глава повисока и порано многу се нервирав поради тоа...Јас сум висока 175..Значи прилично височка :) Некои што ми љубоморат на тело и висина ми викаат жирафа...Не ги ставам ни на крај памет...Имам убаво тело,добра висина и не се замарам..А и таман сум со дечко ми :inlove:

    Воопшто не ми е гајле за другите што мислат каква сум на штикли...За излегување сум редовно во штикли,уште повисока и појака..Туф ама си се преценив :D
     
  15. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    Ја имам истата висина и истата воздраст но го немам истиот проблем, баш напротив сакам да сум повисока(поточно 185 :) ).Ама сега толку израстив,здравје.....

    Не би требало висината да е поврзана со самодовербата. Да, постојат луѓе кои си набиваат комплекси дека се премногу високи или пре ниски. Секој треба да се сака и прифаќа онаков каков што, за го сакаат и да прифатат другите.
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    јас не сум ти некоја висока девојка средна сум и немам баш комплекс околу тоа,на фак. сум нон стоп со една колешка која е две глави повисока од мене но не ја губам смодовербата кога сум со неа па да се чувствувам како џуџе.....самодовербата плус ми се зголемува кога сум си топ средена и добро облечена...тогаш и да сум најниска мојата смодоверба ми е на ниво,не патам од тоа дали сум ниска или висока..... :wasntme:
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.095
    Пол:
    Женски
    Имам дури и преголема самодоверба кога станува збор за изгледот. Иако сум мала 157,8 воопшто не ми пречи. Имам таков од што каде и да поминам не останувам незабележана. Може звучи не скромно, но така е.
     
  18. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    644

    Со исправено држење може да се постигне некој сантим плус :?:
    Би можела да се обидеш со пилатес, во секој случај нема да ти шкоди :)
     
  19. Kristinche23

    Kristinche23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    4
    1.83 многу ми е убаво :l: за една и пол година пораснав 12цм :D
     
  20. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Вие ниски,а јас што да кажам,13 години а 170 па ако не сум висока...Од мајка ми сум дури повисока :D
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.