1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висината и самодовербата

Дискусија во 'Психологија' започната од Monce89, 3 јули 2010.

  1. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас сум висока 166 и висината ми беше комплекс во прва година средно и во втора.
    Братучетка ми ми наби комплекс, ми велеше ти бидејќи си висока не можеш да носиш штикли, а јас сум ниска и можам и балетанки и штикли. Во балетанки и патичиња сум си малечко и слатко, а во штикли сум згодна.


    Е жими .!. :swear:

    Станав патетична на квадрат. Капев на google за да проверувам колку се високи некои познати ѕвезди. Mногу се радував кога ќе видев дека се повисоки од мене, а сепак носат штили. Tоа го сфаќав како одобрување на тоа јас да носам високи потпетици. Секој ден, околу година и половина по ред, проверував кој колку е висок по сто пати! :!:

    Сега си носам и тоа и тоа. Имам 13ка штикли и не се замарам дали сум повисока од сите, па дури и од другарите. Сакам високи момци, и важно ми е да не сум повисока од него само, за другите ич не ми чуе. :D
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. QueenB

    QueenB Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    49
    :) Ani-b ние сме значи на иста висина ;) порано имав мал комплекс но сега речиси не ни заприметувам, сите околу мене се високи со исклучок на некои другарки кои тие си имаат комплекс со тоа што се многу ниски, па нека си одат по штикли тога[, мене во патичиња ми е најудобно, ама и супер ми е во штикли за излегвање +10цм , 183!!! :rofl:
     
  3. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    14 години 1,72 си имав многу комолекси и згора на тоа 52 кг. не сакав да носам тесни пантолони ова она а фустан немаше никакви шанци а сега си му ја уживам и си кулирам многу ми е гајле ... а толку многу сакав да сум барем 5цм пониска
     
  4. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Порано си имав коплекс дека сум премногу висока бидејќи сите околу мене се пониски ама ми помина тој период. Точно е дека неможам (несакам) да облечам повисоки штикли + дека дечкото што ми се допаѓа и не е нешто повисок, ама не ми смета премногу :D кој и да пати од овој коплекс со тек на време ќе му помине
     
  5. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    а другарка ми од одд? 174 а 52 кила..и знаеш што телото и изгледа совршено...значи висока е и има издолжено тело ни грам салце ( вишок а воопшто не изгледа анорексично ни па преслабо) фармерки и шорцеви и стојат преубаво заради долгите нозе...па и она е како избацена ако е за така но на подобро..сите ние сме ниски ок скоро сите од одделението и сите сакаат како неа да бидат...100 посто ти се љубоморни ако се фалат со работи како можам и штикли и балетанки затоа што не си превисока туку таман...
     
    На Lovy1 и Rose96 им се допаѓа ова.
  6. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    И што да кажам јас со мои 159????? Па пак си викам имам поголема предност од оние високите. Можам колку сакам висока штикла да облечам. Да не ме сватат погрешно високите немам ништо против нив.
    Јас од 1ва средно до 4та пораснав дуриии пола сантим. Така да до некаде 18 години има шанси.
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.051
    Допаѓања:
    20.749
    Пол:
    Женски
    Јас сум 160 :) кога си фатив дечко прв пат (и сега ми е уште истиот :D ) многу си имав комплекси оти тој е висок 185 некаде и нон-стоп носев високо 10-12 см. Сега повеќе не ми е гајле и не се губам покрај него не е толку голема разликата во живо :rofl: А многу сум мерак за високи потпетици само над 10см купувам и навикната сум да ги носам не ме болат ни нозе ни ништо и многу ми е пријатно со мојата висина ;)
     
  8. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    висока сум 166 негде ама сакам уште маалце да се извишам, баш сакам да бидам висока. Мислам дека висината и самодовербата немаат некоја врска бидејќи 70 % од моите другарки се многу ниски а тоа го сваќаат како предност и се гордеат на тоа. :!:
     
  9. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    ми ја подигна самодовербата сега :*
     
  10. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Јас 173/4 и за искачање обавезно штикла над 10 цм.Сите другарки се пониски и ми велат дека штрчам. |( И во почетокот ми беше многу глупо.Се осеќав лошо.Дечко ми беше понисок,не зезаа за тоа,но раскрстив со него и сега штикла не ми бега од нога. :rofl: А за тело неможам да се пожалам... 55 кг и не е баш многу.Не изгледам премногу слабо,сите ми велат дека сум многу згодна,но мн ретко од женска страна. А и да додадам дека високите потпетици се наменети за женскиот пол !!! Не за ниски или високи.И мислам дека тие што зборуваат дека висока девојка не треба да носи штикли,само љубоморат.Така да слободно носете и чувствувајте се убаво. ;)
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас сум висока точно 1.70, доволно е, но ете јас понекогаш потајно си посакувам и некој сантиметар висина плус. :$
    Но сепак не се жалам. Висината никако не треба да влијае на самодовербата. :!:
     
  12. dreamless

    dreamless Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    http://notformen.mk/celebrity/stil/5403 ... -dami.html
     
  13. kumalisa

    kumalisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    74
    па ја сакам да сум пониска, 160 цм сум и коа ќе облечам штикли 10ка пола од машките се пониски од мене или колку мене :| или не дај боже да има некој висок колку тебе , за штикли ќе сонувам :(
     
  14. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    И јас сум ниска (158cm) па што, не викам дека не би сакала да бидам повисока, но тоа е мајка природа и не ми смета. На крај краева фала богу постојат штикли. Како што можете да видите на линков дадени се некои од познатите личности со ниска висина, но тоа не ги спречило да бидат успешни во животот. Бтв висината воопшто не им пречи денес да бидат прогласувани за најубави и најзгодни.
     
  15. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    Јас сум висока 1,75 и сум задоволна. си носам штикли, со висина до 10 см, не повеќе бидејќи не го бидува :lol: иначе си немам некој комплекс дека сум многу висока туку баш мислам дека ми е супер..дечко ми е повисок од мене 12-15 см и ко ќе ставам штикли не сум повисока од него.
    во основно навистина се мразев оти бев највисока од сите и знам многу грдо се осеќав :rofl: тогаш навистина немав самодоверба, но сепак мала сум била.
    сега сум горда на висината и можам да кажам дека на моменти поради висината имам повеќе самодоверба.
     
  16. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    167см сум висока но би сакала барем усте 3см да бидам иако според килограмите сто ги имам ми е идеална висината :) па така да не се оптеретувам многу со тоа, биле или не уште некои сантиметри не влијае на тоа колку е човек срекен!се чувствувам удобно кога си носам и патики и високи потпетици 10см :D
     
  17. mishulence

    mishulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    16
    Јас сум околу 159,160цм не сум се мерела одамна.Како и повеќето девојки и ја си се "тешам" постојат штикли :D
    Не ми влијае на самодоверба,никогаш не сум имала комплекс со тоа,баш напротив знам да си се носам со висината....не за џабе викаат- сите убави нешта идат во мало пакување :lol:
     
  18. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Ниска сум бре и јас, па не си набивам комплекси со висината.

    Тоа е мајка-природа и јас не можам ништо да променам. Тренирав и кошарка и сантиметар можеби се извишував :| , не ми помагаше спортот и сеа си се помирив со тоа.

    Ах што сакам и јас да бидам некоја 1,60, ама си останав десет сентиметри помалку :tmi:
     
  19. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Висината не е битна. Јас сум висока 1.67 и ок сум си не се жалам.
    Па и на штикли доволна ми е висината, носам високи штикли и сум задоволна. :)
     
  20. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    ја имам таа привилегија да сум висока 1,75 цм. и планирам уште да растам, хехехе :D имам само проблем со наоѓањето на дечковци :D :D посебно кога ќе ставам штикла 10 :P
    И имам доста голема самодоверба, си го сакам моето тело и долгите ми нозе :)