1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висината и самодовербата

Дискусија во 'Психологија' започната од Monce89, 3 јули 2010.

  1. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Јас сум висока 1,71 и таман ми е :D :D Си носам високи штикли, просто ги обожувам.. Комплекси немам ниту висината влијае на мојата самодоверба.. Се си има свои предности и маани.. Важен е карактерот :D
     
  2. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    А јас на 13 години ја имав истата висина ;) И сите ме правеа кула |( мајка ми пак ми вели ти на 180 ќе си и еве ме после 5 години со скромни 178. А баш планирав повеќе да растам :D :D
     
  3. Diamond

    Diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    181
    1.74 и баш ми одговара со тежината...не сум она претерано слаба...
    А за самодовербата..хмм..па се двоев од другарките(во висина) и ми беше малку незгодно, ама па сеа кога ќе видиш дека високите женски се по впечатливи (без навреда ве молам), се чувствувам многу подобро..а моите пониски другарки.....паа они сега се би дале да ја имаат мојата висина :lol: :D ее колце е се врти...кога ми беше мене незгодно што бев повисока сите други си се прчеа со својата "нискост" :lol: е па сеа мене ми е редот да се "Прчам" со висината :D ве молам не сакам да навредам некоја пониска девојка...сакам само да кажам како ми беше кога се двоев од моите пониски другарки кои секогаш ми викаа лееелее највисока си, леееелеее колкава си, лееелее па уште штикли кога ке облечеш..хахахах а сеа се би дале да се високи како мене :P :lol:
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    висока сум 1.60 не е дека не сакам да бидам повисока ама со високи потпетиици го добивам тоа што го сакам :lol: :lol:
     
  5. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Уф висока сум 1.80 (може и повише) и имам голема самодоверба. Носам и високи штикли, висината не ме попречува, така уште повеќе си ја истакнувам фигурата. Висинава не би ја променила за ништо на светов :D
     
  6. Lov3

    Lov3 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.886
    Висока сум околу 1.65 см. Не би било лошо да пораснам уште едно десеттина см. :D
    Немам комплекси во врска со висината. Во класот сум втора по висина од женските. А богами, не сум којзнае колку висока. :?:

    Една феминка спомна:
    Ниските девојки кога ќе облечат балетанки или патики се слатки и нежни, а кога ќе облечат штикли се диви.
    Но, високите девојки кога ќе облечат штикли се подиви :P
    И ниските се убави и слатки, но долгите нозе на високите се ќејф за гледање. :D (и за женски, не само за машки) :D
    Е така.
    Се надевам никого не навредив со ова мислење, без разлика дали е висок или низок. Сите сме убави. ;)
     
  7. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Јас сум отприлика 175цм. висока, но ова се мерев пред некоја година. Порано имав проблем, бидејќи ми се потсмеваа дека сум била многу висока и тешко ми беше тогаш, но сега гајле немам. Некои велат на високи девојки не требало да облекуваат високи штикли, како не. Обично и ме нервираа коментарите кои ги добивав од типот: Многу си висока, па како зет ќе најдеме. :yawn:
    Туку тоа и високи и ниски девојки, сите си се посебни на свој начин. :)
     
  8. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Вчера се мерев - 163 цм. :) :) :) Ептен се израдував,бааѓи сум пораснала од лани. Мајка ми е 160 цм,тато 170...јас - средна. Баш ми е убаво,не сакам повеќе да растам :D Од секогаш сум сакала пониски девојчиња,послатки ми биле,што знам.
    Сепак,секој си е убав на различен начин,висината нема некоја голема улога сепак :)
     
  9. shakira777

    shakira777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    женски, дај кажете ако знаете некој пример кај што некој има пораснато после 17 години, да ме утешите -) знам дека висината не треба да ми влијае врз самодовербата, НО што да правам кога не се чувствувам убаво на оваа висина, кога сум на штикли е веќе нешто друго но немам намера да бидам на штикли повеќе од еднаш неделно или сл... Висока сум 163цм што не е толку застрашувачи ама едноставно воопшто не можам да се чувствувам исполнето со оваа висина ( можеби затоа што сум најниска во друштво? )
     
  10. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Шакира, јас сум 154см. Кајли и Мадона се толкави. Самата Шакира е мислам пониска и од мене. После 17 години не верувам никој да е нагло пораснал, ама самодовербата може да ти порасне и да се чувствуваш исполнето.
     
  11. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Немам потреба од коментирање на темава, :) и дефитивно се препознав во Многу си висока, па како зет ќе најдеме. :D :D
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Јас сум ниска (едвај 160 см :lol: ) но не би рекла дека тоа ми е некаков комплекс и не ми влијае врз самодовербата! Се имам прифатено таква каква што сум и баш ми е гајле дека некој друг бил над мене во висина! 8) Мислам дека високите девојки се многу позабележливи на прв поглед од пониските но засега тоа не ми повлијаело врз самодовербата и не сум се почувствувала непријатно поради тоа што сум пониска од другите!
    Имам другарка која е многу висока и гордо си ги носи своите 183см па јас покрај неа би требало да се осетам засенето ли?!?! :^) Штознам... знам дека се привлечни и забелжеливи со нивните долги нозе, но си имам и јас свои квалитети :!: и одсекогаш сум била добро прифатена и во друштво, не сум имала проблем во контакти со машки и сум имала доволен број додворувачи! Тоа би требало да значи дека не е до висината бидејќи нели едвај сум пораснала 160см :$ ! Познавам многу убави девојки кои се ниски а како што рeков се доста привлечни и убави! Затоа сметам дека висината не би требало да ја отежнува комуникацијата со луѓето и не смееме да допуштиме нејзино влијание врз самодовербата!
    Високите девојки се згодни и привлечни но дали така сите се осеќаат? Важно е човек самиот себе си да се почитува и сака, тогаш полесно ќе им биде и на луѓето околу него високо да го вреднуваат! Успесите во животот позитивно влијаат врз самодовербата на човекот,затоа не придавајте толку големо значение на висината!
     
  13. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Висока сум 160-162цм и тоа воопшто не ми е комплекс.
    Признавам дека некогаш сакам да сум барем сантим повисока ама тоа брзо ми поминува.
    Ми се допаѓаат повисоки машки, па затоа кога станува збор за штикли не морам да се замарам дали ќе сум повисока од него или не :D
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    И јас сум исто толку висока ;)
    Порано ми беше комплекс и тоа опасен ,но откако дознав колку по познатине фаци биле колку мене,дури и пониски,ми дојде како утеха.

    Најсилниот отров се чува во мали шишенца, зар не? :devil:
     
  15. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Висока сум 180цм и не ми е воопшто гајле, си имам самодоверба и што е нај убаво од се моето момче е 190цм, а јас си немам проблем за да носам високи потпетици :D .
    Порано се срамев затоа што мислев дека нема да можам да си најдам дечко кој ќе ми одговара, но сега тоа и не ми е проблем :) .
    Иначе моите другарки се многу ниски, и една од нив ми е братучетка, и ми се случи на излегување да не сака да отиде у вц со мене затоа што јас сум била многу висока, а таа е едвај 150 :О па не сум виновна што таа е толку ниска, кога мене не ми смета што моите другарки се ниски, тогаш има ли потреба нејзе да и смета :^) :^) ? Никогаш некого не би потценила заради тоа што е нисок , сепак сите неможеме да бидеме исти ... Поздрав мили феминки :*
     
  16. Monce89

    Monce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
  17. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Јас сум 155 па си немам гајле. Феминики уживајте, не набивајте комплекси заради тоа.
     
  18. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Висока сум 168 см. и сега немам комплекс некој ама и дечко ми е исто колку мене па сега не можам да носам штикли ама то е
    јбг
    а порано кога учев основно бев највисока во класот и некои од децата ми викаа дека сум била висока и ме навредуваја ама не му обрнував многу внимание и му враќав со иста мера ]:) и никогаш не сум имала некој комплекс со висината ;)
     
  19. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Висока сум 168 и сум причично горда на тоа бидејки сум средна висина и баш добро можам да носам и штикли и без нив .Инаку висината не е нешто на кое требаш да се срамиш тоа си ти ако си многу висока и си згодана ете ти шанса за модел ако си ниска па немораш да се замараш штикли и ете ти комфорт и можеш да фатиш и низок и фисок дечко и да не излгедате смешно :) ;) уживајте :makeup: :mm:
     
  20. parrot

    parrot Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    499
    173 cm и ок, таман ми се, дечко ми е многу повисок, 192 ама со штикли таман сме :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.