1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висока седиментација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од milickimk, 13 април 2013.

 1. milickimk

  milickimk Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Поздрав!Дали некој знае сто показува високата седиментација .Нормалните вредности се некде 15-20 а резултатите наши се 97 се осека омалаксано и има покацена температура. моментално е во болница на испитуване ама сто ке биде незнам :(
   
 2. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски

  Па јас колку што знам тоа е знак на некоја инфекција, вирусна, бактериска..
   
 3. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
 4. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  1.050
  Ве молам некој да ми одговори како се толкува седиментација 15/35 или 55/100?

  До сега се‘ што успеав да најдам дека нормални вредности се:

  - Мажи под 50 години – помалку од 15 мм/час
  - Мажи над 50 години – помалку од 20 мм/час
  - Жени под 50 години – помалку од 20 мм/час
  - Жени над 50 години – помалку од 30 мм/час -

  но ова 15/35 очигледно не е 15 за 1 час? Што е 35? Како се толкува 55/100? А како 15/35?

  Благодарам.
   
 5. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.363
  Допаѓања:
  2.470
  Пол:
  Женски

  седиментацијата се мери двапати на разлика од еден час. Односно пример во 8 часот е поставена пипетата на сталак и се бележи 0. после еден час се чита седиментацијата и се бележи тоа му доаѓа во 9. Па во 10 уште еднаш се чита и пак се бележи. 15/35 ја означува седиментација за првиот и вториот час. Првиот час изнесувала 15мм а вториот 35мм.

  се надевам ти разјаснив
   
 6. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.357
  Пол:
  Женски
  Како се викаа тие зелените капсули што ги даваа за висока седиментација?