Висока седиментација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од milickimk, 13 април 2013.

 1. milickimk

  milickimk Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Поздрав!Дали некој знае сто показува високата седиментација .Нормалните вредности се некде 15-20 а резултатите наши се 97 се осека омалаксано и има покацена температура. моментално е во болница на испитуване ама сто ке биде незнам :(
   
 2. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски

  Па јас колку што знам тоа е знак на некоја инфекција, вирусна, бактериска..
   
 3. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
 4. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Ве молам некој да ми одговори како се толкува седиментација 15/35 или 55/100?

  До сега се‘ што успеав да најдам дека нормални вредности се:

  - Мажи под 50 години – помалку од 15 мм/час
  - Мажи над 50 години – помалку од 20 мм/час
  - Жени под 50 години – помалку од 20 мм/час
  - Жени над 50 години – помалку од 30 мм/час -

  но ова 15/35 очигледно не е 15 за 1 час? Што е 35? Како се толкува 55/100? А како 15/35?

  Благодарам.
   
 5. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.306
  Допаѓања:
  2.438
  Пол:
  Женски

  седиментацијата се мери двапати на разлика од еден час. Односно пример во 8 часот е поставена пипетата на сталак и се бележи 0. после еден час се чита седиментацијата и се бележи тоа му доаѓа во 9. Па во 10 уште еднаш се чита и пак се бележи. 15/35 ја означува седиментација за првиот и вториот час. Првиот час изнесувала 15мм а вториот 35мм.

  се надевам ти разјаснив
   
 6. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.340
  Пол:
  Женски
  Како се викаа тие зелените капсули што ги даваа за висока седиментација?