1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вистинско име на форумите, место nickname?

Дискусија во 'Психологија' започната од I I, 13 февруари 2017.

  1. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Хахахахах леле исто! :rofl: :rofl: не да сум откачена кога ми е дојдено до тоа..кога ми фаќаат спој жичките :lol: кога се глупирам јас стварно се глупирам а кога сум заозбилена стварно сум озбилна(за некoи ствари сум строга) и отворена личност сум. И не ми е гаље воопшто и не ме засега кој сака и што сакаа нека мисли,ако сака и за ретардирана нека ме мисли ако сака нека ме вика и "онаа глупајцана од форумов!!" Па што де 8) Хахахахха :rofl: :rofl: не ми е срам од ништо и се си кажувам вистината,киксови,глупости тресење,незгодни дешавки,си се смеам на своја сметка итн...Пишувам тоа моментално што ќе ми текне.Кул ми е 8) И да ме познае некој од тука воопшто не ме занима јас сум таа и таква сум,ако ти чини хаххх ;)..Јас да,се шалам кога ми е до тоа,но немам лоша душа,да правам и да му мислам некому зло(тоа е подло и некултурно према мене).Но кога некој ќе ја злоупотреби мојата добрина знам веднаш да го ликвидирам од мојот живот.А што се работи за тука на форумот јас сум за,за да помогнам ако можам и колку можам некому но приватен живот да ме интересира :x никогаш не ми се десило некого да го демнам да го следам (како некоја некултурна) низ темите кој што сака нека си прави |(.Поточно јас не ги познавам ни тие каде што живеам не ме интересирало кој е и што е,а стално пак тие што ги интересирало за мене нешто лошо ми кроеле :nod: :| Така да такво понашање сељачко ми делува и во никој случај несакам јас да сум таков пример :!: А не ве паметам ни тука на форумов со кого се имам карано (а најмалку пак да му водам кимка некому и да го мразам)ниту пак паметам со кого сум била добра.Така да сите сте исто према мене.А и подобро е по здравје да не се мисли на лошото :makeup:
     
    На Βικτωρία и smb asr им се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Темава повеќе ми одговара на категорија Општи дискусии отколку овде...

    Зошто? Затоа што Фејсбук е социјална мрежа каде што, се знае, поставуваме лични податоци, лични слики, ги бараме своите пријатели (не за џабе кога ќе се најавиме, веднаш добиваме сугестија Пронајди пријатели.) Целта е меѓусебна комуникација, размена на мислења, споделување на дел од себе и дел од нашиот живот, преку сликите, чекирање, објавување активности (watching, reading, traveling to...) и слично. Instagram: може но и не мора да се напише вистинското име. Нема простор за дискусија, само слики.
    Е сега, на сајтови каде што предвидена е исклучиво дискусија, тука нема потреба од прикажување на вистинско име и идентитет. Форум и YouTube на пример. За да можат луѓето слободно да ги искажат своите мислења, затоа што кога нешто се искажува анонимно, полесно е. За кажување на некои работи луѓето може да се срамат или да се плашат.
    Форумот на некои им е како личен дневник кој може да го чита било кој, т.е. секој кој ќе го посети форумот. Нема опција за скриени и приватни мислења. Поради тоа, идентитетот на членовите е заштитен, односно имаат право да напишат никнејм кој не е нивно вистинско име.