1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини, витамински препарати и суплементи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од supergirl20, 8 март 2010.

  1. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    Биобран

    еве и јас пијам...ми рече гинекологот 3 месеци по 4 на ден.....тоа ќе ме кошта 25 ооо денари////се мсилев дали воопшто да ги пијам,дали ќе има ефект...еве сега почнав да пијам,ќе следам терапија како што рече гин.па ќе видам што ќе бид,е,само страв ми е да не биде залудно трошеље пари.....
     
  2. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Омега 3 ???

    Дали некој знае нешто за Омега 3?
    Ми беа препорачани како мултивитамини, не биле само за холестерол и маснотии...се трудам некој линк да пронајдам да прочитам нешто - сама сакам и искуство да слушнам.

    исто ми рекоа имало и Омега слим - кои помагале за слабеење.

    ако некој знае нешто, пишете.
     
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Омега 3 ???

    и јас ги пијам овие убави се за све http://rak.mk/index.php?option=com_cont ... Itemid=218
     
  4. london-girl

    london-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    56
    Омега 3 ???

    Ги пијам си ги земам на ленти и воопшто многу добро се осеќам,ми е појачан имунитетот.
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Омега 3 ???

    И јас ги пијам, ама само кога немам менструација, несмеело да се пијат кога си имала менструација :) :)
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Омега 3 ???

    zosto ne smeelo prv pat slusam?jas pijam i togas
     
  7. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Омега 3 ???

    Така ми кажа гинеколог, а не ми објасни зошто, било забрането да не сум ги пиела кога сум имала менструација.
     
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    фала за линкот, супер ми помогна
     
  9. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    [​IMG]
    дали некој ги има користено овие апчиња за зголемување на имунитетот?
    И колку чинат и каде може да се најдат?
     
  10. tea-21

    tea-21 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ЕКОМЕР КАПСУЛИ

    ЗДРАВО!! Сакав да прашам дали некој има искуство со екомер капсулие, какво дејство имаат, дали имаат влијание врз телесната тежина, и дали можат да ми помогнат со болките во коските, барав на интернет но не најдов доволно инфирмации, па сакав да се посоветувам со вас. :)
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Јас сакам да ве прашам за шумечите витамини.Отсекогаш сум си ги користела Мултибионта и оние на суправит,а викендот матичниот ми рече да не ги користам веќе биле штетни,во сите земји биле забранети :^) Искрено првпат слушам,ако има некој кој е упатен да ми објасни :?:
     
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Исто и јас имам слушнато дека шумечите таблети се штетни за пиење исто и цедевита,е сега појма немам зашто.......
     
  13. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Не се добри зошто немаат ни В од витамини,чист отров составен од боја, шеќери и вештачки ароми кои повеќе ќе ви нажтетат на организмот отколку што ќе ви помогнат.Исто и цедевитата гликозен сируп кој е слишен на аспартамот,средства за згрутчување,декстроза бои и што уште не. Подобро со прите купете си кило помаранџи или мандаринки отколку да си го труете организмот со вакви гнасотии. Ако сакате доплнително да внесувате витамини гледајте да бидат на природна база од проверен квалитет :hai:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    Blagodarenie na mama uste od mala imam navika da pijam vitamini,i pokraj nivnoto vnesuvanje preku ishranata.Otsekogas bev sklona kon nastinki i gripovi pa zatoa vo zavisnot od periodot,pijam najrazlicni vitamini i normalno ne site istovremeno.
    E sega imam edno prasanje ,citav na net i za dvata b6 i b12 i imam prasanje ,koj e sepak podobar od tie dva,najmnogu za stres,nervoza ,napnatost ? :?:
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Б6 ти е подобар за смирување. Б12 е круцијален витамин за создавање на еритроцити, односно, клучен витамин во спречување на анемијата, заедно со железото, фолната киселина и интринзик факторот од цревните ресички.
    Убаво е да пиеш Б-комплекс, ама Б6 се препорачува за смирување и опуштање.
     
  16. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132

    Пијам Б-комплекс , пред и за време на менструација. Но, сега со нередовна менструација, факултет и други некои проблеми , чувствувам поголема напнатост и стрес , па сакам нешто поефективно и појако.Благодарам за советот , ќе набавам Б6.
     
  17. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Јас пијам Дуовит за жени и Б комплекс. Во Дуовит за жени пишува дека вклучени се витамините B2 кои дневно задоволуваат 125 %, B1 - 100%, B6 - 70%, B12 - 100%. Имам намалена концентрација и имам прочитано дека б-комплекс доста помагале, па затоа пијам по 1 дневно (потребно е 2-3 дневно но не земам толку бидејќи пијам и дуовит). Можно ли е да се појави некој несакан ефект од преголема доза на одредени витамини, како исфрлање, црвенило и слично? Да ја зголемам дозата, да остане иста или?
     
  18. denivas

    denivas Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Про Лајв-пастили?каде во СКопје

    Ќе ве замолам!Дали некој знае каде можат да се најде Пробиотик Про Лајв-пастили(гуми за џвакање)

    Барав на 100 места во Скопјево но никаде нема.АКо знае некој каде има,ќе го молам да ме извести....
     
  19. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Про Лајв-пастили?каде во СКопје

    Во Зегин ги има
     
  20. denivas

    denivas Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Во Зегин ги има

    Прашав во зегин ги немаат.Некаде на друго место да не ги видел некој....