1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витилиго (кожно заболување)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од amajlija, 13 јули 2010.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Ја најдов случајно оваа страна на гугл.

    Искрено, ми дава малку надеж иако знам дека се’ е реклама. Да потсоберам пари и ќе нарачам од ова наместо од планираните витилиго таб. Пишува дека се органски и исклучиво од природни состојки, така што сигурно нема да ми се направи нешто полошо. Малку ме кочи тоа што е препарат за мачкање, а мене витилигото ми е на чувствителна област (околу очи, и често ми се иритираат), ама ќе пробам, кај сум фрлала толку пари, уште ова ќе го пробам :D
     
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Испитувања покажале дека гинко билоба ефикасно делува во спречување на ширењето на витилигото, но и за репигментирање на кожата.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12780716

    Јас мислам дека вреди да се проба, ако ништо друго вакви препарати има во секоја аптека и не се скапи како преценетите третмани кои покрај тоа што се опасни, не делуваат никако.
     
  3. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Витилиго на лице

    Вчера случајно забележав мали бели кругчиња над кокалчињата од каде што почлнуваат прстите... Мајка ми вели дека не би требало тоа да биде витилиго бидејки таа слушала од други дека тоа прво се појавувало на очите и на пределот околу ноктите но колку е точно тоа не знаеме... Има ли врска тоа на кое место ке се појави прво или кај секој е различно ???
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Мислам дека кај секого е различно, најдобро е да одиш кај кожен специјалист да ти каже со сигурност.
    Можеби ти се лишаи од сонце... мазна е целата површина на кожата или забележуваш промена на побелите делови кога ќе поминеш со рака?
     
  5. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Витилиго на лице

     
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Ако те боли и пече не би требало да е витилиго, освен ако не ти изгорело од сонце.

    Ако е бело, а пече, мислам дека не е витилиго затоа што тоа нема такви симптоми, кожата е обична и мазна на допир, нема никаква болка, само пигментот е изгубен кај витилигото.

    Ако дамките се црвени и изгорени од сонце, можно е да е витилиго па да пече поради изложувањето на сонце.

    Сега јас нагаѓам, најдобро ти е да си посетиш дерматолог.
     
  7. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Една моја другарка имаше.Одеше на третмани кај Дочка кои секогаш се покажуваа како успешни.Пробајте кај неа ако сте од Битола.Дерматолог е, може да ја најдете кај Камен Мост.
     
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    ^ Како мислиш секогаш се покажуваа како успешни?
    Повеќе пати го лечеше па повторно се појавуваше?
    Целосно ли и’ се повлече на другарката?
     
  9. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Витилиго на лице

    Да, секако ке посетам дерматолог...Инаку не ми е црвено туку само бело и кога ке поминам над него со прстот како што кажав ме боли малку и пече. Сепак да се надевам дека не е витилиго.
     
  10. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Одеше редовно на третмани што значи привремен беше ефектот но успешен,сепак.Во просек еднаш на 3-4 месеци.
     
  11. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Витилиго на лице

    Девојки сакам да ве прашам нешто... Да ен знаете да ми кажете што е леукодерма, дали е нешто слично како витилиго или???
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Витилиго на лице

    Леукодерма е губење на пигментацијата на кожата од различни причини (изгореници, алергии, различни кожни состојби). Витилигото е специфичен тип на леукодерма кое настанува без објаснување и видлива причина, значи без претходна кожна состојба која го предизвикала.

    Најчесто поимите се поистоветуваат, иако има мала разлика. Леукодерма и витилиго изгледаат исто, витилигото е леукодерма, но не мора да значи дека секоја леукодерма е витилиго.
     
  13. Daisy.E

    Daisy.E Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    57
  14. girlx3

    girlx3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    142
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

    Братучедка ми има,и отиде кај една докторка хомеопат. Она лечи со едни гранули те прегледува прво и после ти дава гранули кои ти одговараат.На братучедка ми почна пигментот да и се враќа полека полека..сега тоа белото и го снемува..фактичи и ги оживеа мртвите клетки..ама она отиде на почетокот уште кога не беше премногу проширено..и од кога ги пие гранулите она ни настинка не фатила..кога идеш 2 или 3 пат докторката ти дава гранули т.е она вика домашна аптека и имаш гранули за се..за настинка,температура,грип итн.
     
    На Inaya му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Daisy.E

    Daisy.E Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    57
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

    Ај прашај ја братучедкати како се вика докторката и број ако можеш да ми каже или гранулите како се викаат...
     
  16. girlx3

    girlx3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    142
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

    Ке и се јавам после и ке ти пишам во лп број :) Иначе гранулите неможам да ти кажам како се викаат зашто самата докторка ти ги дава не ги купуваш ти само плаќаш 2000 за прв преглед и после мислам на секој 2 или 3 преглед плаќаш по 1000 а гранулите не ги плаќа..и првиот преглед кога идеш трае 2 саати..се те испрашува дали некој друг во фамилија има,па други од што се болни ама букавлно се те прашува...има и еден пријател иде кај неа ама он иде за друго стварно женава е..немам зборови.
     
  17. kargo80

    kargo80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

    Те молам и мене прати ми го бројот од докторката, те молам, те молам ... и јас го имам сличниот проблем.
    Поздравче :)
     
  18. Daisy.E

    Daisy.E Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    57
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

    Kargo а ти што имаш користено? некој народен лек воопшто не ми е познат...и да ви кажам ова заболување го немам јас туку една моја пријателка кој многу ми значи...а таа воопшто не сака да зборува за тоа се срами а не зема никаква терапија....затоа сакам да слушнам од вас нешто што навистина помага па да и кажам да користи......
     
  19. kargo80

    kargo80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ


    Цинк и витамин Ц, но нема врска терапијата. Затоа и барам чаре натаму-наваму. Ако го дознаеш го дознаеш бројот од докторката за која пишуваше girlx3, те молам пиши ми во лична порака. Инаку мене за среќа не ми се појави на лицето, се надевам и дека нема, имам само на вевата страна по вратот, на левото раме, над левата града и под пазувата на левата страна. Но некако ми се подраширија последниов период. А го имам од лани и за првпат ми се појави кај вратот. Поздравче :)
     
  20. EliTo-d

    EliTo-d Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    VITILIGO (ВИТИЛИГО) КОЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

    Zdravo. Slucajno barav po forumov druga tema pa ja vidov ovaa i sakam da vi pisam na site.
    Mojata tetka ja ima istata bolest i od neodamna pocna da koristi edna krema od srbija i pocna da ima rezultati kako tockici i se javuvaat na belite fleki i se vraka pigmentot.taa ja naracuvase od ovaa strana pa ko ste zainteresirani proverete si ovaa e linkot pozdrav.
    http://ulmo-prodavnice.shopmania.biz/ku ... igo-157949
     
    На sagapo и Daisy.E им се допаѓа ова.