1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витилиго (кожно заболување)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од amajlija, 13 јули 2010.

  1. padova

    padova Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Vitiligo imam od mojata 7-ma.godina, sega sum 38 godisna. Znaci polni 31 god. Vo detstvoto ne postoese dermatolog ili nadrilekar vo togasna Jugoslavija i pola Evropa kade sto moite roditeli ne me odnesoa. Na kraj otidovme i vo Kuba za da se lecam so lekot koj se dobiva od placenta ( koj sega kako sto citam moze od sekade da se nababvi). No,ne deluvase. Se mackav godina i pol,tri pati na den pod infracrveni zraci i nemase nitu malku podobruvanje. Da napomenam deka togas na Kuba mi bese konstatirano deka 83% od teloto mi e zafateno so vitiligo. Slednoto leto majka mi istrazvajki sto bi mozelo da pomogne,go napravi slednoto: 1kg bel melen luk so 300-400gr melen magdonos. Seto toa zaedno go ostavi dve nedeli na sonce. Letoto cel mesec se mackav po 2 pati dnevno plus po 15 min na sonce posle toa. Za seto vreme(eden mesec) jadev po 1kg svezi morkovi dnevno. Za samo eden mesec mene mi se povlekoa 80% od flekite,vo rok od 6 meseci po zavrsuvanjeto. Da napomenam deka togas bev 14-15godisna i ne sfakjav deka mirizbata od lukot moze tolku da navleze vo kozata za da mirisa i cela godina po moeto zavrsuvanje so mackanjeto. Ne mozea nikogas povekje da me nateraat da pocnam so istoto. Sega velam za zal ama togas taka sum razmisluvala. Od togas pa do denes nikogas poveke ne mo se pojavija novi fleki nitu pak mi se sirea. Naprotiv se povekje i povekje se povlekuvaa,za da sega imam samo okolu 7% na teloto. Mozebi skoro 20 godini nemam koristeno nisto. Se pomiriv so toa i voopsto ne mi preci,duri me napravi i mnogu posilna licnost. Slucajno sega doznav za nekoja dr. Renata Vukadin od Hrvatska koja so mesanje na dve kremi izlekuvala 90 % od pacientite, Koga ke probam ke vi pisam za rezultatite. Vo megjuvreme koj e bo moznost neka ho proba lekot so lukot,nema da zgresi. Se najdobro na site.
     
    На Rose96, okcenzi, NESKAFE25 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.026
    Допаѓања:
    4.752
    Пол:
    Женски
    Имам бели дамки на рацете (во предел на надлактици) кои ми се појавија летоска на одмор, и првично мислев дека се лупам на тие делови од сончање, но бојата ми падна 50 % ама флеките си стојат.Инаку мене боја од сончање ми стои од еден одмор до друг бидејки одам по 2 пати летоска и потемнувам многу.
    Како и да е, сега се спремам за невеста и решив да одам на лекар, бидејки матичната ми спомна дека може флеките да се како последицана габична инфекција.Побарав упат за дерматолог и добив дијагноза leucodermia actinica.Докторката некако беше многу чудна, незаинтересирана, погледна 2 секунди и лупна дијагноза. Сега барам по интернет што всушност значи дијагнозата, и секако побарав од матичната да ме упати кај руг лекар.Што е најинтересно не ми препиша конкретна терапија, ми рече да направам маст со 30г салицилна киселина од 20%, 50г бекутан крема, по неколку капки маслиново, бадемово масло, чајно дрво, и изблендиран ориз или гриз од ориз, лимон со се кора и со магдонос и кремата да се утрлува во козата еднаш дневно.
    По мене чиста глупост, што мислите вие?
     
  3. plav

    plav Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите :)
    Баш ме интересирало и ги прочитав сите коментари.
    Значи пред се никој сега за сега не можи да докажи од што се појавило ВИТИЛИГОТО, дали било генетски,од исхрана, од нечистотии а до негде држи место и СТРЕСОТ...куп причини а за ни една точен одговор.
    Скоро пред 3-4 годинО забележав бела точка под половиот орган (од тестисите кон анусот)...почна страшно да се проширува, лекарите мислеа дека е некоја иритација па ме трупаја со креми...апослутно ништо од тоа.Пред 2 години забележав бели ситни точки на горниот дел од рацете (каде што е најблиску кожата до коските) страшно почнаја да ми се шират.Скопје на клиника кога ме виде докторката онака лабаво си го викна девојчето кое беше на пракса и му вика запознајсе со почетна фаза на ВИТИЛИГО...ми даде некои креми, ни се спречуваше да се шири ни ништо...во рок од 1 недела почнаја да ми се губи пигментот и покрај ноктите...почнав со ELIDEL крем ама немаше ефект, NEVITIL крем исто така...алтернативни медицини (Наум од Ресен, Скендер од Битола), апчиња капки, држење диети (4-5 месеци ми забранаја се освен овошје, зеленчук пред се моркови и цеден сок од портокал, за ручек морска риба)немаше ефект и мораше да се помирам со тоа, баш денес помислив да не има некое решение за ова шаренило па се заинтересирав малку...имало некој нов крем од Куба https://www.vitiligoorganics.com.au чинел околу 800-1000$
    Баш денес и бев кај Живко од Дихово-Битола, има слики од пациенти (нормално сликани се само местата од ВИТИЛИГОТО пред и потоа) на сликите имаше ефект само по траело година дена третманот...7 врсти на течности и креми (тој ви дава прирачник како да ги користите) баш ќе пробам...се запознав и со нутриционист кој се занимава со КВАНТНА МЕДИЦИНА, незнам дали сте слушнале за тоа, со сонда е снимањето и ја гледал секоја клетка на секој орган, па кажувал дали е генетски, за секој орган кажувал дали има диспозиција за некоја болест и итн...а пред сите работи мора да сватиме сите дека официјалниот лек уште го нема и дека кремови масти неможи да имаат голем ефект на кожните болести, проблемот е од внатре 100% сум убеден заради тоа што му треба време за да излези на површина.
     
  4. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски


    Vitiligo Organics кремот го има во Скопје веќе 5 години и чинеше нешто околу 7000 денари. Јас лично го користев но немав никакво подобрување.
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Во последниот месец кај мене има подобрување - се враќа пигментот околу едното око. Ќе прикачам слика кога ќе имам пристап до подобар апарат, со телефон пробав и не се познава.
    Не употребував ништо, само безглутенска исхрана. И убедена сум дека од тоа е подобрувањето.
    Кога пишав на темава прв пат откако почнав со таква исхрана, мислам дека пишав дека еднаш на месец или два си дозволувам нешто со глутен, чисто колку да не го навикнам организмот скроз без глутен. Повеќе од една година не го правам ни тоа, скроз сум без глутен и покрај тоа што се чувствувам подобро, има подобрување и кај витилигото.
    Не знам што друго да ви кажам освен да пробате. Бесплатно е, а може и кај вас да има промени.
    Дека скроз ми исчезна - не. Ама тоа што не се шири и малку од малку се враќа пигмент ми е повеќе од доволно.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Mene me interesira dali vitiligoto e nasledno posto svekrva mi ima vitiligo
     
    На aristevski5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски

    Наследно е. Прво што те прашува дерматологот е дали го има некој во фамилија. Но, не мора да значи дека некој ќе го наследи. Баба ми има но нејзините деца немаат од сите внуци имам само јас.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NESKAFE25

    NESKAFE25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    ;(;(
    Здраво.....дали ти исчезнаа белите флеки,дали беше инфекција?Ме интересира затоа што и мене ми се појавија бели точки на градите (99% мислам дека е витилиго ;() ама реков да прашам.Деновиве ќе одам кај уште еден дерматолог па ќе видам.
     
  9. aristevski5

    aristevski5 Нов член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Temava aktivna e?
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Па активирај ја, де. :)
     
  11. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    2.576
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што користел Хомеопатија за Витилиго? Искуство?
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Значи наследно е. Штета.

    Дали влијае на ерекцијата ме интересира?

    20181122_104030.png
     
    На GirlyGirly му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    ?
    Не. Нема никаква поврзаност.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. охриѓанка

    охриѓанка Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Здраво, и мене ми се појавија бели делови на кожата на различни места. Не сум отишла на лекар...сама си дијагностоцирав 8-|8-|8-| како што читав Витилигото е автоимуна болест каде што самиот организам ги напаѓа клетките на кожата. Најдов на интернет за коимбра протокол каде што се примаат големи дози на витамин Д, па ќе почнам тоа па да видам дали ќе има подобрување. Витамин е...не може да штети...
    https://www.coimbraprotocol.com/single-post/2018/08/23/Dr-Carlos-Bayma---Vitiligo
     
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Не смееш високи дози на витамин Д на своја рака. Да, може да штети. Особено на бубрези. Оваа терапија мора да е под надзор на доктор и со редовни крвни слики.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Здраво,
    Пред недела дена ги приметив овие бели точки кај рачето на син ми (2 и пол год е), на другото раче има само две. Слични такви има и на нозете над глуждови, кои му ги приметив после завршувањето на летото, меѓутоа мислев дека се некои белези од што имал струпчиња од паѓање и дека едноставно треба време да му поминат.
    Но како со што кажав, пред недела дена ги приметив и овие на раката кои сум сигурна дека ги немаше претходно.
    Го однесов на дерматолог, таа ги виде тие на раката и кажа дека на тие нема пигмент. Додека на тие на нозете кажа дека пигментот полека се враќал.
    Ни препиша крем декотал и кетоконасол, и да испитаме брис од нос и грло во случај да е некоја бактериија и витамин д да се испита . Утре ќе го носам за испитување, ама душава никако да ми се смири.
    Дали имал некој вакво слично искуство и дали мислите дека е витилиго? :(
    Го погледна до ламбата и по прстите на раката и по грбот и лицето но таму нема ништо.
    Ќе јс ставам сликата во спојлер.
    IMG_20210110_232718.jpg
     
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.026
    Допаѓања:
    4.752
    Пол:
    Женски
    Тоа може и да е габична инфекција, прашај педијатар
     
    На sweet.november му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Од каде да купам протопик, конкретно овој на сликава?
    [​IMG]
     
  19. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Лекарот кажа нема лек... повеќе морков да се јади