1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витилиго (кожно заболување)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од amajlija, 13 јули 2010.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Кај кој доктор бевте?
    Како е сега?
     
  2. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Бевме кај др. Магдалена Лукарова, тогаш работеше во Филип Втори во Струмица. Мастите кои ги препиша не беа ефикасни, витаминот Д беше добар а бактерија немаше. Во меѓувреме се преселивме во странство, често одевме на плажа летото па најверојатно од сонцето му исчезнаа, сега нема ништо.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Баш ми е мило
    Вашето не ми личеше на витилиго па сакав да ти предложам да го види Горица ама добро штом не сте тука и се е ок :)
     
    На sweet.november му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Inaya

    Inaya Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Ве молам ако може и на мене да ми дадете број од докторката. Син ми има витилиго.
     
  5. Inaya

    Inaya Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    Ако сеуште го имате бројот од докторката ве молам и мене да ми го пратите .Син ми има витилиго
     
  6. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki,
    Na mojata kerka 8 God i Kazaa najverojatno deka e vitaligo, na levo to oko celiot kapak I e pobelen, go zabelezavme kraj na aril kade sto otidov odma na Dr. (ziveeme germanija) dermatalogo reche nisto ne e(kade sto sega sum mn luta), posle 2 meseca otidov pak na dermatalog I mi rekoa najverojatno vitaligo, jas samata na internet kako chitam zaklucuvam deka e toa, mi dadoa krema da mackam sekoja nok, da gledam dali se proshiruva I da slikam.. Posle 2 mes kontrola.. E sega jas kako majka veke sum depresivna pod apcinja mn go dozivuvam stresno ova, ja gledam kerkami celo vreme so strav I go gledam teloto da nema na dr mesto, citav gledav sliki na internet I million filmovi mi se vrtat vo glava, da napomenam Kaj nea e na levoto oko, ocniot kapak I malku od strana agolot.. Moi feminki nekoi tuka napisale deka imat na ocite samo so godini, ne znaci ova pod difolt deka ke se proshiruva Kaj mojata kerka I na Dr oko ili. Pishete iskustva ❤️
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    само појачување на имунитет, може да стопира самп и да не се шири ,но нема засега лек.
    искуство 15 год.
    п.с. видете ооколу препони, половината,зглобовите.
     
  8. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zasega e na chniot kapak kkao malku da e proshireno pod okoto, koristime krema sto ja prepisha dermatalog, inache se pojavi pred 3? Meseci
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Прочиај за coimbra protocol
     
    На Sommer му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ve molam ako mozete segashno iskustvo da spodelete
     
  11. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ve molam da pisete povtorno vashe iskustvo dali seuste samo na ochi go imate
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Многу старо мислење сте ми цитирале, ама се сеќавам дека од ова не нарачав. Ништо друго не сум нарачувала, се' се ова непроверени производи, без деклариран состав и можат да бидат и опасни.
    Да, го имам само околу очи и е намалено од почетокот. Откако почнав со строга безглутенска исхрана малку се врати пигментот, но секако не е целосно повлечено. Тоа нема да функционира кај секого, но нема штета да се проба. Јас почнав поради други здравствени проблеми, но и тука имаше ефект.

    Ви ги читам и останатите мислења, престанете со таа загриженост и опседнатост. Иста беше и мајка ми, цело време да ме проверува дали имам на друго место, цело време сааамо за тоа зборува, па плаче, па депресивна зашто лелееее ќерка и' има обелен дел на кожата. Не е животозагрижувачка состојба, здравјето не и' е нарушено, изгледот е сосема во ред и самата ќе престане да забележува ако не се опседнете околу тоа.
    Најдобронамерно ви пишувам, имав страшни комплекси на почетокот и само покривав со шминка затоа што се направи big deal од тоа.

    Каква крема ви даде дерматологот? Колку што знам се' уште нема одобрен третман, но можеби нешто се променило откако престанав да барам решение.
     
    На see.emily.play и Spidy им се допаѓа ова.
  13. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Fala vi na odgovorat, kremata koja I ja prepishaa ovde e takrozem, Dr reche najmalku godina da ja stavame, dali kaj vas se pojavi prvo na ednoto oko pa posle na drugoto ili istovremeno, posto kerkami go ima samo na ednoto oko ocniot kapak I kako da zabelezuvam malku I e proshireno,se molam da ne se Shiri, znam deka ne e ubavo da se opsedne covek no periodov citam dosta, najdov deka dosta dobri kremi se vitaligo organics, vitix gel, Bella aurora, ali sepak se e individualno
     
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Одеднаш се појави кај мене околу двете очи.
    За тие креми што ги гледате на Интернет, сега ќе почнат да ви излегуваат безброј реклами и за нив и за други. Ниедна не е проверена и одобрена. Се' е само реклама, сликите се фотошопирани, а споделените искуства се лажни, само маркетинг кампања. Се надевам дека ќе помогне што и да одлучите да пробате, но консулитрајте се со доктор. Сепак е мало дете.
     
  15. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Da sekako deka ke razgovaram so Dr. Se e mozno za pusti Pati, znam deka e individualno no vie imate samo na ochi kolku godini veke I na drugo mesto nemate taka..
     
  16. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo znam deka e mnogu vreme pominate, ali ako moze da spodelete iskustva dali vi e povlecheno vitaligo to, kerkami isto ima na leviot kapak, fala odnapred
     
  17. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има порачано кремата од србија на vitlab заедно со прирачник е и дали помага. Моментално се мачкам со кортико и elidel и имам многу нови кафени точки
     
  18. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ne, jas za mojata kerka koristeme takrozem I polse 2 meseca na nekoi mesta na ocniot kapak ima pigment
    Kolku vreme ja koristete kremata I na koe mesto imate vitaligo
     
  19. Sommer

    Sommer Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Denes citav dosta za kremata od srbija, dosta pozitivni Kommentari, neka spodelat I drugite
     
  20. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Кортикото го прекинав после 2 месеци користење навечер,ќе продолжам само со Елидел но сега и наутро и навечер. Задолжителна ми е крема со 50 заштитен фактор и д витамин. Сега вклучувам и цинк една дневно.