1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана или права коса?

Дискусија во 'Коса' започната од tea4e, 11 септември 2012.

  1. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Мојата е права и ја обожавам. Особено кога ќе ја исфенирам, таа пак си е права. Виткана је ми стои баш во сите форми на виткана коса. После рибина плетенка, да, инаку не. Така да, од мене едно плусче за ПРАВА коса. :)
     
  2. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Mi se dopagja, iskreno, sakam takvi tipovi na kosa :)
     
  3. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Имам коса нешто измеѓу права и виткана поточно испрекршена но сум за да имам виткана коса, многу сакам да ми биде целата виткана :)
     
  4. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Сите што имаат права сакаат виткана,па така и јас :)
     
  5. sheficata46

    sheficata46 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    Имам слична коса како твојата средна хахах :D Инаку и мене ми се допаѓа и виткана и права, но да биде совршено исправена или извиткана и да ти стои! 8)
     
  6. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    Права
     
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека права . :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Мојата е права и само права коса ми стои убаво. :)
     
  9. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Тие што имате права, а сакате виткана не знаете што сакате. И не знаете колку сте среќни што имате права коса. Само една недела да имате виткана ќе плачете и ќе си ја барате вашата права коса. Треба премногу нега за витканата коса. Јас имам виткана, односно не многу виткана, повеќе ми е таласеста. Од пола надоле ми е виткана, а горе не. Ама сепак треба доста внимание да и' посветам. Вие мислите така е тоа, само ќе ја измиеме и ќе излеземе и локните сами си се прават такви. Јас имам локни ама ако не ги третираш за пола саат се растураат, не е така тоа. Триста регенератори сменив, триста маски, масла, капки... Да најдеш соодветен третман за виткана коса не е ни малку лесно. Не е баш едноставно. Додека вие со права коса ви е полесно, ја миеш, ја чешлаш, се суши, си останува права и крај. Ако сакате да ја извиткате, една пунџа и ете ти виткана коса. А јас ако сакам права треба цел ден да го потрошам со пеглање зашто имам премногу густа коса, плус виткана.

    Ама тоа е. Научив да си ја сакам. Не дека не си ја сакам. Научив што и' треба за да биде убава. Научив фризури што одговараат на мојата коса и тоа е тоа. Ама не е лесно. Одзема и многу време. Ми требаат најмалку 30 минути само за косата да ја измијам. А тек па после колку време треба да и' посветам пред да излезам. Косата секогаш ми била најтешка за средување кога треба да се оди некаде. Густа + виткана коса = проблем за цел живот. :worried:
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Има права коса, но секогаш кај врвовите ми се витка.
    Ако сакам виткана неколку сати 1-2 часа со фигаро ќе завршам работа.
     
  11. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    17.155
    Пол:
    Женски
    Најчесто повеќето имаат проблем да ја извиткаат косата и да го задржат тој облик, јас го имам спротивниот проблем - мака мачам да ја испеглам како што треба. :) Инаку природна косата ми е кадрава и прилично бујна, виткана само на краевите. И затоа најчесто ја виткам со фигаро, за 15 минути си имам фризура :)
     
  12. elebabbby

    elebabbby Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas imam vitkana, vitkana kosa i ne mi pretstavuva problem da ja odrzuvam. Ne koristam nekoi specijalni produkti za vitkana kosa, tuku ednostavo gi koristam onie sto gi imam. Vitkanata kosa ne e mnogu teska za odrzuvanje kako sto ostanatite mislat. :) :*
     
  13. CrazyCrazy09

    CrazyCrazy09 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
  14. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    мојата е ептен права,не ја пеглам како пеглана ми е,си ја обожавам :wasntme:
     
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Летово ќе ја носам само виткана.Неможам ми скурчи веќе да ја пеглам и фенирам секој ден. Вака виткана и можам да си терам 2-3 дена и плус поубава сум :$ Па ќе си го потшишам деновиве сега тоа изгореното и тераме. :rofl: :rofl: :rofl:
     
  16. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.036
    Пол:
    Женски
    Какво што е времево,таква ми е и косава :D Ако е влажно времево надвор,се витка те брановидна,те во локни,скрената е :D ,а ако е топло права е,инаку ми е шишана на степени,немам шишки. :)
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nina23a

    Nina23a Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    19
    Природно ми е брановидна или тако звана "прекршена", ни права ни виткана и многу си ја сакам :lol: . Секогаш ја носам различно, некогаш ја пеглам, некогаш ја виткам, некогаш кога ми е испеглана и кога ке заврне надвор, а сум излезена магично ми се прави виткана како 2во1 и така :rofl: .
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мојата е права дури и без фенирање или пеглање, ама некако многу повеќе си се допаѓам со виткана коса. Често ја правам со пена додека ми е уште водена, искуството ми покажало дека на тој начин ми се прават најубавите локни. :)
     
  19. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Права. :D
     
  20. lana666

    lana666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    55
    Мислам дека е подобра виткана коса бидејќи кога имаш виткана коса како да си правела фризура со часови, е сега многу е комплицирана и тешко се одржува бидејќи е густа и тешко се чешла... :D