Виткана коса долга или кратка ??

Дискусија во 'Коса' започната од a-queen, 2 декември 2013.

 1. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  2.125
  Пол:
  Женски
  Долга8)
   
 2. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  6.672
  Пол:
  Женски
  Долга дефинитивно (y)
   
 3. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.177
  Допаѓања:
  7.610
  Пол:
  Женски
  Мене кратка некаде до рамениците ми е посимпатично, послатко.
  А ако не е многу виткана туку такви нежни локни, без размислување боб фризурче. Многу убаво изгледа. :)
   
  На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jasna83

  jasna83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  5.781
  Пол:
  Женски
  Мислам дека зависи до обликот.
  Кога јас се ишишав,мене не ми се допадна како ми стоеше кратка виткана коса.
  Бев буквално како пуцвалче :lol:
  Но,сепак мислам дека долга виткана коса стои некако поубаво :)
   
 5. Incule

  Incule Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  Виткана долга
   
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.181
  Допаѓања:
  29.888
  Пол:
  Женски
  Цел живот виткана долга, би сакала да ја шишам кратко до рамења ама немам храброст, убаво би било во случај да не ми се допадне кратка, да си ја вратам повторно долга :D
   
 7. NOVAVON

  NOVAVON Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  438
  Пол:
  Женски
  Пристојно долга дефинитивно.
   
  На Згодно Момче му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Crna Dama

  Crna Dama Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  1.610
  Допаѓања:
  19.349
  Пол:
  Женски
 9. Ноах-/

  Ноах-/ Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2017
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно долга..!! Јас имам виткана коса цел живот и ми беше ептен долга,откако ја ишиишав маки мачам со неа:punch:
  Плус тоа што бавно ми расте:sweat::sweat::sweat:
   
 10. Frose Nose

  Frose Nose Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
 11. Kohlensäure

  Kohlensäure Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  3.365
  Пол:
  Женски
  Долга и права :inlove:
   
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.086
  Пол:
  Женски
  Па кратка коса, над рамена, ми изгледа симпатично единствено токму виткана или брановита.
  Инаку, преферирам долга пред кратка, секогаш. Антипатично ми делуваат кратки, машкуданести фризури кај жени.
   
 13. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.642
  Допаѓања:
  28.419
  Пол:
  Женски
  Сакам кадрици безразлика дали се на кратка или на долга коса, на кратка ми изгледаат помладешки, шармантно, диво, на долга секси и елегантно. Кога ми беше пикси и ми потпорасна ја носев малку извиткана, сега често си ја правам на ситни кадрици и многу ми се допаѓа така.
  20170219_193216.png
   
  На koritsaki, Babushka, Anna-Banana и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Оленка*

  Оленка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  Многу зависи од видот на локните и густината на косата. Не секоја виткана коса стои добро кога е кратко, и не секоја виткана коса стои добро кратко. Особено грдо ми изгледа густа коса и ситни локни, па и уште плава да е изгледа ко нудли несварени.
  @1209 Прејака ти е косата aко ти се природни локните, имам идентично виткана коса како твојата и собирам храброст да се шишам баш вака. Инаку ја носам до клучните коски, пошто брзо ми расте некогаш ја пуштам долго и ми отежнуваат локните па ми е побрановита, натежнува косата.
   
  На Oxymoron и 1209 им се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.086
  Пол:
  Женски
  Сепак долга.
   
 16. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.642
  Допаѓања:
  28.419
  Пол:
  Женски
  @Оленка* фала ти, не ми е природна ваква, имам права коса, ама оти бев шишана скроз кратко и додека ми е у фаза на растење не можам ништо да и правам па ја виткам скоро цело време. Ама ми се допаѓа на ваква должина како ми стои делува природно, ако не ти е многу густа веројатно убаво ќе ти стои, собери храброст.
   
  На Оленка* му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Оленка*

  Оленка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  @1209 Браво, многу природно стои заради структурата на влакното, а и те видов на друго место деновиве, те замислувам плус со косава и доаѓам до заклучок дека ја имаш носено како дел од себе. Не стои на секоја девојка виткано, ако не знае како да се носи целосно. Летово изгледа ќе ја освежам малку, ми даде стимулација. :D
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.231
  Допаѓања:
  74.827
  Пол:
  Женски
  Со што ја виткаш косата? Ми личи ко да е виткана со оние гумени долги виклери, ми се допаѓа како изгледа.

  Јас обожавам кратка и малку брановидна коса, па најверојатно во лето ќе си направам боб како на Розамунд Пајк и ќе ја носам така. Такви бубачки ми влегоа во глава периодов. :)
  Имам слична боја (малку потемна), па ќе видиме што ќе ми кажат на фризер.
  [​IMG]
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.642
  Допаѓања:
  28.419
  Пол:
  Женски
  Мишелке со еден необичен метод кој р многу напорен :D ама единствен што дава ваков резултат, со молив и пегла. Многу убави и природни локни се добиваат. Моја препорака да не ја шишаш ептен како на сликава ото колку и да изглрда едноставно на таква должина многу тешко се добиваат вакви бранови. Верувајте ми за секоја должина можам да кажам предности и слабости оти последниве три години ја носев секако :D
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.231
  Допаѓања:
  74.827
  Пол:
  Женски
  Леле вака ја немам правено косата со години. :D Ќе пробам некогаш, фино изгледа на секаква должина.

  Инаку сум приметила дека кога ја шишам пократко, некако природно ми се витка косата сама од себе и добивам нешто слично на ова од сликата горе, па затоа сега сакам да пробам скроз рамна, без шишки од страна затоа што ми ја грдат фризурата кога е вака кратко шишана.
  Со малку стилизација би требало да биде океј, ама не правам ништо пред да се консултирам со фризерката.
  Да се порадувам уште малку на долга коса, имам доволно време сепак. :D

  Непишано правило е дека кога ќе ми порасне косата, со душа чекам да ја исечам што е можно пократка и кога ми е кратка, бројам месеци дури не ми порасне пак. :wasntme:
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.