Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.576
    Допаѓања:
    2.449
    Па вака имам виткана коса.. и користам детски шампон, бадемово масло.. и пена за коса од тафт плавата со портокалово капаче.. задоволна сум.. но сакам да сменам некој шампон..
    вие каков шампон косите за подобри локни, балсам?
     
  2. sanja-84

    sanja-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    zdravo...jas isto imam vitkana kosa, i istata pena od taft ja koristam, a sampon od gliss za kafeava kosa i mnogu sum zadovolna :)
     
  3. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    И јас имам доста виткана коса. Сум сменила повеќе шампони, и сите ми одговарале. Убава ми е косата и доколку не ми се обликува убаво тоа е поради пената. Можеш да пробаш некој шампон, по твој избор. Разгледај во маркетите, кој ќе ти се допадне, тој :D
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Вака сега: Јас имам ептен виткана коса (природно како федерчиња ми се прават). Се капам со Вош‘ен‘Гоу сами ради тоа шо не ми прави првут. А за подобро обликувае користам крем за коса Хоби. Супер е.
    http://www.alibaba.com/product-free...1&pt=10&newId=248171010&cids=null#breadcrumbs
    (користам од тоа со портокалово капаче)
     
  5. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    78
    Хипи а каде може да се најде тој крем?Зш не сум видела таков по маркетиве.И јас имам виткана коса и ме нервира кога нема убаво ми се обликуваат локните а пена не користам повеќе зошто многу крута ми станува косата..
     
    На interesna и elinela им се допаѓа ова.
  6. Tinnya

    Tinnya Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Девојки сакам малку промена во бојата на мојата коса. Имам светло кафена долга,бујна и кадрава коса, колку и да звучи добро сепак доаѓа лето и сакам малку да сменам ,да внесам свежина ..Имате ли некој предлог? да ми препорачате некои фризури и бои за коси кои ќе делуваат поживо за ова лето? покажете ми слики или нешто слично .. tnx однапред
     
  7. cakii

    cakii Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    18
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.998
    И јас имам многу виткана и густа коса често велам неможам да ја приберам. Ги користам од Авон шампонот и регенераторот за виткана коса и сум презадоволна. Не ставам дополнителни глупости. Доволни ми се овие 2 работи. Косата ми е супер и не ни помислувам на исправување.
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Лелееееее :o Коментаров дури СЕГА го читам. :worried:
    Јас го купувам од парфимерија.
     
  10. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски

    Јас исто го користам тоа со портокаловото капаче косата кога ја ке ја измијам внатрешните прамени ми се виткани а онака оддозгора ми е само бушава кога ке ставам од од Хоби ја врзам во пунџа онака невнимателно згужвано фатена и ја пуштам кога ке ми е сува...но витканото не знам зошто после неколку часа почна да ми опагат локните...помош?
    и ми стане само бушава како не чешлана со денови..
     
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.262
    Допаѓања:
    89.966
    Пол:
    Женски
    Кремава е преубава, ја користам месец дена, ама косата никогаш не ми била поубава. Инаку се мијам со шампон од коприва, оние обичните што се, 60 ден литар и ми е најубав, сум пробала баш се но не ми чинеа.
     
    На MirandaKerr и realna им се допаѓа ова.
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.815
    Мене ми беше екстремно виткана порано, сега ми е само густа и виткана првите два дена откако ќе ја измијам, и после ми опаѓаат локни :( појма немам со што ја упропастив, ама сите шампони ги сменив и пробав и веќе баталив, почнав да ја пеглам и фенирам затоа што немам живци.
    Ама ај ќе го пробам кремов што толку го фалите, ваљда ќе ја вратам формата.
     
  13. fantazzy

    fantazzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Извини,а ќе сакаш ли да ми кажиш од каде поточно бидејќи секаде го барав низ парфирмериите и сите велат дека прв пат слушнале за него :)
     
  14. SoLis

    SoLis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    и јас ке се вклучам во темава пошо и јас имам многу бујна и виткана коса, понекогаш неможам да ја смирам, па некои локни се растуриле при спиење па нервирање па ау !!
    сеа при бањање користам било каков шампон и ставам балзам од Aвон ADVANCE TECHNIQUES со плаво капаче....а ако сакате поубаво да ги оформите локните....мене спас ми се силиконски капки !! пробајте може ке ви успее :) ;)
     
  15. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Хоби може да се најде во рамстор, за во ск, а по другиве места не знам баш. го има по маркети ама :?: незнам... а инаку за скротување на локните може да ви помогне скоро секој крем за коса ... од нивеа ..од дав... и од тамо што друго има...! за тие со цврсто влакно(црнечко) :lol: може масло за коса ...овие што се бадемово,оревово,кокосово,чичково итн ама претпазливо со изборот зашто немаат сите баш пријатен мирис и треба да се пази со нанесувањето зашто ако се претера косата ќе ви личи на (не)миена место обратно! а може и со бебешко масло за тело! па така на сигурно убаво ќе ви мириса! :) и пена за коса, ко најдобро решение, ама не мора некој со голема јачина за да не изглеа ко гелосана косата. средна јачина е доволна!

    Ај поздрав мај крли френдс 8)
     
    На sonuvacka и fantazzy им се допаѓа ова.
  16. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Јас како мала имав многу виткана коса, како оние макароните ко спирали што се ми беше. Од прво одделение некаде почна да ми се исправува косата по малку, и сега ми е помалку виткана. Проблемот е што кога ќе ја измијам ако не ја испеглам или исфенирам добива форма на триаголник и во долниот дел е многу надувана. Исто така, ако воздухот е влажен, веднаш ми се витка косата и долниот дел се дува ;(
    Помирена сум со фактот дека никогаш нема да можам само да ја измијам косата и да ми биде супер како кај некои мои другарки, ама барем некој начин да има за полесно да ја обликувам и да не изгледа како триаголник :(
     
  17. BikkGina

    BikkGina Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Виткана коса...

    Женски јас иам виткана коса .. ако може да ми дадете некои сликички за фризури ама онака по едноставни да не се мн претерани... Фала Однапред :)
     
  18. sexybaby22

    sexybaby22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    22
    Виткана коса...

    Едноставно и убаво
     

    Прикачени фајлови:

    • 54505.jpg
      54505.jpg
      Големина на фајлот:
      21 KB
      Прегледи:
      700
    На BikkGina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. najmilo

    najmilo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    maska za vitkana kosa

    aj ke ve molam ako nekoj znae nekoja maska,ili nekoj domashen recept za poubav izgled na vitkanata kosa da pishe tuka tnx :D
     
  20. Olenka

    Olenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    16
    Јас знам еден рецепт за сјај на косата и го ставам кога не заборавам , има ефект , ама малце смрди.

    Се мешаат мајонез околу 1-2 супени лажици, во зависност колку ви е обемна косата и една жолчка од јајце. Се ставаат низ целата коса од корен до врв, ама така убаво да се напљаска :) нека постои половина час и измиете ја косата. Се става еднаш неделно. Поздрав :)