Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  Па вака имам виткана коса.. и користам детски шампон, бадемово масло.. и пена за коса од тафт плавата со портокалово капаче.. задоволна сум.. но сакам да сменам некој шампон..
  вие каков шампон косите за подобри локни, балсам?
   
 2. sanja-84

  sanja-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  zdravo...jas isto imam vitkana kosa, i istata pena od taft ja koristam, a sampon od gliss za kafeava kosa i mnogu sum zadovolna :)
   
 3. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  И јас имам доста виткана коса. Сум сменила повеќе шампони, и сите ми одговарале. Убава ми е косата и доколку не ми се обликува убаво тоа е поради пената. Можеш да пробаш некој шампон, по твој избор. Разгледај во маркетите, кој ќе ти се допадне, тој :D
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Вака сега: Јас имам ептен виткана коса (природно како федерчиња ми се прават). Се капам со Вош‘ен‘Гоу сами ради тоа шо не ми прави првут. А за подобро обликувае користам крем за коса Хоби. Супер е.
  http://www.alibaba.com/product-free...1&pt=10&newId=248171010&cids=null#breadcrumbs
  (користам од тоа со портокалово капаче)
   
 5. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  40
  Хипи а каде може да се најде тој крем?Зш не сум видела таков по маркетиве.И јас имам виткана коса и ме нервира кога нема убаво ми се обликуваат локните а пена не користам повеќе зошто многу крута ми станува косата..
   
  На interesna и elinela им се допаѓа ова.
 6. Tinnya

  Tinnya Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Девојки сакам малку промена во бојата на мојата коса. Имам светло кафена долга,бујна и кадрава коса, колку и да звучи добро сепак доаѓа лето и сакам малку да сменам ,да внесам свежина ..Имате ли некој предлог? да ми препорачате некои фризури и бои за коси кои ќе делуваат поживо за ова лето? покажете ми слики или нешто слично .. tnx однапред
   
 7. cakii

  cakii Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  18
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.902
  И јас имам многу виткана и густа коса често велам неможам да ја приберам. Ги користам од Авон шампонот и регенераторот за виткана коса и сум презадоволна. Не ставам дополнителни глупости. Доволни ми се овие 2 работи. Косата ми е супер и не ни помислувам на исправување.
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Лелееееее :o Коментаров дури СЕГА го читам. :worried:
  Јас го купувам од парфимерија.
   
 10. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.298
  Пол:
  Женски

  Јас исто го користам тоа со портокаловото капаче косата кога ја ке ја измијам внатрешните прамени ми се виткани а онака оддозгора ми е само бушава кога ке ставам од од Хоби ја врзам во пунџа онака невнимателно згужвано фатена и ја пуштам кога ке ми е сува...но витканото не знам зошто после неколку часа почна да ми опагат локните...помош?
  и ми стане само бушава како не чешлана со денови..
   
 11. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.365
  Допаѓања:
  69.606
  Пол:
  Женски
  Кремава е преубава, ја користам месец дена, ама косата никогаш не ми била поубава. Инаку се мијам со шампон од коприва, оние обичните што се, 60 ден литар и ми е најубав, сум пробала баш се но не ми чинеа.
   
  На MirandaKerr и realna им се допаѓа ова.
 12. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.778
  Мене ми беше екстремно виткана порано, сега ми е само густа и виткана првите два дена откако ќе ја измијам, и после ми опаѓаат локни :( појма немам со што ја упропастив, ама сите шампони ги сменив и пробав и веќе баталив, почнав да ја пеглам и фенирам затоа што немам живци.
  Ама ај ќе го пробам кремов што толку го фалите, ваљда ќе ја вратам формата.
   
 13. fantazzy

  fantazzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Извини,а ќе сакаш ли да ми кажиш од каде поточно бидејќи секаде го барав низ парфирмериите и сите велат дека прв пат слушнале за него :)
   
 14. SoLis

  SoLis Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  и јас ке се вклучам во темава пошо и јас имам многу бујна и виткана коса, понекогаш неможам да ја смирам, па некои локни се растуриле при спиење па нервирање па ау !!
  сеа при бањање користам било каков шампон и ставам балзам од Aвон ADVANCE TECHNIQUES со плаво капаче....а ако сакате поубаво да ги оформите локните....мене спас ми се силиконски капки !! пробајте може ке ви успее :) ;)
   
 15. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Хоби може да се најде во рамстор, за во ск, а по другиве места не знам баш. го има по маркети ама :?: незнам... а инаку за скротување на локните може да ви помогне скоро секој крем за коса ... од нивеа ..од дав... и од тамо што друго има...! за тие со цврсто влакно(црнечко) :lol: може масло за коса ...овие што се бадемово,оревово,кокосово,чичково итн ама претпазливо со изборот зашто немаат сите баш пријатен мирис и треба да се пази со нанесувањето зашто ако се претера косата ќе ви личи на (не)миена место обратно! а може и со бебешко масло за тело! па така на сигурно убаво ќе ви мириса! :) и пена за коса, ко најдобро решение, ама не мора некој со голема јачина за да не изглеа ко гелосана косата. средна јачина е доволна!

  Ај поздрав мај крли френдс 8)
   
  На sonuvacka и fantazzy им се допаѓа ова.
 16. Whatsername

  Whatsername Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Јас како мала имав многу виткана коса, како оние макароните ко спирали што се ми беше. Од прво одделение некаде почна да ми се исправува косата по малку, и сега ми е помалку виткана. Проблемот е што кога ќе ја измијам ако не ја испеглам или исфенирам добива форма на триаголник и во долниот дел е многу надувана. Исто така, ако воздухот е влажен, веднаш ми се витка косата и долниот дел се дува ;(
  Помирена сум со фактот дека никогаш нема да можам само да ја измијам косата и да ми биде супер како кај некои мои другарки, ама барем некој начин да има за полесно да ја обликувам и да не изгледа како триаголник :(
   
 17. BikkGina

  BikkGina Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Виткана коса...

  Женски јас иам виткана коса .. ако може да ми дадете некои сликички за фризури ама онака по едноставни да не се мн претерани... Фала Однапред :)
   
 18. sexybaby22

  sexybaby22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  22
  Виткана коса...

  Едноставно и убаво
   

  Прикачени фајлови:

  • 54505.jpg
   54505.jpg
   Големина на фајлот:
   21 KB
   Прегледи:
   697
  На BikkGina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. najmilo

  najmilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  3
  maska za vitkana kosa

  aj ke ve molam ako nekoj znae nekoja maska,ili nekoj domashen recept za poubav izgled na vitkanata kosa da pishe tuka tnx :D
   
 20. Olenka

  Olenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  14
  Јас знам еден рецепт за сјај на косата и го ставам кога не заборавам , има ефект , ама малце смрди.

  Се мешаат мајонез околу 1-2 супени лажици, во зависност колку ви е обемна косата и една жолчка од јајце. Се ставаат низ целата коса од корен до врв, ама така убаво да се напљаска :) нека постои половина час и измиете ја косата. Се става еднаш неделно. Поздрав :)