1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    И јас имам природно виткана коса. Многу е тешка за негување, навистина. И не ми е многу кратка. Не ја чешлам скоро никогаш, само пред капење. Ама затоа ми се прават многу тутки и многу се нервирам.
    Да се има виткана коса е најголем дар и прекрасен украс на косата. Ама што бара време и труд, си бара.
    Неколку пати ја имам исправено. Но, косата не си ја давам за ништо на светот! Знам дека има многу девојки кои се ќе направат за да имаат виткана коса. Ќе си го ценам она што го имам. А последиците од потрошеното време е тоа што со мерак ќе го носиш својот украс на косата. :)
     
  2. leptir1

    leptir1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0

    Се согласувам со тебе, да навистина е дар и тоа посебен, мене ми е посебно драго затоа што ми е наследство од татко ми кој е починат и кога сите ми велат ти си копија на татко ти, се гордеам, зашто кога бил млад имал таков рок стил знајте како топка и сите женски го мачкале со кремови од кеф што им било.
     
  3. buterfly.fly.away

    buterfly.fly.away Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    КАко мала имав виткана и плава , а сега ми е кафеава и брановита . КАко порано ми се витка само ако ја оставам сама да си се суши , така правам во лето ;) :) :D :*
     
  4. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Како мала имав виткана сега ми е брановидна , ама си ја обожавав како мала цееела ми беше локни :inlove:
     
  5. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Виткана коса...?Па...понекогаш сакам...! :!:
     
  6. em08

    em08 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    i jas imav vitkana kosa no neznam dali od peglanje ili drugo nesto pocna da mi se ispravuva da ne znaete nesto nekoja maska i krema sto moze kolku tolku pak da mi se navitka kosata :( :D
     
  7. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Како помала имав многу виткана коса, после ми се исправи и од 12 години пак ми се извитка. Во почетокот се нервирав, ја пеглав секој ден и трошев скапоцено време да ја исправам |( Ама после со тек на време решив да не ја пеглам и да ја оставам виткана. Па сега никој не можи да ме предомисли да се пеглам :tmi: Ем жешко е од пеглата, ја гориш косата и трошиш многу време. Имам доста бујна коса и долга, па ми требаше околу 1 сат да ја испеглам цела. И сега веќе неколку години не ја пеглам и почна конечно да биди сјајна и здрава. Пегла поќе :shake:
     
  8. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    До 4 години имав виткана коса. А сега ми целата искршена и исправена. :emo: Со што и да ја извиткам, локните ќе потраат 1 час, и потоа ќе се пуштат. |( Затоа само си ја пеглам. Барем да не се познава тоа искршеното, не за друго. :)
     
  9. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    И јас имам виткана коса. Со текот на годините не ми е толку виткана, но сепак е прилично многу. Долга ми е и густа и не би ја менувала за права коса ама баш никогаш. Не ми е тешка за оддрчување, што би се рекло, баш е пери-носи. Користам од најефтините шампони, оние од Алкалоид, 70 денари литар, каков било. Задолжително ставам балсам Генера, оној од кокос, 60 денари за 500 мл, и на крај од познатото Хоби кремче, чисто за форма на кадриците :) Во зима морам да користам фен, затоа што нема шанси да се исуши природно, а во лето ја оставам така, сама да се суши.
     
  10. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    и јас имам виткана ама не баш виткана не е ни виткана ни права и само ја пеглам за да заличи на нешто
     
  11. buterfly18

    buterfly18 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Јас имам премногу виткана коса и од аптека си купив Folten шампон и многуу е добар...
     
  12. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    И јас имам виткана коса и затоа ја пеглам одвај ја пораснав
     
  13. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Јас имам виткана долга коса и задоволна сум заради тоа. Повеќето што имаат виткана коса ја исправаат, а оние со права коса повеќе сакаат виткана. Речиси никогаш не ја чешлам (само пред капење), затоа што кога ке ја исчешлам изгледам побушава.
     
  14. Pixel

    Pixel Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
  15. LusijanaLusi

    LusijanaLusi Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11
    Еве за тие што имаат права коса и сакаат да ја навиткат без да ја оштетат :) Лесно и едноставно ...
    http://www.youtube.com/watch?v=CzJKdHglFck
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mimeeee

    mimeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    69
    дали знаете некои производи што ќе го намалат изгледот на испуфкана коса..имам виткана но посебно во есен кога надвор е повлажно во косата се правам како лав :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • Frizzy-Hair.jpg
      Frizzy-Hair.jpg
      Големина на фајлот:
      52,7 KB
      Прегледи:
      526
    На MerlinMonro8 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    За да не ти биде наелектризирана косата, треба да користиш линија на производи исклучиво за виткана коса и треба да знаеш со неа да манипулираш. Добра линија на производи за виткана коса имаш во ДМ за пристапни цени, а ако можеш и поскапа уште подобро, една феминка ја пофали линијата на Еуген перма.

    Една линија за виткана коса се состои од: 1.Шампон за втикана коса, 2.регенератор или маска и 3.крема, некои препорачуваат и пена за виткана но недава убав ефект на косата напротив ја прави уште поразлетана тоа знам од искуство бидејќи пената ја суши, а на витканата коса и е потребна влага, па затоа повеќе се препорачува кремата.


    1.Витканата коса треба пред миење убаво да се расчешла, бидјеќи после чешлање нема, ако сакаш добро да се дефинираат локните и така да останат.

    2.Откако ќе ја измиеш косата со соодветната линија, замотај ја во пешкир, но :!: не ја треси бидјеќи така се создава елетрицитет, доволно е да се замота во турбан и така да стои едно 3 минути да се исцеци вишокот влага и така правилно сами локните ќе се формираат, кога ќе го извадиш пешкирот таму каде што не е навиткана изгужвај ја со рацете и стави од кремата рамномерно низ цела коса.

    3. Сега времето е топло па најдобро е да не ја сушиш со фен, инаку во зима се препорачува сушење со дифузер и тоа на минимална брзина, а средна топлина.

    Јас вака ја средувам, а сабајле кога ќе станам малку ја освежувам со вода, за да се активираат прамените кои се опуштиле, за тоа има и спреј исто во “ДМ маркет„ ако ти се даваат пари, ако не може и со вода.

    Јас моментално ја користам оваа линија,
    [​IMG]
    многу е добра, а не е скапа;

    исто е добра, а евтина и на Хоби кремата за виткана коса, со портокалово капаче.
    [​IMG]
    убаво ги оформува локните и им дава цврстина, убав и здрав изглед.

    Горе доле тоа е околу виткана коса, секаде ја пишува истата постапака и сите истото го препорачуваат, ако најдеш подобро, пиши. ;)
     
    На Lux, mimeeee и Barbie20 им се допаѓа ова.
  18. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.638
    Допаѓања:
    4.480
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со тоа растите , плетканиците што се создаваат низ коса ? КАј мене најчесто се прават позади , па мака мачам и плус пола коса во раце ми останува после тоа! Со да и праам да не ми се прави така позади ?
     
  19. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    И мене ми се создаваат но не толку многу, бидјеќи јас ја расчешлувам пред миење, исто така и кога и ставам регенератор поминувам со чешел со широки забци, после тоа не ја чешлам, а одвреме навреме ги вадам влакната кои висат, растите ги вадам со прсти, друг начин нема.
     
  20. AnGeL4e009

    AnGeL4e009 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Можеш ли да го сликаш шапонот и да ни ја покажиш сликата зашто кога бев во маркетов многу шампони глис имаше разни врсти :!: :?: