1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. di-di3

    di-di3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Девојки ве молам за помош ! Имам виткана коса многу бујна виткана незнам како да ја скротам па затоа морам секогаш да ја носам врзана и тоа станува здодевно... ВИ БЛАГОДАРАМ ! :emo:
     
  2. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.767
    Допаѓања:
    6.708
    Пол:
    Женски
    Откако ќе се измиеш можеш да ја направиш со пена.
    Има разни фризури и за виткана коса, Сплети ја некогаш,некогаш испеглај ја,Некогаш некој реп направи,
    Пунџа има разни варијанти. :)
     
  3. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    И ја имам виткана коса... Кога ќе ми се направи како што треба ја носам пуштена, ама ако не се направи леле незнам што да правам....Се нервирам премногуу.... Или многу се нервирам едвај сум ја направила и кога ќе ме тргне некој...ЦЦЦЦ ќе го отепам. :@ :envy:
     
    На didicool му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.767
    Допаѓања:
    6.708
    Пол:
    Женски
    И мојата е виткана и плус до рамена и бујнаааа ептен.Ама се снаоѓам јас ако не пуштена врзана 100 % :rofl:
     
  5. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    И мојата исто така и да ја врзам пак ме нервира разлетана на сите страни па затоа повќе во плетенка ја носам,само кога ми е убаво средена ја носам пуштена :)
     
  6. di-di3

    di-di3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    kosata mi e mnogu ostetena pa zatoa odbegnuvam da ja peglam... inache care za ostetena i izgorena kosa ima li ?? :rofl:
     
  7. didicool

    didicool Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    85

    Ох пробај со масло од арган и слично, има некои третмани на нет види, ама не очекувај многу добри резултати... Имав другарка таа практикуваше да ја третира со кокосово масло косата навечер и ставаше капа за туширање или обична кеса спиеше, па ја миеше сабајлето и ова од арган маслото или капки незнам точно. На крај ја скрати доста, зашто немаше некој голем ефект ;)
     
  8. di-di3

    di-di3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    ok fala mnogu ke probam :rofl:
     
  9. di-di3

    di-di3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    а може ли да ми дадете совет со каков шампон да ја мијам косата ?? :D
     
  10. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Фала му на Господ си имам права коса и немам вакви грижи да чукнам во дрво.Јас сакам крупни кадрици со што да ги правам по дома советче некое молам:D
     
  11. lolitoo

    lolitoo Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    327
    Пол:
    Женски
    Можеш со фигаро или витлери или пак со крпчиња или алуминиумска хартија.Има различни туторијали на ју туб ;)
     
  12. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Јас имам голема желба за виткана коса.Памтам за роденден ја навиткав со фигаро и убаво испадна. :$
     
  13. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Здраво :D Јас имам кадрава коса ,последно време малку проредчена од опаѓањето кое траеше подолг период,но сега подобро е фала му на бога :) Да ве прашам како ја одржувате вашата коса? кои препарати ги користите? Мене до пред некое време косата никако не ми се мрсеше,но сега на некои 3 дена почнува да ми се мрси,незнам што е проблемот... Можеби дека менувам шампони,но тоа е дека се обидувам да го најдам соодветниот...Дали може некој да ми даде совет? Ви благодарам однапред :)
     
  14. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Еве овај би ти бил посоодветен за побогат волумен на косата :) Исто и јас имам виткана коса,го користам и повеќе ми се витка од него :)
    http://i.imgur.com/8IHrNfC.jpg
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Фала Ladyinthe dark :)
     
  16. love-cat19

    love-cat19 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    31
    Моево косиче не е баш долго,средна должина ама е виткано.Е некогаш ми се плетка,првиот ден после чешлањето е најубава ,после спласнува ми се губи убавиот облик,а користам пена од taft за виткана коса,некогаш некој гел за коса само на врвовите ставам.
     
  17. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Девојки како ја шишате витканата коса дали имате степени со различна должина на косата или ви е рамна?
     
  18. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    2.620
    А што правите кога имате виткана коса и не си ја сакате, а после некое време почне да ви се исправува и си ја сакате витканата коса назад? :( Јас имав многу убава, виткана, бујна коса, а сега ми е никаква, баш никаква! Користам од Balea шампон и секакви други глупости за виткана коса, но ништо не помага. Мислев дека ако ја скратам ќе ми се врати, но ништо и од тоа, ја скратив малку и пак ми е за никаде. Знаете некое решение вие? :(
     
  19. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Јас ја шишам на степени и плус ја ретчам (даа знам ретчењето е лошо и косата се расцветува полесно) ама така па и полесно се витка.
    Инаку и јас ги имам од Балеа тие портокаловите за виткана коса, и тоа сите од цела линија ги купив, ама некако .... не знам... ко да не се покажаа многу-многу. Најдобри ми беа од Нивеа тие за виткана коса, ама па нив ги нема веќе.
    Не ми се троши пиво за виткање на коса...ќе го пијам него па од внатре може ќе делува да расте локната :D :D :D
    мхм.... да ;)
     
  20. vanilla.95

    vanilla.95 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Сакам да прашам дали некој ја има пробано кремата за оформување на локни на KEUNE?