1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.383
    Допаѓања:
    9.314
    Пол:
    Женски
    Мене косата ми е долга плава и права а би сакала се вака само да беше виткана :(
     
  2. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Јас ја виткам косата додека ми е полумокра и ми стои во иста форма се до наредно бањање. Обично практикувам да ја виткам пред спиење, за малце да ми се одпуштат локните. Сакам лабаво виткани за да ми изгледаат поприродно, а инаку не користам никакви препарати.
    Фигарото е постаро од мене, има +20, ама одлично си ја врши работата. :)
     
  3. marija.980

    marija.980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Би сакала да имам ваква виткана коса :inlove:
    large.jpg
     
  4. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.809
    Допаѓања:
    10.926
    Пол:
    Женски
    а ко сакате косата дави биде убава и виткана измијте ја со мајонез
     
  5. TheAngel

    TheAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Јас сум презадоволна од колекцијата за виткана коса на Балеа. Можам топло да ја препорачам.
     
    На LittleChili и piksooki им се допаѓа ова.
  6. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Девојки како да ја извиткам косата со фигаро ама не да ми испаднат такви локни теткински туку виткана по нежно и не цела коса туку од над ушите надолу, незнам како да објаснам..:^)
     
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.703
    Допаѓања:
    322.367

    Види го ова, лесно ми се чини
     
  8. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Јас имам виткана коса ама не ми е густа. Од кога почнав да го применувам овој начин на обликување многу ми е подобрена и многу луѓе особено оние што прв пат ме гледаат ме прашуваат дали ја правам или ми е природно виткана, дури и некои биле убедени дека ја правам пред да ме прашаат. Значи да нагласам потребно е време, значи кој нема живци и време ич нека не пробува, јас веќе си се навикнав, ја мијам косата на 3 дена и не е толку страшно , не е нешто што го правам секој ден.

    Значи јас ја чешлам косата под туш, прво ставан шампон Lorven Curl locks од Seventeen , специјализиран е за виткана коса, шампонот не пени многу и поради тоа не ја разлетува многу.Ја шампонирам само еднаш и ставам малку шампон( на виткана коса според мене треба да избегнувате многу шампон ја прави мека и така локните се растресуваат и не може многу убаво да се обликува) после ја чешлам исто под туш , полесно се чешла бидејки одма откако сум нанела шампон е некако по лизгава како да кажам и откако убаво ќе ја исчешлам, завршувам со бањање и одам под мијалник. Знам дека звучи чудно но маката со косава на све ме има натерано :D

    Значи под мијалник ја делам на 3 секции , од лева десна и од позади. Првин почнувам со левата или десната секција , пуштам ладна вода , а ако не можам да издржам ептен малку топла ќе пуштам ама пак треба да е ладна водата. Ладната вода ја прави косата по крута и не ја разлетува толку, плус ја прави посјајна.Ставам еден дел од косата под ладниот млад ја поминувам нежно со чешел да се раздели на прамени ( за виткана коса потребно е да имате чешел со широки запци и да се заоблени а не зашилени , широки зошто со потесни многу се кубе витканата коса а заоблени за да не се закачува на нив и заплеткува) значи така разделена на прамени ја поминувам пак низ ладната вода и земам пешкир и никако триење со пешкир само ја фаќам од врвовите и одам нагоре како кога сакате со пена да ја обликувате. Така правам додека не ми се добие саканата форма , значи и со млазот вода и со пешкирот ја повторувам постапката и така на сите 3 дела. Значи мене на ретка коса потребни ми се 3до 4 пешкира за постапкава , а кој има погуста може и повеќе.На крајот земете покрут пешкир и додека ви се суши , значи мора природно да се суши никако фен, од време на време повторете ја постапката само без вода значи само пешкитор и косата. Косата тешко се суши затоа што останува полна со вода и е поделена по праменчиња на кои им треба повеќе време да се сушат. Мене ми треба околу 3 часа она баш добро да се исуши значи и коренот да е сув.

    Да нагласам дека кај витканата коса многу голема улога игра и водата, понекогаш најголема. Пример некоја вода ја прави покрута некоја помека. Кај мене водата не ми помага многу, бидејки не ми ја прави многу крута, пример додека не живеев тука немав bad hair day и ја обликував за 15 минути и помалку, а дома се случува да потрае. Исто многу е важно за витканата коса и времето надвор бидејќи може голема влажност да ти ја разлета. Како и да е витканата коса е баш комплицирана за одржување според мене :| Никогаш не знаеш што ќе и текне и покрај сите напорни некогаш не се добива посакуваниот ефект.
     
    На Mrs.Brain и Oxymoron им се допаѓа ова.
  9. moni18

    moni18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ако имаш слика стави, да видиме како ти стои па да добиеме гоолема желба истата постапка да ја пробаме и ние :D
     
  10. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1

    здраво....а од каде го купуваш овој шампон?
     
  11. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Од Космо го купувам 173 денари е.

    Инаку имам слика само што тазе ми е форматиран компјутерот и ми ги избришаа сите слики па ми ги враќаа со некој програм и сега имам иљадници слики во еден фолдер се на куп. Ветувам деновиве ќе побарам и ќе постирам :)
     
  12. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    ДАли знаете како да ја направам вака косата? или туторијал да ми пратите некој зашо не ми успева никако :/[​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  13. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека освен на првата фотографија, другите две се природно виткани и тешко дека можеш баш така да добиеш ефект, а првата можеби можеш со крупни витлери, па да ѓи раздвоиш после прамените одкако ќе ѓи извадиш витлерите.
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. makedonce20

    makedonce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    643
     
    На sweety90 и Juicy им се допаѓа ова.
  15. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Имам виткана коса и планирам да се шишам бидејќи не ми е веќе толку бујна.Дали ако ја ишишам на 3 степени повеќе ќе ми се извитка? :)
     
  16. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Да :)

    Женски, на не досушена коса со лак се правеле многу убави локни. :|
    Многу глупаво прашање ама ајде. Дали некој знае како ? :angel:
     
  17. HarleyQuinn

    HarleyQuinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Дали само мене ми е баш симпатично гривава (мнооогу ми е виткана косата :rofl:) да си ја чешлам и да ја носам така? :3

    [​IMG]
     
    На LaraSolare и Petar80 им се допаѓа ова.
  18. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Па реално, до вкус е. Ако ти е вака ко на сликава мене лично не ми се допаѓа ама може да личи многу фраерски со некои стилови на облекување. За мене, единствено личи чешлана виткана коса убаво, ако е како афро, цврсто влакно ситни локни, кратка некоја должина, и афро фризура уствари одсекогаш сум сакала таква да ми биде.
    Секој со свој вкус, уживај и носи си ја како тебе што ти се допаѓа
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Juuuuulie

    Juuuuulie Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    ќе ти се извитка 100%..и немора на 3 степени, може и на 2 а дури и без степен ќе ти се извитка и само ако врвовите ги потскратиш..барем кај мене е така секогаш :D
     
  20. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Јас успеав некако да ја извиткам цела :) IMG_20150611_111419.jpg IMG_20150611_111708.jpg
     
    На LoOnyD му/ѝ се допаѓа ова.