1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Еднаш пробав и веќе не, дека чуда прави не баш, јас после капење ја расчешлувам, ќе ја наведнам главата и со дланките ја притискам косата према коренот така најубаво ми се витка
     
    На biGirl и Barbie20 им се допаѓа ова.
  2. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Јас па сакав да купувам,ама се двоумев.
    Фала ти на одговорот. :)

    Порано и мене така ми се виткаше, ама сега исправена ми е.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. miciiiii5

    miciiiii5 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    може некој да ми каже каде ја има таа крема и колку чини?
     
  4. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Порано имав преубава виткана коса од коренот до врвовите, мека сјајна долга густа како од салон а не користев ништо посебно само шампон и регенератор,не ја пеглав, не користев фен и одеднаш ми се уништи последнава година ми е невидена катастрофа ни виткано ни право само разлетано и искубано, какода си ја вратам помош;(
     
    На dimkovksa и LadyInTheDark им се допаѓа ова.
  5. zeyynoo

    zeyynoo Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    lugjenca pomosh imam vitkana kosa vchera se isfarbav i mi stana prekrshena lokni nemam, nekoj da mi kazhe sovek shto da stavam za da gi vratam loknite, fala odnapred:)
     
    На Ноах-/ и JessieT им се допаѓа ова.
  6. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Да ти кажам со дифузер најубаво се витка природна коса зошто сите влакна си опфаќа и ги суши исто така и погоре ќе ти се навитка во коренот бидејќи со него цела коса се опфаќа и исто како да ја чуваш со раката ја држи и ја суши навреме.А додека со обичен фен и со раце ја гмечиш само негде(и башка не се витка толку убаво) дргите делови кои се влажни ти се исправуваат бидејќи неможеш истовремено сегде да ја осушиш и се прави негде и не доаѓа убаво.Јас го увидов тоа кога имав еден фен така поширок и повеќе коса ми опфаќаше и повеќе ми се виткаше,но фенот ми се расипа ;( сега сум во потрага по дифузер обавезно ќе земам имаш и доста видеа на youtube за обликуваше на кардици со дифузер ќе го видиш ефектот.


    Само сега сум загрижена девојки бидејки од кога почнав да се фарбам и ми се исправува на површината а одоздола се витка како порано федерчиња, но одозгора како разлетана и крута,сува ве молам препорачајте ми некое масло кое би ми помогнало или некој шампон,тие бебешките незнам дали би ми помогнале бидејќи нежна ја прават косата..ама незнам не верувам многу на шампони не ми се верува шампон да помогне за тоа,ме интересира за некои од маслата (кокосово,чичково..итн.). Помош некоја искуство(што било да е само да помага)...?
     
    На Barbie20 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Никогаш не ја чешлам зошто ко був ќе бидам ако веќе ја чешлаш пробај со чешел со широки запци четка никако
     
    На elimkd и LadyInTheDark им се допаѓа ова.
  8. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    @LadyInTheDark ти благодарам на одговорот.
    Сепак ќе пробам.
    Инаку, мене скроз ми се исправи косата од ко почнав да ја фарбам. :(
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    [​IMG]
    Не бев стрплива и тркнав до аптеката во близина :lol: Ми го предложија маслото од Sensilis од орев.Изгледа како мн убаво и квалитетно па ќе видиме да го пробам :)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Епа девојки што ви го постирав маслово од Sensilis од орев,пред некој ден го пробав и сум пресреќна што ми се врати косата топло ви го препорачувам(за тие со природно вткана коса секако,а може и како нега за права коса) за тие што ја фарбате косата или па ви се оштетила од нешто друго..Прво стоев еден час со маслото на коса и кога ја измив косата и кога ја исушув бев waoo :o Одамна си ја немав видено косичката толку виткана :( негде виткана негде права разлетана абе катастрофа ми беше,башка и ја пеглав напати |( Сега можам да кажам дека сум презадоволна :inlove: Природно си е природно,повеќе ефект има(и башка плус ефект за поттик на раст на косата,за погуста коса или раст на нови влакна) маслото отколку што фрлав пари досега за шампони што ниеден од нив не помогна,повеќе хемикалии во нив отколку скапоцени масла :worried: А можете и со кокосовото масло да пробате и тоа помага при дефинирање на кадрици,како што гледав тестери на youtube јутуберките кои користеа кокосово масло исто за кадрици како и ова јас што го пробав од орев и двете помагаат :) :l:
     
    На sorbet, Len@82, IronLady и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    А колку пари е?
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    80den :) ne e skapo,no vo shishence od 50ml e(jas ushte nekolku pati da stavam ke mi letne bidejki golema mi e koata i mnogu dolga a za tebe neznam)Dokolku sakash poveke mozes da zemis od kokosovoto maslo 300den,toa e vo kutija kako krema koe ne e vo vid na tecnost no bez razlika i toa lesno e za nanesuvanje (kako da ti opisam :?: :lol:) kako vaselinot e :)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    За кокосово масло знам го користам а за ореово ќе пробам фала ти:inlove:
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми крема или спреј за дефинирање на локни, ама да не е со порачување од интернет.
    Ја користам портокаловата линија на Балеа веќе 5-6 години, ама веќе ми здосади. Првиот ден е супер, ама приметив дека вториот ден косата ми станува мрсна во делот околу ушите а локните сплеснати, пошто многу ми опадна, а тоа не беше случај претходно.
    Од Балеа имам користено и еден друг крем/гел, друга линија но исто портокалов е и сместен во тубичка. Поевтин е од кремата со пумпица, мислам околу 120 денари дека е. Со него локните ми стојат 2 дена (што е доволен период, третиот ден ја носам врзана и ја мијам), воопшто не ми се мрси, а ефектот доаѓа како пена за коса, но подобро. Лошото кај кремот е дека е леплив и многу нечистотија ми прибира на косата, понекогаш неуредно изгледа.
    Во потрага сум по нов крем/млеко/спреј/што-и-да-е за дефинирање на локни, што е подобро или има еднаков квалитет на Балеа линијата.
     
  15. dimkovksa

    dimkovksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    47
    Dali nekoj ja ima koristeno kremata od farmasi za lokni. Od bale mnogu brgu mi se mrsi kosata
     
  16. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Колку кошта таа крема? Во секој каталог ја има или не? Не сум ја приметила досега.
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Freyja

    Freyja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Исто искуство имам со Балеа и јас.
    Хоби крема за локни, 140 ден. од голден роуз во Бисер, првпат ја земам и засега ми е подобра опција.
     
    На Оленка* и Afroditaaa им се допаѓа ова.
  18. dimkovksa

    dimkovksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    47
    Vo katalog na farmasi sega nova brend e kaj nas
     
  19. dimkovksa

    dimkovksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    47
    Koja vi e podobra balea ili drugata mene bale mnogu mi ja mrsi kosata
     
  20. BadGIrl17

    BadGIrl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Мене косата ми е виткава али не толку многу.. Дали некој користи некоја крема за локни?.. Јас сакам да ми дојдат оформени локните.. Дали некој може да ми помогне каква крема да земам?