1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.156
    Пол:
    Женски
    На Диксон(со арганово масло) или Лорвен(со пумпица). Кое да го одбереш, нема да згрешиш. :*:
     
  2. lazyy_girl

    lazyy_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    каде ѓи има би сакала да ѓи пробам
     
  3. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.156
    Пол:
    Женски
    Лорвенот во парфимерии или поголеми маркети(околу 500 ден.) а Диксонот преку фризерка го порачувам(околу 700 ден.) Иако вака скапички делуваат, ама верувај, долго време ги користиш.
     
    На lazyy_girl и Len@82 им се допаѓа ова.
  4. TiniMini

    TiniMini Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    164
    Пол:
    Женски
    Женски кажете спас за виткана коса. Значи мојата е да се каже виткана, густа со тенко влакно.. не ми се формираат баш убави локни, ај тоа ок, ама убава ми е само првиот ден кога ќе ја избањам, после тоа ми е без сјај и целата како конци, испреплетена, разлетана на сите страни.
    Сакам да одморам од пеглање малку, па предложете некое решение како да ми биде посјајна и помека и со иста форма барем 3 дена :)
     
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Како што разбрав на тебе ти е густа, со волумен и ситни локни, според мене кремата за виткана коса од Yves Rocher ќе ти биде добра.
    За мене не се погоди ама јас немам толку волумен и после порагајот ми стана косата таласеста а не на големи локни како претходно, па затоа ми ја сплескуваше косата некако, и јас не можам да најдам соодветна крема за виткана коса. Пробај ја кремата за сува коса би била добра.
     
  6. Ambrosia

    Ambrosia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    1.799
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате нешто за спласнување на волуменот?
    Имам бујна и виткана коса, сакам да ја скратам до рамена а притоа да не изгледам како печурка.:?:
     
  7. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Користи шампони кои во својот состав содржат некое масло.
     
    На Ambrosia му/ѝ се допаѓа ова.
  8. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има користено пенава и како е задоволен.. Дали има добар состав? @Biodevojka
     

    Прикачени фајлови:

  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга за составот ќе те замолам декларација да ми постираш за да видам. Вака не знам да ти кажам.
     
    На M_a_Y_a му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Некој шампон за виткана коса без сулфати кој може да се најде на овие простори?
    Користев Shea Moisture и беше феноменален, за жал не можам да го најдам тука.
     
  11. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Jas go koristam od alverde i iskreno bas mi e dobar iako prethodno davva mn pari za skapi shamponi sto ne mi pomognaa
     
  12. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    ова е составот на пената- AQUA . BUTANE . PROPANE. POLYQUATERNIUM- 68 .VP.VA COPOLYMER .COCAMIDOPROPYL BETAINE . PANTHENOL .PHENOXYETHANOL. ETHYLHEXYLGLYCERIN. ETHYLHEXYL SALICYLATE .
    GLYCERIN. PRUNUS SERRULATA FLOWER EXTRACT. HYDROLYZED KERA. TIN. CITRIC ACID . SODIUM BENZOATE . POTASSIUM SORBATE . LAURTRIMONIUM CHLORIDE .PARFUM . GERANIOL . BENZYL SALICYLATE . LINALOOL.
     
  13. Bubaaaa8

    Bubaaaa8 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo,dali nekoja ja ima koristeno ova pena za vitkana kosa,pa da spodeli iskustvo
     

    Прикачени фајлови:

  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга не е комплетно природна ама оставам на тебе. Ако не си многу по природна козметика ок. Има една на алверде која е поприродна ама за жал содржи доста алкохол.
     
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имам брановидна коса и поради оштетувањата станата е никаква, негде исправена, негде накршена. Не сакам да ја пеглам или виткам за да не ја оштетам дополнително. Дали ако ставам крем за локни или некои други производи за локни ќе имам некој ефект? Сум пробала да ја измијам и да ја оставам природно да се исуши.. Има локни, ама грди и искубани, некако се слаби.. Сакам повеќе да бидат дефинирани..
     
  16. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    3.177
    Пол:
    Женски
    И мене така ми е виткана но уништена од мн третирања претходно,види откако ќе ја измиеш ставај си малку пена јас на тафт користам,и нека се суши природно,јас така правам па убаво испаѓа ми се прават локни и средена е не е разлетана. Кога редиш од пената со главата биди на долу така ќе си ставиш пена секаде а нема да лепи
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Фала ти./ А овие на Балеа ги имаш пробано кремите за локни? Има мислам и шампон, регенератори, спрејчиња..
     
  18. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    3.177
    Пол:
    Женски
    Ги немам пробано баш сакав некој крем за локни да пробам ама ми е страв да експериментирам,ако си земаш пена земај си помека нели имаат бројчиња пример земај 3 или 4 ако е 5 мн ќе ти биде крута така е барем кај мене ,мене ми е виткана а мека и слаба.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас имам јако и дебело влакно.. И оштетена е и пак не е слаба, само мноогу сува ми е.. Ај ќе пробам како што викаш ти, па ако не ќе сменам.. Не се скапи тие.
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ќе ви се вмешам малку :)
    Можам да ти предложам гел за локни од Дм ,Seinz се вика,и убаво би било да пробаш маска за коса која ја потхранува косата,односно би ти предложила на Гарниер Фруктус Алое или Макадамија,исто ги има во Дм.
    Ако ти треба било што слободно пиши ми :)
     
    На kavadar4anka и Fallen.Angel им се допаѓа ова.