1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Немаш мака Хипи, и онака чешелов се распадна пред мнооогу мнооогу години |-) :D
    Ама знаеш како велат, за останките се најдобро :D :D
    лелее ова како црн хумор дојдe за чешелов мој што чука :rofl:

    Чешли бе. :D :D Чешеловци :rofl:
     
    На Hipica и sesilija им се допаѓа ова.
  2. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    686
    Кога бев млада могу сакав да имам виткана коса.
    Ке ја навиткав со витлери, после 1 саат ке се исправи.
    Ке ја навиткав со фигаро, џабе ја горам, се исправува.
    Исто и со црвите пробав, тоа повеќе од 3 саати не држеше.

    И така, еден ден ми пукна филм, отидов на фризер да ми направат третман за да имам трајна виткана коса.
    Третманот траеше 3 часа, болно искуство. Осеќав како ми го корнат секое можно влакно додека ми ја мотаа со витлери, ах и киселината што ми ја шибнаа, мх каква миризба...
    Третманот заврши успешно.
    Следниот ден се каев, ама нема враќање :$

    Со месеци бев во агонија додека се научев како да ја одржувам, расти ми се направија.
    Ја чешлав еднаш неделно, ми требаше храброст и трпение за тоа и кога ќе видев колку влакна паѓаат 1000 хипохондрични мисли ми прелетуваа низ главата :?:
    Им се восхитувам на сите што знаат да се справат со виткана коса. Јас сум тотален антиталент за тоа. :emo:
     
  3. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    И јас сум во вашиот клуб на виткани коси :D Еве вчера ја миев и убава ми беше, ама денес неќете да ме видите.... ми треба време наутро да ја средам, да личам на човек :lol: долга виткана, тегни ваму тегни таму и на крај репче. И јас не ја чешлам :$ после миење само поминувам со прстите низ неа колку може и ја сушам, или ја оставам сама да се исуши...понекогаш ми се смачува и мразам што имам виткана ....ама кратко трае затоа што знам дека е привилегија да имаш виткана коса.. ( и зелени очи) (фала мамо и тато) хехехе се испофалив :lol:
     
    На eli.vaga89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lejdiii

    lejdiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    и јас сакам да имам виткана коса ама тие што имат викат дека тешка била за одржување мачно им било и си ја мразат косата....е колку сакам да ми порасни долга потоа да ја андолирам!!!!!! да си искарам меракот
     
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    744
    малеееее и јас колку мн сакам ама нека ми порасне само ќе си ја остварам желбата
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Витканта коса е многу тешка за оддржување. Мака мачам со шумава на глава. :D
    Користев пена и искрено ве советувам: ПРЕКИНЕТЕ! Како се зезнав, глава да те здоболи. Ми беше како горена трева неколку месеци.
    Сега само ставам шампон за бојадисана коса, бидејќи моите користат таков, а не обрнувам многу внимание каков користам јас. Маска за оштетена коса ставам потоа и после зимам гел за локни кој го купив од КИМ. 600 денари е чинам. Трае месец до месец ипол. Го ставам после миење на косата, ја мијам еднаш неделно само. Ја оштетив многу кога ја миев секој ден, дури потоа дознав колку било здраво поретко да се мие. Ставам од гелот, локните си се на место. Не ми е разлетена и драго ми е што повторно ми се враќа во стара форма. :) Ако се случи да ми се загубат локните, малку ја мокрам косата, ставам од гелот и сум без проблем. :)
     
  7. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    и јас имам виткана коса ја пуштам само во лето, преку зима ја фенирам и така ми е полесна за одржување, а виткана не можам да ја поднесам, најчесто користам пена за виткана од Тафт, силиконски, некогаш крема против електрицитет и спреј од Глис и добра е.

    сега се спремам малку да ја пуштам мојата, мајка ми ме почасти со фен за виткана коса (со дифузер) па да видиме што ефект ќе има, ако ја бива ќе ја носам мојата, ако не се враќам повторно на фенирање.

    сите што посакуваат виткани коси нека не се лажат, не е се така како што изгледа, убава е, но многу мачна, додека правата коса е пери носи.
     
    На Hova му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Како може да не си ја сакаш косата? Јас не би ја сменила ни за жива глава. :D Поекономична е, нема фризери и слично, плус секогаш си шик, спастрен, со топ фризура и поразличен од другите. :D И кога врне не офкаш како ќе ти се намокри и леле што ќе правиш. -.-
     
    На baby-star и LoOnyD им се допаѓа ова.
  9. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Мојата коса "виткана" кога нема да ја исчешлам...сега во последно време често ја пеглам, ама си ја сакам понекогаш виткана да ја носам, дека почесто ја пеглам па и не ми се витка толку
    а на времето (кога ја носев виткана) ептееен ми беше бушава, бујна, долга..никаква па за тоа и ставав восок, не од оној што ја здрвува косата..туку еден како мрсничок и додека ми е малку мокра и ставав мн малку и ми се оформуваше...
    Одкако ми се потроши восокот го барав тој истиот ама не го најдов никаде, викаа се сменило пакувањето, ама не се решив да купам..
    Што мислите вие за восокот за коса? Штетен ли е? ја суши или не? :)
     
  10. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    епаа не ми прилега на цртите, друго локните ми се супер само во првото миење, еден ден, наредниот ден ми се растураат, а на коренот ми е слепена, бидејќи од корен до половина коса ми е мрсна а натаму е сува, хаос невиден. :@

    убаво е да имаш виткана коса :!: но доколку не е природно мрсна и локните се тогаш по цврсти и најчесто од корен виткани, а кај тие што имаат мрсен корен само првиот ден им е од корен виткана наредните денови во тој дел се исправува, а натаму останува виткана. :^)
     
  11. ivo-na

    ivo-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    39
    Немам виткана коса, а баш би сакала ... Имам долга права коса, синоќа си ја навиткав и денеска ми беше ептен, ептен убава, па добив и комплимет од дечкото дека убаво ми стои, дури и ми предложи да ја андолирам :) Сериозно рамислувам за предлогот ;)
    Блазе си им на девојките со виткани коси ...
     
  12. missA

    missA Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    здраво девојќи, и јас имам виткана коса, ама она афро виткана :) и прво и основно не ја мењам за ништо на свет :D
    втора работа, презадовлна сум од начинот на кој зигледа, секогаш е сјајна а локните одделени
    еве јас што и правам- ја мијам со субрина, словенскиот шампон, и тоа со оној за сува и оштетена коса ако не се лажам портокалово му е капачето, и ставам регенератор исто од субрина и исто за сува и оштетена коса и на крајот, дури е сеуште влажна и ставам од восокот, сосема малку и претежно на врвовите(не гелот тој е во тубичка како паста за заби, а восокот е во ктуивче како за помада)....
    најтопло ви го препорачувам мојот рецепт
    една козметичарка, моја блиска другарка, ма кажа да користам исклучиво шампони од балканско потекло, дека оние другите на ниве пантени и сл. кои ги има во нашите маркети се посебна пратка за земјите кои не се во ЕУ и осдржат доза на канцетогени материи
    ПЕНА НЕ СТАВАЈТЕ НИКАКО, ЈА СМРЗНУВА КОСАТА И ЛИЧИ НА ПЕРИКА, СО ВОСОКОТ Е ЛЕЛЕАВА И СЈАЈНА А НЕ СЛЕПЕНА
    се надевам дека ќе ви помогнам со овој совет ;) :)
     
    На Em4e711 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. missA

    missA Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    и уште заборавив да додадам, косата ја натопувам, чешлам, шампонирам ставам восок и оставам да се суши... никоко на ја чешлакте косата после регенераторот бидејќи локните се формираат додека косата е мокра а со чешелот само ќе ги растурите локните :)
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Користиш восок за локни? Не сфатив. :)
     
  15. missA

    missA Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    го користам восокот на субрина, тој не е со некоја посебна намена (на пр. за локни или за сува коса, туку е универзален околу 180 ден.), и откако ќе ја исцедам косата убаво (не ја чешлам повторно косата дека веќе ја имам исчешлано пред шампонирањето) ставам од восокот ама не многу, онака колку да може да се зармачка на дланките и ставам на косата дури е влазна. После тоа ја оставам косата пуштена сама да се исуши. Восокот не дозволува локната да се растури ниту разлета, јас сум презадоволна :) ... напишав нешто повеќе на 7мата страна на овој форум, можеш и таму да го прочиташ :)
     
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Па да, прочитав и не те разбрав убаво затоа прашав. :)
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.927
    Имам претерано виткава и бујна коса и имам испробано се и сешто. искрено скоро од се сум задоволна, освен од линијата на Нивеа за виткава коса, косата ми изгледаше ужасно. Инаку користам Garnier Fructis шампонот 2 во 1, против првут и да чукнам во дрво и тој проблем си го решив, во комбинација со уште еден производ што не секогаш мора да биде за виткава коса, било што за омекнување или стилирање на косата ми врши работа... Моментално користам пена на Тафт за виткава коса, розевата, предходно користев Фруктис, сега ќе се враќам на регенераторите на Глисс, мирисаат преубаво и мн ја омекнуваат косата. Инаку имам гористени и кремата на Хоби, и на Цубрина во тубичката таа, и Сансилк за виткава коса, и Авон за виткава и усте 300 други ствари и од сите сум презадоволна... само од Нивеа не...
     
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    Го купив Хоби портокаловото и сум презадоволна, значи мијам коса чекам палку да ми се исуши па ставам од тоа, малку ја гушвам и ми е виткава без да ми бидат суви прамените и да се делат, туку баш не се приметува дека ми е вештачки виткана.
    Го препорачувам на сите :!:
     
  19. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Што е Хоби? :D
     
  20. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.340
    Допаѓања:
    90.421
    Пол:
    Женски
    Крема за коса, има за виткана и за права.