1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    [​IMG]
     
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.277
    Jас и двете ги имам 8)
     
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    А каде ги има? :D
     
  4. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179

    Мислам дека ги има во Рамстор (маркетот) :)
     
  5. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    Ги има и по парфимериите.
     
  6. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    кажи во кои парифмерии, јас само во во рамстор го имам видено.
     
  7. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    Не сум од Скопје :)
     
  8. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Девојки, а што мислите каква форма за виткана коса е најдобра? ...многумина ми кажале дека ако имаш виткана коса препорачливо е да ја носиш право ишишана без степен, бидејќи со степен многу бушава се прави, а пак еднаш една фризерка ми има кажано дека за виткана коса најубаво било долга коса,степенаста (онака со врвчиња) :?:
    Мојата коса е право ишишана и се мислам дали да и правам некаков степен..или вака да си ја оставам :^)
     
  9. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Па, зависи од тоа колку ти е виткана и од тоа колку сакаш да ти биде виткана.
    Во секој случај мислам дека подобро ке ти стои ако и направиш степен, а и полесно ке ти се витка.
    Така да од мене имаш зелено светло ;)
    Да надополнам, мене ми е природно виткана, но ја сакам права и цело време ја пеглам.
    Па , затоа ја израмнив и сега помалку ми се витка :)
     
  10. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    да за виткана коса најдоборо степен особено ако е средна должина некаде до рамена, бидејќи поубаво и правилно се витка,ако е подолга и немора.

    многу професионалци препорачуваат а и на свои очи видов практикуваат степен за виткана коса.
     
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.268
    Допаѓања:
    21.600
    Пол:
    Женски
    Е па вака јас имам виткана коса :) и до пред една година ја стрижев на степени и многу ми се оштетуваше :( и како искубана ми беше, а и никако не можев да ја порастам, е сега ја израмнувам и да ви кажам нешто немам на фризер одено повеќе од една година :lol: (мајка ми дома ми ја стрижи по 1 сантим на 2 месеци и само долу на врвовите) и сега косава ми порасти и 10000 пати ми е поубава отколку кога одев по фризери, и сите ме ошутуваја :@
     
  12. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Најдов многу добра страна за луѓе со виткана коса http://www.naturallycurly.com
    Има добри совети за оштетена коса, за како да ги одржуваш локните според типот на косата итн ;)
     
    На LoOnyD и interesna им се допаѓа ова.
  13. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Браво за вас, јас имам искршена коса и никако не ја чешлам, до пред извесен период немав ни чешел :$ а сега од скоро си купив четка од Авон, чисто заради тоа што беше 150 денари и да имам у секој случај. Инаку така си стои brand new :lol:
     
  14. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    382
    Јас си купив восок Стилл... го имав одамна ама беше во др кутија и ств ми ја правеше косата мн убава
    овој е истиот, исто мириса..ставив во средата на влажна коса и во четвртокот ми беше убава.. не мн виткана како порано зошто почнав често да ја пеглам но сепак не ми беше како што ми е кога ќе ја оставам само да ми се исуши... но веќе во петокот (вчера) ми беше некако мн сува и крута..:(
     
  15. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    пробајте со Нивеа за виткана коса мене мн. ми помогна :)
     
    На maarrrttttaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мене пак ми ја уништи косата. Само што ми се опорави од Нивеата, целосно. :)
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    чудно ама витканата коса не трпи фен, еве купив и фен со дифузер ама не ја бидува, само ако ја пуштам да се суши природно, без чешлање и други стајлинг производи за виткана коса,само трпи шампон и регенератор и е преубава , нооо :!: доколку не ја расчешлам се прават суканици и морам да ја сечам, а ако ја расчешлам пак не се витка правилно :^) не можам никако да и ја фатам филозофијата. :D
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.601
    Допаѓања:
    144.654
    Здраво девојки, и јас сум во клубот со виткана коса, досега имам користено различни пени за коса, го користев и сансилкот , но повеќе го нема а ми беше баш супер, сега користам schwarzkopf спреј кој е за сува и оштетена коса , но ми одговара и ми ги оформува кадриците.
     
  19. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    382

    Фен никако не користам кога планирам виткана да ја носам...ниту пак ја чешлам..
    Ја сушам со фен само кога планирам да ја пеглам или да ја соберам инаку сушење со фен и пуштена коса НИКАКО.
    Мојава коса и само да ја исчешлам и оставам да се исуши нема шанси пуштена да ја носам.. а и пак собрана ќе ми излезат тие бебешките, на ништо не личи..таква ми е бушавааа прекршена, не ми сметаат прекршени коси баш ми се убави ама мојата е ептен густа и буфнатаааа...
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    да за сансликот сите истото го зборат, дури повеќе го преферираат отколку кремата на Тиги и гелот на Ревлон за виткана коса, и јас го обожавав, ама ниакде на Балканот го нема, а имаат сајт и се продаваат прозиводите мислам ама не тука, во Австралија и Америка најверојатно, а можеби и таму не.