1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виткана коса

Дискусија во 'Коса' започната од velesanka, 10 април 2010.

  1. maarrrttttaa

    maarrrttttaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    јас имам поголем дел виткана коса но и дел права.Незнам што да правам. Дали да ја пеглам но мислам дека секјднемното пеглање ми ја гори косатаа.......
    Ве молам помагајте незнам штода праваамм !!!!
     
  2. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Епа некогаш пеглај ја некогаш носи ја виткана, тој дел што ти е права виткај го со крпчиња или стави и некое средство за виткање :)
    А да и јас мислам дека секојдневно пеглање ја гори косата, т.е. сигурна сум :Р
     
  3. maarrrttttaa

    maarrrttttaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    И мен исттооооо како некои од васс долниот дел (внатрешниот)дел од косата ми е виткан а горниот(надворешниот )дел ми е полу прав.
    Сакам целата коса да ми биде виткана ..... НЕЗНАМ ШТО ДА КОТРИСТАМ
    ВАШШ СОВЕТТ??? :D :D
     
  4. fensy

    fensy Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    Косата ми беше најприв права во 4то одд. ми се извитка и тоа убаво убави локни сега ја шишав и ми е кратка но и кога ми беше долга ако не и ставам пења гел крема некоја никако локни не ми излегуваат прекршени прамени и сплескани. Приметив пред неколку години неможев да си легнам кога ке станам косата до таван а сега ... сакам пак да ми се врати старата бушава коса. Инаку користам пења на тафт розевата да се рече добра е. :worried: pomosh
     
  5. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.577
    Кога е вакво времево си ја мразам витканава ми ем бујна коса не ја средува ни армија стилисти ми се чини толку се електризира од влага во воздух што кога има електични празнење некому од многу пломби, мене од косава ми е страв да не сум самоповикателна на тандр страјк и смајли кое прави пу-пу скраја да е фали на форумов - сега ќе си го употребев.

    Користам шампон за сензитивен скалп од Хед‘н‘Шоулдрс потоа со купкана од лаванда ја мијам второто миење за пријатен мирис и потоа пена или восок употребувам. Моментално планирам да ја купам маската со маслинки која ја има постирано Ливинг, па ќе пишам импресии, :) .
     
  6. Aurelia-Aurita

    Aurelia-Aurita Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    41
    http://media.onsugar.com/files/ons2/567/5672398/42_2009/84/massage_comb.jpg

    Користам ваква четка, друго ништо неможе да ме исчешла, а да ја чешлам морам оти суканици ми се прават :) долга ми е скоро до половината и е мнооогу виткана. Користам шампон секаков, што ќе фатам.
    Инаку користам Орнел (оној за обоени алишта :lol:) ииии многу лесно се чешла, локните се оформуваат, ептен ми се убави. Е сеа влакното е покруто ама тоа е :). Користам и пена, и капки.. Свашта :D. Неможам без да ја исушам. Ако не ја сушам ми станува заникаде. Сушењето трае околу 1 час и тоа со дифузер на средна јачина и на најладно (да не се изгори мн). Преубава е :$
     
  7. MoonChild

    MoonChild Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    91
    ^^^

    Орнелл????? :О:О
    прв пат слушам :)
     
  8. Aurelia-Aurita

    Aurelia-Aurita Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    41
    ахаааа, баш орнел :)
    никој не го користи, ама мене ми е суууупер :D
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас па имам права коса, ја виткав за полуматура (одамна беше, ама пак) и тогаш дека ми беше природна ми се исправи џабе бев на фризер :@ :@ :@ :@ сега чекам да ми порасне, и сакам да ја виткам како на аватаров мој. Со што би се добиле такви локни, фигаро или ? Витлери или крпчиња не верувам :^)
     
  10. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    можиш на преса преубаво излегуваат проверено :!:
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Мене со преса за полуматура ми ја виткаа , и ми издржа цела вечер . Со крпчиња не , ама можда може со тие покрупните витлери . Не сум пробала со такви , па не знам сигурно . А на познатите им ги прават со фигаро ама сигурно се со висок квалитет :)
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Аха епа добро, витлери и крпчиња не ги ни ставав како опции само онака да не е можно :o Грасиас :*
     
  13. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.577
    Витлери и крпчиња помагаат кај веќе природно виткана или брановидно-прекршена коса го засилуваат квалитетот на локната, ама кај права посебно тешка коса многу тешко дека ќе имаат некаков ефект кој би траел подолг период. Секако употреба на квалитетни лакови, восоци, пени и други средства за зацврстување го продолжува времетраењето, меѓутоа треба да се изведува тоа кај фризер ако косата е права и тешка. Јас имам виткана и тешка коса и дури и со крпчиња во домашни услови добивам добри резултати дури и без препарати за зацврстување, ама полесно е да виткаш веќе навикнато на виткање влакно, :) .
     
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас па само еднаш ја виткав и толку и тоа со големи витлери ми ја правеа, веројатно не сакале да ми ја горат, ама пак штом видела таа фризерката дека ми е права косата па и природна (нели на фарбата е поцврста и посува повеќе стои) требала со фигаро и да ми стави други средства. Ако и појдам :swear: :fubar: :lol: Инаку, мојава е природна права, еве и фарбана ми е плава си ја фарбам редовно и пак ми е права. Ќе чекам да порасне, па ќе ја виткам некогаш со фигарово дома што го имам :lol:
     
  15. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    3.764
    Пол:
    Женски
    Мене ми е скроз виткана, и го користам овој шампон стварно е одличен и уште подобро ми ги формира локните..задоволна сум од него ептен
    [​IMG]
     
    На LoOnyD и shururup им се допаѓа ова.
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.731
    Ја имам виткано косата секако... Со фигаро, со витлери, со преса, крпчиња, и ми стои само неколку часа. После тоа се исправа, како воопшто да не сум ја виткала. Дури и на фризер кога одам е исто. :(
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.784
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    ^ Исто е и кај мене. :( Пробав и вака: ја делам косата на два дела, ја ''усукувам'' како јаже,ја замотувам како за во кок и ставам голема шнола (по потреба прицврстувам наоколу и со помали), истата постапка ја правам и со другиот дел од косата. Испаѓаат некакви средни кадрици, ама потешко оди процедурава со подолга коса, мојава е средна (малце под раменици) и супер испаѓаат, меѓутоа и покрај пола кило лак за коса паѓаат при крајот од денот и не се такви како на почетокот, туку некако ко бранчиња мали изгледаат прамените. :D
     
  18. vallia

    vallia Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас користам кондиционер на Орзене за виткана коса и навистина сум задоволна.Би сакала да ве прашам дали некоја од вас слушнала или пак користи производ за коса од колекцијата на КЕРЕСТАСЕ? Слушнав дека се предобри и помеѓу најдобрите во Европа,но никаде не пронајдов...:(
    Еве линк погледнете:
    http://www.nectar.com/nectar/cse/view/120423327
    ( Од други извори дознав дека во Македонија ги има,односно дека се користени...)
     
  19. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    1.046
    Виткана сум и ја, натурално, и *гордо *не се чешлам. Пред да ја мијам нормално главата меѓу колена и тогаш свечено ја допирам четката и четкам све шо има да испадне, па трчам до туш пошо чешлана сум ко во штеќер да сум буричкала.
    Многу сакам виткана коса, многу природно ми делува, богато и женствено. Ко копиљ сакав да имам коса ко другарките и идев да ме фенираат и ко тетка искачав од фризер, мртва ладна демек убава сум многу.

    Шампон сеуште немам најдено за виткана добар и многу се нервирам. Нивеата за виткана ја пробав и ко смртта лично изглеав, нагоре дига, синкир неам ја коса или волумен. Ја гужвам после секое, за мокар изглед и дефинирани локни, уба е на изглед али на рака се осеќа тоа Тафтот и лепи и полудувам. Маска ставам и тоа е тоа.

    И вториот ден дури изглеа ко шо сакам, дента кога е миена не се глеам у огледало.
     
    На LoOnyD му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Си ја обожавам косава, ја немам шишано скоро година (и не планирам да ја шишам) ама врвовите ми се расцветани, ќе се најде и некое чаре за тоа, туку друг ми беше муабетот, сакав да кажам дека за се има претдност витканава коса, ја мијам, ја виткам во крпа и после тоа ја пуштам или сама се суши природно или со фен и готава фризура и многу ретко се мрси, мене скоро никогаш
    Единствена мана е што не можеш какви сакаш и кога сакаш плетени да плетеш, тоа е единствено предноста на правата коса и ако сакаш да ја испеглаш треба многу да се помачиш(посебно сам ако се пеглаш), додека се расчешла, па тоа був ко ќе се направи, па да се скроти со пеглата :emo: